Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Zwierzyniec (Dzieln. VII)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Zwierzyniec to VII dzielnica Krakowa, dzielnica duża, a jednocześnie niezbyt gęsto zaludniona (nieco ponad 700 osób na km kw.). Niska gęstość zaludnienia wynika z charakteru zabudowy – na większości obszaru dzielnicy dominują tereny zielone oraz niska zabudowa apartamentowa lub jednorodzinna. Zabudowa wielkomiejska występuje właściwie tylko w kwartale ograniczonym al. Marszałka Ferdinanda Focha i al. Krasińskiego oraz Wisłą i Rudawą. Na mapie cała dzielnica przypomina klin, którego dwa dłuższe boki stanowią naturalne granice w postaci wymienionych wcześniej dwóch rzek. Od zachodu granica Zwierzyńca sięga do obwodnicy autostradowej, od północy dzielnica sąsiaduje z Bronowicami i Łobzowem, a od wschodu ze Starym Miastem. Z uwagi na ograniczoną ilość inwestycji mieszkaniowych realizowanych na tym terenie, od lat liczba mieszkańców Zwierzyńca utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 20 tys. osób, a oferta mieszkań i apartamentów pod względem ilościowym jest na tle innych dzielnic niewielka.

Duże miasto zwykle nie kojarzy się ze spokojem i zielenią. Jednak jego poszczególne dzielnice mogą mieć zupełnie odmienny charakter. Kraków jako miejsce do mieszkania ma do zaoferowania wiele urokliwych terenów, na których ruch turystyczny nie jest tak uciążliwy jak w ścisłym centrum. Do takich miejsc zalicza się z pewnością Zwierzyniec.

Dworskie zaplecze

VII dzielnica to, podobnie jak pozostałe części miasta poza Starym Miastem, dawne tereny wiejskie. Jeszcze do początku XX wieku nie były administracyjnie włączone do Krakowa (stało się to w 1909 roku). Ślady pierwotnych osad na tych terenach sięgają wielu tysięcy lat wstecz, później zamieszkiwali tu Wiślanie. W czasach średniowiecznych nad brzegami Wisły powstał kościół Najświętszego Salwatora, który pod koniec XII wieku został przekazany Norbertankom. Od wezwania kościoła pochodzi nazwa Salwator, którą określa się tereny znajdujące się w tej części Krakowa. Klasztor został uposażony wsią Zwierzyniec. Nazwa Zwierzyniec (polski zapis nazwy znany jest od XV wieku) wskazuje na powiązania ze służebną funkcją tych terenów wobec dworu królewskiego. Zwierzyniec często nawiedzały pożary i wylewy Wisły. W XVII wieku na Bielanach powstał kościół i erem Kamedułów. W latach 20. XIX wieku na Zwierzyńcu krakowianie usypali Kopiec Kościuszki. Kilka dekad później u podnóża kopca Austriacy wybudowali dużą fortecę (siedzibę ma tu od lat radio RMF). W 20-leciu międzywojennym w Lesie Wolskim, na polanie Sowiniec, usypano Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego. W czasie II wojny światowej postał natomiast Zamek w Przegorzałach.

Zwierzyniec to dzielnica cechująca się dużą różnorodnością krajobrazu i zabudowy. W jej skład wchodzą Wola Justowska, Olszanica, Zakamycze, Chełm, Bielany, Salwator, Przegorzały, Półwsie Zwierzynieckie oraz Zwierzyniec. Tereny te uchodzą za wyjątkowo atrakcyjne. Dla wielu mieszkańców Krakowa to najpiękniejsza część miasta ze względu na dużą ilość zieleni, sąsiedztwo Wisły, ukształtowanie terenu oraz położone tu zabytki i związane ze Zwierzyńcem ślady historii. Często określana jest również jako najbardziej prestiżowa z dzielnic Krakowa, co przekłada się w sposób widoczny na ceny nieruchomości. Charakterystycznymi punktami Zwierzyńca są m.in. Kopiec Kościuszki, Klasztor SS. Norbertanek, Kopiec Piłsudskiego, Krakowskie Zoo, Las Wolski, Erem OO. Kamedułów, Zamek w Przegorzałach, Cmentarz Salwatorski, obserwatorium astronomiczne, zabytkowa strzelnica oraz Błonia i stadion Cracovii. Połączenie z pozostałymi dzielnicami Krakowa zapewniają w większości linie autobusowe oraz tramwajowe (wzdłuż ul. T. Kościuszki).

Wyjątkowa lokalizacja

Duży atut Zwierzyńca stanowi fakt, iż choć dzielnica jest częścią miasta, jest także w znacznej części bardzo kameralna. Duża część mieszkańców Krakowa życzyłaby sobie posiadać nieruchomość (mieszkanie, apartament lub dom) w tej części miasta. Na zielonych terenach Zwierzyńca rozciągają się tereny Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, a dzielnica posiada największy w Krakowie kompleks leśny. Na Srebrnej Górze (południowe stoki Bielan) funkcjonuje nawet jedna z największych w Polsce winnic, a tutejsze wina, powstające w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru, zyskały uznanie konsumentów. Na Zwierzyńcu działa też krakowskie zoo i schronisko dla bezdomnych zwierząt. W założonym w XVI wieku Parku Decjusza położony jest renesansowy pałacyk – Willa Decjusza, gdzie obecnie odbywają się imprezy kulturalne. Ulubionym miejscem rekreacji krakowian są Błonia, gdzie można aktywnie spędzać czas jeżdżąc na rowerze, rolkach, spacerując z psem czy biegając. Na terenie dzielnicy działają też stare krakowskie kluby sportowe: Cracovia, Zwierzyniecki KS, Juvenia Kraków, K.S. Nadwiślan (przystań kajakowa) i Kolejowy Klub Wodny - 1929. Funkcjonuje tu także Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla, Kino Kijów i Krakowski Teatr Scena STU. W dzielnicy Zwierzyniec stoi budynek znanego krakowskiego hotelu Cracovia, znajduje się tu także Plac Na Stawach, gdzie okoliczni mieszkańcy mogą załatwiać codzienne sprawunki. Bulwarami wiślanymi można dotrzeć pod Wawel, a także dalej w kierunku Dąbia. W Wielkanoc na Zwierzyńcu odbywa się Emaus - jeden z najbardziej znanych odpustów w Polsce.

Kameralna zabudowa, wysokie ceny

Tutejsze osiedla mieszkaniowe mają dość jednolitą strukturę. Składają się głównie z niskiej zabudowy domów jednorodzinnych i apartamentowców, a w części bliższej Starego Miasta także kamienic i nowszych budynków wielomieszkaniowych. To idealne warunki do spacerów z rodziną, uprawiania sportu lub po prostu regenerowania sił na świeżym powietrzu. Ze Zwierzyńca można sprawnie dostać się nie tylko do centrum miasta, ale także na obwodnicę Krakowa, do portu lotniczego w Balicach i do znanego kąpieliska w Kryspinowie. Na Zwierzyńcu nie ma hipermarketów, na większe zakupy trzeba się więc wybrać do innych dzielnic. Mieszkania, apartamenty i domy osiągają w tym rejonie Krakowa wysokie ceny. Wraz ze Starym Miastem dzielnica od lat zaliczana jest do najdroższych, a średnie ceny apartamentów w lepszych lokalizacjach, takich jak Salwator i Wola Justowska rzadko kiedy są niższe niż 10 tys. zł za mkw. Oczywiście, im dalej od centrum, tym bardziej możemy liczyć na nieco niższe ceny. Dużą rolę w ich kształtowaniu odgrywa także standard zabudowy. Nowych inwestycji w tej części miasta nie ma zbyt wiele, co dodatkowo powoduje utrzymywanie się stabilnych i wysokich cen mieszkań i apartamentów z rynku pierwotnego i wtórnego. Z uwagi na dogodne położenie mieszkania na Zwierzyńcu są też chętnie wynajmowane. Zakup mieszkania w tym rejonie jest więc bardzo dobrą inwestycją.