MdM: w Krakowie nie zmieniły się limity cenowe

Na rynku

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował już wszystkie limity programu MdM, które będą obowiązywały w I kw. 2018 r. Na podstawie tych stawek mają zostać wydatkowane ostatnie środki z programu Mieszkanie dla Młodych.

fot. R
fot. R

Na podstawie wartości przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. lokalu, BGK obliczył limity MdM-u, które od 1 stycznia 2018 roku do 31 marca 2018 roku, będą obowiązywały na terenie województwa małopolskiego. Po ostatnich zmianach, wspomniane limity cenowe wynoszą:

  •     dla Krakowa - rynek pierwotny: 5 344,35 zł/mkw. rynek wtórny: 4 372,65 zł/mkw.
  •     dla gmin sąsiadujących z Krakowem (Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki) - rynek pierwotny: 4 781,70 zł/mkw. rynek wtórny: 3 912,30 zł/mkw.
  •     dla pozostałych gmin województwa małopolskiego - rynek pierwotny: 4 219,05 zł/mkw. rynek wtórny: 3 451,95 zł/mkw.

Zmiany limitów programu MdM de facto następują co sześć miesięcy, a kwartalna publikacja tych stawek jest tylko formalnością. Dlatego nie można się dziwić, że na początku 2018 r. w Krakowie obowiązują wskaźniki ogłoszone trzy miesiące wcześniej. Można oczekiwać, że limity programu Mieszkanie dla Młodych z I kw. 2018 r. będą ostatnimi posiadającymi jakiekolwiek realne znaczenie. Ze względu na ogromne zainteresowanie kończącymi się dopłatami do wkładu własnego, ostatnie środki z programu MdM (ok. 380 mln zł) prawdopodobnie zostaną wydatkowane w ciągu kilku pierwszych dni stycznia. Potencjalni beneficjenci rządowego programu już w minionym roku przygotowywali się do wnioskowania o dopłatę. Mowa o nabywcach gotowych lokali i domów od dewelopera, osobach kupujących używane nieruchomości mieszkaniowe oraz nabywcach mieszkań z terminem ukończenia w 2018 r.   

A.P.

Czytaj także:

Jaka jest średnia wielkość mieszkań kupowanych w Krakowie?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Jaka jest średnia wielkość mieszkań kupowanych w Krakowie?

Zamknij [x]