Jubileusz: 125 Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań w 20 lat

Na rynku

W ostatni weekend listopada Centrum Targowe Chemobudowa gościło po raz kolejny Krakowską Giełdę Domów i Mieszkań. Wydarzenie to miało szczególny wymiar, gdyż wieńczyło 20 lat organizacji giełd mieszkaniowych w Krakowie. W czasie dwóch dekad mieszkańcy Krakowa mieli okazję odwiedzać giełdy mieszkaniowe 125 razy. W tym czasie, jak szacuje Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, które jest organizatorem Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań, imprezę odwiedziło ponad 200 tysięcy osób.

fot. R
fot. R

Gośćmi konferencji, którą zorganizowano w trakcie jubileuszowej Giełdy, byli m.in. Elżbieta Koterba - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Jan Bulsza - gość honorowy konferencji i Członek Honorowy SBDiM, przedstawicie zaprzyjaźnionych organizacji: Jacek Kolibski (Europejski Instytut Nieruchomości), Piotr Krochmal (Monitor Rynku Nieruchomości), deweloperzy oraz przedstawiciele współpracujących mediów.

Witając zaproszonych gości Prezes Zarządu SBDiM Marek Bolek podkreślał, że giełdy, których organizacja rozpoczęła się 20 lat temu w budynku Miastoprojektu, należały do pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Choć różne bywały lata na rynku deweloperskim, a coraz większą rolę odgrywa Internet, giełdy są cały czas bardzo ważne dla deweloperów, gdyż dają osobisty kontakt z klientem.

Elżbieta Koterba, przemawiając w trakcie konferencji podkreślała, jak ważna i potrzebna jest giełda dla mieszkańców Krakowa, i że odwiedzają ją nie tylko potencjalni nabywcy mieszkań, ale także inne osoby zainteresowane budownictwem mieszkaniowym, m.in. projektanci i architekci. Giełda daje możliwość przeglądania zmian, dokonywania porównań i ocen, a wszystko to można zrobić w jednym miejscu. Zastępca Prezydenta mówiła, że rozwój firm deweloperskich zależy od sytuacji prawnej i możliwości rozwoju, jakie stwarza Miasto poprzez dokumenty planistyczne. Obecnie w Krakowie ponad 50% terenu jest objęte planami przestrzennymi.
 
W trakcie konferencji wręczono honorowe dyplomy osobom, które przyczyniły się do stworzenia Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań. Dyplomy otrzymali: Dorota Koźmińska - architekt i deweloper, Lucyna Płonka - Dyrektor Biura SBDiM, organizująca giełdy od pierwszych edycji, Jan Bulsza - pomysłodawca giełdy, który gościł pierwsze edycje imprezy w budynku Miastoprojektu oraz architekt Andrzej Rymarczyk.

fot. R.

Wspominająca historię giełd Lucyna Płonka zwróciła uwagę, jak bardzo pierwsza giełda różniła się od obecnej - wykorzystywano chociażby zupełnie inną zabudowę. W tamtych latach rynek deweloperski na terenie Krakowa dopiero się tworzył, działało na nim zaledwie ok. 30 firm, a wystawców poszukiwało się przeglądając ogłoszenia prasowe i plakaty rozwieszone na mieście. W pierwszej giełdzie, odbywającej się w świetlicy Miastoprojektu, uczestniczyło 20 firm. Z każdą kolejną giełdą przybywało wystawców, i - pomimo zajęcia korytarzy budynku - miejsca i tak zaczęło brakować.

W związku z tym w maju 1999 roku giełdy zostały przeniesione do budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, gdzie odbywały się do końca 2012 roku, czyli przez 13 lat. Od pięciu lat imprezy odbywają się Centrum Targowym Chemobudowa.
W trakcie konferencji Lucyna Płonka podziękowała szczególnie pomysłodawcy giełd, Janowi Bulszy, Dorocie Koźmińskiej, która była prezesem Stowarzyszenia, gdy giełdy miały swój początek, Tytusowi Misiakowi, który jako prezes SBDiM przez 12 lat prowadził giełdy, Andrzejowi Rymarczykowi oraz Januszowi Michalczakowi z Dziennika Polskiego i Jerzemu Kuklińskiemu z firmy Proins, która wystawiła się na giełdzie największą ilość razy. Pani dyrektor wspomniała także postać zmarłego prezesa Stowarzyszenia, Jacka Michalskiego, i podkreśliła, że giełdy często gościły władze Krakowa w osobach Prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz Elżbiety Koterby, a wcześniej Kazimierza Bujakowskiego - Zastępców Prezydenta.

Konferencje giełdowe, które zapoczątkowano w trakcie drugiej edycji imprezy w czerwcu 1998 roku, od lat stanowią okazję do przekazywania ważnych informacji, prezentacji analiz rynkowych i wymiany poglądów. Na konferencjach wręczana jest też m.in. doroczna nagroda dla najlepszego studenta architektury Politechniki Krakowskiej.

Lucyna Płonka przypomniała także fakt, iż od samego początku patronat medialny nad imprezą sprawują Dziennik Polski i Krakowski Rynek Nieruchomości, z czasem dołączyli też partnerzy medialni Małopolski Przegląd Nieruchomości, Dominium.pl oraz Domiporta. Trzy spośród firm obecnych na pierwszej giełdzie wystawiają się do dnia dzisiejszego - są to firmy Buma, Sobola i Proins. Prawdziwym rekordzistą jest Proins - deweloper  ten był obecny na giełdach 124 razy, opuszczając tylko jedną.

W trakcie jubileuszowej giełdy na stoiskach targowych pojawiło się kilka nowych inwestycji. Spółka Mieszkaniowa Pogórze proponuje kameralny budynek w Wieliczce przy ul. św. Barbary, którego realizacja zakończy się w IV kwartale 2018 roku. Tętnowski Development pokazał projekt nowego Osiedla Pasteura, które powstanie na Prądniku Białym. Na stoisku Grupy Buma znaleźć można było materiały dotyczące dwóch nowych inwestycji - Mate3ny (zlokalizowanej w pobliżu Ronda Matecznego) oraz 29 Aleja.

RB

Czytaj także:

NBP: w III kw. 2017 r. znów podrożały krakowskie lokale

Zamknij [x]

Czytaj także:

NBP: w III kw. 2017 r. znów podrożały krakowskie lokale

Zamknij [x]