Mieszkania w górach - ile trzeba mieć, żeby zacząć?

Na rynku

Ile środków trzeba posiadać, żeby zainwestować w nieruchomości w górskich kurortach? Co oczywiste, im większa kwota, jaką możemy przeznaczyć na taką inwestycję, tym większy wachlarz inwestycyjnych możliwości.

fot. R
fot. R

Aby jednak lokować kapitał w nieruchomości w znanych górskich miejscowościach, wcale nie trzeba dysponować milionami.

200 tys. zł na start
Żeby realnie myśleć o inwestycji w mieszkanie w górskich miejscowościach wypoczynkowych z rynku wtórnego, trzeba dysponować kwotą (lub zdolnością kredytową) na poziomie około 200 tys. zł. Taka suma może jednak nie wystarczyć na zakup nieruchomości w stolicy polskich Tatr. W innych górskich lokalizacjach nieruchomości inwestycyjne można znaleźć również za mniejsze kwoty. Ceny mieszkań mogą znacznie różnić się również w obrębie jednej miejscowości. Najlepszym przykładem jest tutaj właśnie Zakopane. Za dwupokojowy lokal zlokalizowany w rejonie Gubałówki trzeba zapłacić 409 tys. zł. Z kolei na niewiele większe lokum usytuowane w budynku przy ulicy Jagiellońskiej, a więc o wiele bliżej Krupówek, trzeba wyłożyć już 699 tys. zł.

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego, listopad 2017 r.


Cena to nie wszystko
Można rzecz jasna kupić nieruchomość mieszkaniową w górskich kurortach poniżej wspomnianych 200 tys. zł. Szukając tanich mieszkań warto jednak mieć się na baczności. Jeżeli myślimy o potencjalnym wynajmie, trzeba pamiętać, że nie każde mieszkanie zdoła przyciągnąć turystów, a co za tym idzie - nie każda nieruchomość stanowić może dobrą okazję inwestycyjną. Osoby, które szukają odpowiedniego lokum na wypoczynek, chcą przebywać we właściwych warunkach. Ciężko może być przekonać szukających ciszy i spokoju z dala od miejskiego zgiełku do zamieszkania w lokalu niezapewniającym odpowiedniego komfortu. Nawet gdyby cena wynajmu była nader atrakcyjna.

Pierwszą i najważniejszą kwestię stanowi tutaj - jak zwykle w przypadku nieruchomości - lokalizacja. Odpowiednia nieruchomość powinna znajdować się blisko niezbędnej infrastruktury, także tej typowo turystycznej. Innymi słowy, dla inwestycji kluczowe znaczenie ma nie tylko dostęp do sklepów czy restauracji, ale również odległość od szlaków, lokalnych atrakcji oraz bliskość stoków narciarskich.

Ważnym aspektem, bezpośrednio połączonym z lokalizacją, jest nieskomplikowany, łatwy dojazd, który nie pozwoli pogubić się urlopowiczom szukającym noclegu. Nieruchomość wypoczynkowa powinna również dysponować miejscem parkingowym. W przypadku takich lokali dużą rolę odgrywa także widok rozciągający się z okna. Dobra ekspozycja na górskie szczyty, czy na rozciągającą się poniżej dolinę może stanowić duży atut nieruchomości.

KAN

Czytaj także:

125. Jubileuszowa Giełda Domów i Mieszkań

Zamknij [x]

Czytaj także:

125. Jubileuszowa Giełda Domów i Mieszkań

Zamknij [x]