Wysoki poziom sprzedaży mieszkań w 2017 roku

Analizy, opinie

Podczas 124. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań, która odbyła się w połowie października, można było poznać ciekawe dane dotyczące sytuacji na rynku mieszkaniowym. Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM) zaprosiło na konferencję prasową eksperta z firmy Grupa Emmerson – Szymona Jungiewicza, który przedstawił prezentację dotyczącą rynku pierwotnego.

Znalezienie nowego i ukończonego mieszkania w Krakowie nie jest łatwe
Dane firmy Emmerson wskazują, że obecnie na krakowskim rynku deweloperskim jest oferowanych około 7200 - 7300 mieszkań. Analogiczny wynik dotyczący Warszawy to mniej więcej 17 000 jednostek. Warto zwrócić uwagę, że pod względem wielkości oferty deweloperskiej Wrocław wyraźnie zbliżył się do Krakowa.   

Informacje zebrane przez analityków firmy Emmerson wskazują również, że na terenie Krakowa deweloperzy mogą zaoferować niecałe 900 ukończonych lokali (12% oferty). To oznacza, że udział gotowych krakowskich lokali w całej ofercie rynkowej spadł do poziomu najniższego od początku badań prowadzonych przez Emmersona. Obecnie znacznie więcej jest mieszkań z terminem ukończenia w 2018 r. (55% krakowskiej oferty).

Bieżący rok przyniósł wzrost cen i mniej nowych inwestycji
Interesujące są również szacunki firmy Emmerson dotyczące średnich cen krakowskich lokali. Wedle informacji Emmersona, Kraków obok Gdańska jest metropolią, w której odnotowano największy roczny wzrost średniej ofertowej ceny 1 mkw. (z poziomu około 6500 zł/mkw. do 6800 zł/mkw.).

Dane firmy Emmerson sugerują również, że krakowscy deweloperzy nie są już tak aktywni jak 9 - 12 miesięcy wcześniej. Apogeum inwestycyjnej ofensywy przypadło na koniec 2016 r. W ostatnim kwartale minionego roku, na rynek mieszkaniowy Krakowa deweloperzy wprowadzili ponad 4000 mieszkań. Analogiczne wyniki dla kolejnych kwartałów to ok. 3000 mieszkań (I kw. 2017 r.), ok. 2500 mieszkań (II kw. 2017 r.) i ok. 1700 mieszkań (III kw. 2017 r.). Spadek aktywności deweloperów skutkuje obniżeniem ogólnej podaży nowych krakowskich mieszkań.  

Przez trzy kwartały 2017 r. krakowscy inwestorzy sprzedali ok. 9000 mieszkań
Słuchaczy prezentacji szczególnie mogły zaciekawić dane na temat aktualnego popytu. Szacunkowe informacje wskazują, że przez pierwsze trzy kwartały 2017 roku, na krakowskim rynku pierwotnym zostało sprzedanych około 9000 mieszkań. Taki wynik oznacza poprawę w stosunku do poprzednich lat. Analityk firmy Emmerson zwrócił jednak uwagę, że wyniki sprzedażowe z 2017 r. będą trudne do pobicia. Bardziej prawdopodobny wydaje się powrót do poziomu sprzedaży z poprzednich lat. Świadczą o tym poniższe wyniki:
I kw. 2017 r. - około 3500 sprzedanych mieszkań  
II kw. 2017 r. - około 3000 sprzedanych mieszkań
III kw. 2017 r. - około 2400 sprzedanych mieszkań

Ciekawie przedstawiają się też długookresowe zmiany średnich cen nowego krakowskiego metrażu. Według danych Emmerson, od III kw. 2015 r. do III kw. 2016 r. ceny lokali deweloperskich z Krakowa utrzymywały się na stabilnym poziomie. Później stał się widoczny wzrost przeciętnych stawek za 1 mkw. Przyczyną tej zmiany był spadek podaży i malejący udział rynkowy lokali o cenie 1 mkw. niższej od przeciętnej.

Informacje zaprezentowane w czasie prelekcji wskazują, że rok 2017 r. zamknie się kolejnym rekordem sprzedaży nowych krakowskich mieszkań. Mimo to deweloperzy muszą się przygotować na stopniowy spadek popytu (zwłaszcza po wyczerpaniu ostatnich środków z programu MdM na początku 2018 r.). W utrzymaniu korzystnych warunków sprzedaży pomoże malejąca podaż dostępnych lokali. Spadek wielkości oferty krakowskich deweloperów wynika nie tylko z ich ostrożności. Spore znaczenie ma też niedobór odpowiednich działek i problem ze znalezieniem profesjonalnych wykonawców.

A.P.

Czytaj także:

Mieszkanie Plus: ile wyniosą czynsze?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Mieszkanie Plus: ile wyniosą czynsze?

Zamknij [x]