Uwaga: ryczałt od najmu trzeba rozliczyć do 31 stycznia

Poradnik

Początek roku to okres, który jest ważny dla wszystkich osób rozliczających prywatny najem w formie ryczałtu. Podatnicy należący do tej grupy, muszą złożyć odpowiednią deklarację PIT najpóźniej 31 stycznia 2019 r. W przeciwnym razie, będą im groziły konsekwencje finansowe (m.in. grzywna za wykroczenie skarbowe i naliczone odsetki).

fot. R.
fot. R.

Do rozliczenia czynszów objętych ryczałtem ewidencjonowanym w 2018 r. (stawka 8,50% do 100 000 zł lub 12,50% powyżej 100 000 zł), nadal służy deklaracja PIT - 28 wraz z załącznikami. Warto dodać, że w stosunku do poprzedniego roku zmienił się wzór tego dokumentu. Aktualny formularz nosi oznaczenie PIT - 28 (21).

Wspomniany dokument składają osoby korzystające z ryczałtowej formy opodatkowania prywatnego najmu. W przypadku uzyskiwania innych dochodów (np. z tytułu umowy o pracę), trzeba dostarczyć fiskusowi osobny formularz do 30 kwietnia 2019 r. Podatnicy, którzy składają kilka deklaracji (np. PIT - 28 oraz PIT - 37), powinni pamiętać o jednokrotnym wykorzystaniu ulg podatkowych i odliczeń związanych ze składkami ZUS/NFZ.

W kontekście odliczeń, trzeba wspomnieć o uldze prorodzinnej. Według obowiązujących przepisów, tej ulgi nie wolno rozliczać w deklaracji PIT-28. Wynajmujący, którzy w 2018 roku opłacali ryczałt od najmu, mogą natomiast uwzględnić:

  •     ulgi podatkowe odliczane od dochodu
  •     składki na ubezpieczenia społeczne
  •     składkę na ubezpieczenie zdrowotne
  •     ulgę abolicyjną
  •     1% podatku przekazany na organizacje pożytku publicznego

Warto również nadmienić, że opłacanie ryczałtu tylko za najem wykonywany poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny), nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia podatku dochodowego z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem (na innej deklaracji niż PIT - 28).

Warto przypomnieć, że w poprzednim roku podatkowym nieco zmieniły się zasady opłacania ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z prywatnego najmu. Mowa o wprowadzeniu wyższej stawki (12,50%) dla osób, których przychody z najmu przekraczają 100 000 zł rocznie. W przypadku niższych przychodów, nadal obowiązuje stawka wynosząca 8,50%.

(A.P.)

Czytaj także:

Podatek od krakowskich nieruchomości nie będzie wyższy w 2019 r.

Zamknij [x]

Czytaj także:

Podatek od krakowskich nieruchomości nie będzie wyższy w 2019 r.

Zamknij [x]