GUS: Kraków czwartym „najdroższym” miastem w Polsce

Analizy, opinie

Wiele osób może sądzić, że Kraków pod względem średnich cen mieszkań lokuje się na drugim miejscu po Warszawie. Niedawno opublikowane dane GUS pokazują jednak, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W rankingu średnich transakcyjnych cen lokali z 2017 roku stolica Małopolski zajęła bowiem czwarte miejsce.

fot. LT
fot. LT

Główny Urząd Statystyczny regularnie, ale z pewnym opóźnieniem podaje dane na temat obrotu nieruchomościami w Polsce. Takie statystyki opierają się na aktach notarialnych. Coroczna publikacja GUS zawiera między innymi dane dotyczące średnich cen 1 mkw. wszystkich mieszkań (nowych i używanych) z miast na prawach powiatu. Takie zestawienie cenowe wydaje się ciekawe z punktu widzenia mieszkańców Krakowa. W 2017 r. wyglądało ono następująco (poniżej miasta z najwyższymi średnimi cenami 1 mkw.):

  •     Sopot - 10 246 zł/mkw.
  •     Warszawa - 8210 zł/mkw.
  •     Gdańsk - 6554 zł/mkw.
  •     Kraków - 6497 zł/mkw.
  •     Gdynia - 6369 zł/mkw.
  •     Świnoujście - 6137 zł/mkw.
  •     Poznań - 5812 zł/mkw.
  •     Wrocław - 5550 zł/mkw.
  •     Lublin - 5041 zł/mkw.
  •     Rzeszów - 4548 zł/mkw.

Podobnie jak rok wcześniej pierwsze miejsce w cenowym rankingu zajął Sopot, a na drugiej pozycji uplasowała się Warszawa. Nowość stanowi natomiast trzecie miejsce Gdańska, który pod względem średnich transakcyjnych cen 1 mkw. mieszkań wyprzedził Kraków. Zmiana dotycząca Gdańska wynikała m.in. z rozbudowy oferty luksusowych mieszkań na terenie wspomnianej metropolii. Pewną niespodzianką może wydawać się także pozycja Gdyni (piąta) oraz Świnoujścia (szósta). Wspomniane miasta wyprzedziły między innymi Poznań i Wrocław.

W większości miast wymienionych powyżej średnia cena 1 mkw. mieszkania (nowego i używanego) była odczuwalnie wyższa od wyniku notowanego dla całego kraju. W 2017 r. taka ogólnokrajowa średnia oscylowała na poziomie 4713 zł/mkw. Oznacza to wzrost względem wyniku wyliczonego rok wcześniej (4635 zł/mkw.). O wiele większe wzrosty odnotowano na terenie dużych miast.

Oprócz „najdroższych” miast, warto również przeanalizować ośrodki miejskie na prawach powiatu ze średnią ceną 1 mkw. lokali wynoszącą poniżej 2500 zł/mkw. W 2017 r. do tej kategorii zakwalifikowały się następujące miasta: Zabrze, Jelenia Góra, Tarnobrzeg, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Jastrzębie - Zdrój, Wałbrzych oraz Bytom.

A.P.

Czytaj także:

AMRON: Średnia wartość nowej „hipoteki” to już 260 000 zł

Zamknij [x]

Czytaj także:

AMRON: Średnia wartość nowej „hipoteki” to już 260 000 zł

Zamknij [x]