Czego Kraków może nauczyć się od Kopenhagi?

Na rynku

W ramach Warsztatów Dewelopera przedstawiciele firm należących do Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM) regularnie korzystają z możliwości odwiedzania europejskich miast i analizowania tamtejszych rozwiązań budowlanych oraz urbanistycznych. Ostatni zagraniczny edukacyjny wyjazd dla członków SBDiM miał miejsce w czerwcu 2017 roku, a jego celem była Kopenhaga.

Wybór tego miasta z pewnością nie był przypadkowy. Duńska stolica przoduje bowiem w nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych, stawiając sobie ambitne cele w zakresie rozwoju gospodarczego oraz ekologii.

Dzięki pomocy Konsula zorganizowano wiele spotkań…
W trakcie czerwcowego wyjazdu do Kopenhagi uczestnicy Warsztatów odbyli wiele spotkań w duńskich biurach projektowych i firmach deweloperskich oraz wizyt na inwestycjach mieszkaniowych i komercyjnych. Możliwość zorganizowania tak bogatego programu warsztatów wiązała się z pomocą Konsula Honorowego Królestwa Danii, Janusza Kahla, który był gościem konferencji zorganizowanej w ramach 123. Giełdy Domów i Mieszkań. W trakcie konferencji zaprezentowano relację z tegorocznych Warsztatów Dewelopera SBDiM. Warto wspomnieć, że na terenie Krakowa działa Dom Nordycki, kierowany przez Janusza Kahla.  Instytucja ta zajmuje się m.in. popularyzacją skandynawskich rozwiązań technologicznych i wspieraniem polsko-skandynawskiej współpracy biznesowej.

Podczas czerwcowych warsztatów deweloperzy z Krakowa mogli obejrzeć nie tylko słynny, długi na prawie 8 kilometrów most nad cieśniną Sund, ale także dzielnicę Nordhavn. Na jej terenie powstają m.in. budynki mieszkalne o łącznym metrażu 400 000 mkw. oraz liczne biurowce. Szczególnie ciekawym obiektem jest The Silo - budynek wielorodzinny, który powstał dzięki rewitalizacji silosa zbożowego z betonu. Oprócz spektakularnych inwestycji, w całej Kopenhadze uwagę deweloperów zwracał ład przestrzenny. Jego tworzeniem zajmują się przede wszystkim lokalne władze.

Plan budowy Wielkiej Kopenhagi może imponować
Warto dodać, że wiele nowych inwestycji oglądanych przez członków SBDiM ma związek z planem przekształcenia duńskiej stolicy oraz okolicznych rejonów w tzw. Wielką Kopenhagę. Wspomniany plan, który nakreślono w 2015 roku, zakłada realizację inwestycji budowlanych o wartości około 60 mld euro przez dziesięć kolejnych lat. Szeroko zakrojone inwestycje mają wzmocnić potencjał Kopenhagi, a także pobliskiego Malmö, i poprawić pozycję wspomnianych miast na tle takich metropolii, jak Hamburg, Amsterdam, Oslo i Sztokholm.
W ramach planu budowy Wielkiej Kopenhagi ma powstać m.in. 27 km nowej linii tramwajowej oraz dodatkowa sieć metra (dwie nowe linie). Warto również wspomnieć o osiemnastokilometrowym tunelu Femern, który połączy duńską wyspę Lolland i niemiecką wyspę Fehmarn.

Poszukiwanie dobrych wzorców z pewnością przyniesie pozytywne efekty. Trudno bowiem ukryć, że polskie miasta pod względem ładu przestrzennego i wykorzystania „zielonych” technologii mają do nadrobienia spory dystans w stosunku do europejskich liderów, takich jak Kopenhaga.

A.P.

Czytaj także:

Czyżewskiego 1 – dobrze skomunikowana inwestycja na mapie Krowodrzy

Zamknij [x]

Czytaj także:

Czyżewskiego 1 – dobrze skomunikowana inwestycja na mapie Krowodrzy

Zamknij [x]