Najnowsze dane firmy REAS wskazują, że od początku lipca do końca września 2017 r. na sześć największych rynków mieszkaniowych (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Trójmiasto) trafiło około 17 500 nowych mieszkań.

Kolejnym sygnałem jest wynik sprzedażowy, który deweloperzy w III kw. 2017 r. osiągnęli na terenie analizowanych metropolii. Według danych REAS, od początku lipca do końca września br., inwestorzy działający na sześciu najważniejszych rynkach sprzedali około 17 500 nowych lokali. Taki wynik oznacza utrzymanie bardzo dobrej sprzedaży z II kw. 2017 r.

Analitycy REAS zwracają uwagę, że w ciągu poprzednich 12 miesięcy (IV kw. 2016 r. - III kw. 2017 r.), na sześciu wiodących rynkach została sprzedana rekordowa liczba mieszkań (około 72 000 sztuk). Taki wynik sugeruje, że łączna sprzedaż deweloperów w 2017 r. może przekroczyć 70 000 lokali.

Eksperci REAS podkreślają również, że polityka inwestorów nadal jest dostosowana do oczekiwanej sprzedaży i preferencji nabywców. Deweloperom udaje się dostarczać na rynek mniej więcej tyle mieszkań, ile niebawem będzie sprzedanych (patrz III kw. 2017 r.). Coraz większym problemem staje się jednak niedobór odpowiednich działek budowlanych. Inwestorzy muszą brać pod uwagę również rychły koniec programu MdM. Po zakończeniu rządowego programu dopłat inwestorzy oczekują większego udziału droższych lokali w sprzedaży. Taka zmiana już została uwzględniona przez deweloperów, o czym świadczą rosnące ceny mieszkań wprowadzanych na rynek.

(A.P.)

źródło: Reas