Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Dębniki (Dzieln. VIII)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Dębniki to obecnie VIII dzielnica Krakowa. Od lat 90. XX wieku notuje niebywały rozwój za sprawą wielu inwestycji deweloperskich. Duże, nowoczesne osiedla zostały zamieszkane przez tysiące młodych ludzi. Dzięki tej ekspansji systematycznie rośnie liczba mieszkańców Dębnik. Znacząca podaż gruntów inwestycyjnych spowodowała, że szczególnie dużo nowych mieszkań powstało w rejonie osiedla Ruczaj, Zakrzówka i Klinów Borkowskich. Swoje inwestycje prowadziło lub prowadzi tu wielu krakowskich deweloperów. Inwestorzy proponują w Dębnikach różnorodne typy nieruchomości, od bardziej kameralnych mieszkań po luksusowe apartamenty. Z uwagi na zróżnicowaną, czasem chaotyczną zabudowę, Ruczaj otrzymuje też negatywne opinie. Nie brakuje tu jednak osiedli, w których w sposób przemyślany i z dbałością o detale zaprojektowane całe nowe kwartały miasta. Rangę dzielnicy podniosła budowa III Kampusu UJ oraz biurowców Krakowskiego Parku Technologicznego. Duża powierzchnia dzielnicy Dębniki sprawia, że z pewnością lokowane będą tu kolejne inwestycje mieszkaniowe. Podaż mieszkań deweloperskich w Dębnikach wynika także z faktu zainteresowania nabywców, którzy uczą się lub pracują w Dębnikach albo okolicznych dzielnicach Podgórza. Wielu przyciąga także urok „młodej dzielnicy” - na osiedlach i uliczkach nowej części dzielnicy Dębniki spotkać można często młode małżeństwa i matki z dziećmi. Kupno mieszkania w Dębnikach to także dobra inwestycja. Z uwagi na liczne w tej części miasta miejsca pracy, z roku na rok przybywa osób, które przywędrowały do Krakowa w poszukiwaniu zatrudnienia i planują osiedlić się tu w dłuższej perspektywie. Często na początku wynajmują mieszkania (wpływając na rozwój rynku najmu), by z czasem decydować się na zakup własnego lokum. Trudno znaleźć osobę, która nie byłaby pod urokiem zielonego Zakrzówka.

Urok prawego brzegu Wisły

Dębniki oraz Zakrzówek (wsie Zakrzówek oraz Kapelanka) i Ludwinów zostały włączone do Krakowa na początku XX wieku. Z czasem Kraków pochłaniał także inne obszary, które stanowią obecnie dzielnicę VIII (Bodzów, Kobierzyn, Kostrze, Pychowice, Skotniki, Tyniec, Koło Tynieckie, Podgórki Tynieckie, Sidzinę). Na terenie dzielnicy powstało także wiele osiedli mieszkaniowych, w tym: Osiedle Podwawelskie, Ruczaj-Zaborze, Ruczaj, Osiedle Europejskie, osiedla zrealizowane przez firmę Inter-Bud, Kliny Zacisze itd. Pierwsze wzmianki o wsi Dębniki pochodzą jeszcze z XIII wieku. Sto lat później do Dębnik dołączono położoną w okolicach Skał Twardowskiego Zawadę. Z czasem wieś rozrastała się o kolejne tereny. W XIX wieku została włączona do trakcji kolejowej, budowanej przez Austriaków (po wybudowaniu mostu kolei obwodowej Kraków – Bonarka). Swego czasu istniał plan przekształcenia Dębnik w miasto-ogród. Niestety, inwestycja nigdy nie weszła w fazę realizacji. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców Dębnik był przyszły papież Karol Wojtyła, który mieszkał w domu Feliksa Kaczorowskiego od 1938 roku aż do zakończenia wojny.

Dogodne położenie

Od 1990 roku dzielnica funkcjonuje pod nazwą Dębniki. Najpopularniejsze miejsca do mieszkania to Osiedle Europejskie, Osiedle Kolejowe, Kliny Zacisze, Mochnaniec, Dębniki, Ruczaj, Kapelanka, Osiedle Podwawelskie, Osiedle Robotnicze, Pychowice, Skotniki, Sidzina, Kobierzyn, Podgórki Tynieckie oraz Tyniec. Dębniki mają kilka charakterystycznych punktów, jak III kampus UJ, Krakowski Park Technologiczny czy też Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna. Powszechnie rozpoznawalnym zabytkowym obiektem w dzielnicy jest duży kompleks Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Dębniki są jedną z ładniejszych i spokojniejszych dzielnic Krakowa, a ich rozwój konsekwentnie postępuje. Do innych części Krakowa można się dostać korzystając z linii autobusowych oraz tramwajowych. Studenci i osoby pracujące cenią sobie umiarkowane ceny wynajmu w tym rejonie.