MdM: to już koniec dopłat do nowych kredytów

Na rynku

Już w minioną środę, 3 stycznia 2018 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) opublikował komunikat, który informuje o wyczerpaniu środków na dopłaty MdM z ostatniej puli (381 mln zł).

fot. R
fot. R

Kolejnego dnia (4 stycznia 2018 r.) banki uczestniczące w programie MdM musiały wstrzymać przyjmowanie wniosków dotyczących dopłat z ostatniej puli. To oznacza, że ostatnia pula środków na dofinansowanie wkładu własnego wystarczyła tylko na dwa dni udzielania kredytów (1 stycznia był wolny od pracy). Zgodnie z zasadami rządowego programu, Bank Gospodarstwa Krajowego będzie teraz brał pod uwagę tylko wnioski o dopłaty, które wpłynęły do niego najpóźniej 3 stycznia. Pozostałe wnioski nie zostaną rozpatrzone.

Rządowy program ma nadal formalnie działać, ale wyczerpanie funduszy na dopłaty do nowych kredytów oznacza faktyczny koniec MdM-u dla osób zainteresowanych dofinansowaniem wkładu własnego. Bank Gospodarstwa Krajowego szacuje, że z takiej formy wsparcia skorzystało prawie 111 tysięcy beneficjentów. Po 3 stycznia 2018 r. nadal mają być wypłacane premie za narodziny/przysposobienie trzeciego lub kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania. Takie premie, skutkujące częściową spłatą kredytu hipotecznego, dotychczas otrzymało około 520 rodzin.   

Warto wspomnieć, że zwrot VAT od materiałów budowlanych (w ramach MdM-u), będzie możliwy również po 3 stycznia 2018 r. Co ważne, koniec września 2018 r. stanowi jednak graniczny termin wystawiania faktur, które później będą podstawą do naliczenia wspomnianego zwrotu.

(A.P.)

Czytaj także:

Na mieszkanie pożyczymy o wiele więcej niż w 2006 r.

Zamknij [x]

Czytaj także:

Na mieszkanie pożyczymy o wiele więcej niż w 2006 r.

Zamknij [x]