Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Mistrzejowice (Dzieln. XV)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Mistrzejowice to obecnie 15. Dzielnica Krakowa, położona na północnych krańcach miasta. Do czasu reformy z początków lat 90. XX wieku Misztrzejowice stanowiły fragment dzielnicy Nowa Huta. Pierwsze wzmianki o tych terenach pochodzą z XIII wieku, kiedy ich nazwę podawano jako Mistrevich (pochodzącą od staropolskiego słowa „mistrz”). Jako Mistrzovicze wieś była wzmiankowana już na sto lat przed przeniesieniem jej z prawa polskiego na niemieckie (co stało się za sprawą Kazimierza IV Jagiellończyka w 1464 roku). Pomiędzy XV a XVIII w. należały do kapituły krakowskiej. W XVIII wieku wieś liczyła około 100 mieszkańców. Na jej terenie znajdowała się karczma i młyn. Na początku wieku XX wieś częściowo zniszczono podczas budowy Twierdzy Kraków.

Częścią Krakowa Mistrzejowice stały się wraz z Nową Hutą w 1951 roku. Mistrzejowice swój rozwój zawdzięczają właśnie Nowej Hucie i działającym na jej terenie zakładom. Wielu mieszkańców powstających na terenie Mistrzejowic osiedli związało swoje życie zawodowe z kombinatem metalurgicznym i innymi licznymi zakładami przemysłowymi, które powstały na terenie Nowej Huty. W tym kontekście wymienić można m.in. firmy budowlane, cementownię i inne podmioty świadczące usługi na rzecz huty. W związku z tym dzielnica jest mocniej związana ze wschodnią częścią Krakowa, choć za sprawą zmiany pokoleniowej i dostępności komunikacyjnej Mistrzejowice stały się także miejscem do życia dla osób zatrudnionych lub uczących się na terenie innych obszarów Krakowa - Śródmieścia, Krowodrzy, a także Podgórza.

Mistrzejowice są dzielnicą bardzo zieloną. Na terenie osiedli nie brakuje zielonych skwerów, alejek spacerowych i placów zabaw. Osiedla powstające tu w II połowie XX wieku cechuje przemyślany układ urbanistyczny i dostępność infrastruktury takiej jak szkoły, przedszkola, żłobki, sklepy, czy inne usługi.

Na obszarze Mistrzejowic położone są także Mutlikino, Centra Handlowe Krokus i Serenada oraz Park Wodny. Mistrzejowice to również inne atrakcje, wśród których wymienić można Park Tysiąclecia, Planty Mistrzejowickie, otoczone zielenią forty na osiedlach Złotego Wieku i Piastów oraz zbiornik wodny Zesławice na rzece Dłubnia. Dzięki rozwiniętej komunikacji z centrum miasta i innymi dzielnicami Krakowa oraz przystępnym cenom, Mistrzejowice cieszą się dobrą opinią wśród nabywców mieszkań. Mieszkania na terenie Mistrzejowic są także chętnie wynajmowane przez studentów i osoby pracujące w Krakowie. Do Mistrzejowic dociera kilka linii tramwajowych, są one również dobrze skomunikowane dzięki liniom autobusowym. Autobusy i tramwaje przydają się tym, którzy wolą dojeżdżać do pracy lub atrakcji kulturalnych, w zamian zyskując mieszkanie w bardziej kameralnym otoczeniu. Mieszkańcy mogą liczyć na dobre połączenia komunikacyjne z każdą częścią miasta. Na terenie dzielnicy znajdują się dwie pętle autobusowe i tramwajowe.

Współczesne Mistrzejowice

Infrastruktura mieszkaniowa Mistrzejowic rozbudowywała się równolegle z rozwojem Nowej Huty. Jednostajną zabudowę zaczęto w pewnym momencie uzupełniać domkami jednorodzinnymi. W skład Mistrzejowic obecnie wchodzą: Osiedle Tysiąclecia, Osiedle Złotego Wieku, Osiedle Oświecenia, Osiedle Kombatantów, Osiedle Bohaterów Września, Osiedle Piastów, Osiedle Srebrnych Orłów, Osiedle Mistrzejowice oraz część Batowic i Dziekanowic. Większość osiedli powstała jeszcze w latach 60.-80. ubiegłego stulecia. W tym czasie realizowano budynki o wysokości od pięciu do jedenastu kondygnacji w technologii wielkopłytowej i wielkoblokowej. Wzniesiono także szkoły, przedszkola, żłobki i przychodnie lekarskie. W XXI wieku na terenie Mistrzejowic powstało wiele ciekawych inwestycji mieszkaniowych, które za sprawą atrakcyjnych cen szybko znajdowały nabywców. W czasie obowiązywania programu Mieszkanie dla Młodych właśnie na terenie Mistrzejowic koncentrowała się znaczna część podaży mieszkań kwalifikujących się do dopłat z tego programu. Mistrzejowice to doskonała propozycja dla miłośników ciekawego układu urbanistycznego. Mistrzejowice kuszą dostępem do bibliotek, domów kultury, Parku Wodnego i terenów rekreacyjnych. W okolicy nie brakuje atrakcji umożliwiających aktywny wypoczynek dzieciom i dorosłym.

Mistrzejowice to dzielnica, która stara się integrować swoich mieszkańców. Służą temu różnego typu inicjatywy, w tym strony internetowe, z których dowiedzieć się można o aktualnych wydarzeniach i planach na bliższą przyszłość.

W Mistrzejowicach powstały dwa kościoły. Pierwszy z nich, konsekrowany w 1983 przez Jana Pawła II kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, stanowił w latach 80. ośrodek oporu przeciwko władzy komunistycznej. Pracujący tu ks. Kazimierz Jancarz, kapelan nowohuckiej „Solidarności”, był jednym z najbardziej znanych kapłanów w czasach stanu wojennego i wybitną postacią polskiej opozycji demokratycznej. W 1989 roku na os. Bohaterów Września powstał drugi kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.