„Ryczałtowy” najem trzeba rozliczyć do 31 stycznia

Poradnik

Początek roku to okres, który jest ważny dla wszystkich osób rozliczających prywatny najem w formie ryczałtu. Podatnicy należący do tej grupy muszą złożyć odpowiednią deklarację PIT najpóźniej 31 stycznia 2018 r. W przeciwnym razie będą im groziły konsekwencje finansowe (m.in. grzywna za wykroczenie skarbowe i naliczone odsetki).

fot. R
fot. R

Do rozliczenia czynszów objętych ryczałtem ewidencjonowanym w 2017 r. (stawka 8,50%), nadal służy deklaracja PIT - 28 wraz z załącznikami. Warto dodać, że w stosunku do poprzedniego roku, nieznacznie zmienił się wzór tego dokumentu. Aktualny formularz nosi oznaczenie PIT - 28 (20).

Wynajmujący, którzy nadal chcą kontynuować rozliczenia w formie ryczałtu, nie są zobowiązani do informowania urzędu skarbowego. Taki obowiązek mają natomiast osoby, które zrezygnowały z ogólnych zasad opodatkowania na rzecz ryczałtu. Pisemne oświadczenie o „przejściu na ryczałt”, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej 22 stycznia 2018 r.

Warto nadmienić, że w trwającym roku podatkowym nieco zmieniły się zasady opłacania ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z prywatnego najmu. Mowa o wprowadzeniu wyższej stawki (12,50%) dla osób, których przychody z najmu przekraczają 100 000 zł rocznie. W przypadku niższych przychodów, nadal będzie obowiązywała stawka wynosząca 8,50%.

(A.P.)

Czytaj także:

Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie – koniunktura w stolicy Podkarpacia

Zamknij [x]

Czytaj także:

Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie – koniunktura w stolicy Podkarpacia

Zamknij [x]