Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Łagiewniki (Dzieln. IX)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki należy do grupy mniejszych krakowskich dzielnic i rozciąga się na południe od centrum Krakowa. W ostatnich latach liczba ludności utrzymuje się na poziomie 14-16 tys. mieszkańców. Tereny dzielnicy położone są symetrycznie wzdłuż ul. Zakopiańskiej od skrzyżowania z ul. Tischnera i Brożka, po skrzyżowanie z ul. Jugowicką i Zawiłą. Dzielnicę przecina rzeka Wilga. Łagiewniki-Borek Fałęcki sąsiadują z Dębnikami, Podgórzem, Podgórzem Duchackim i Swoszowicami. Na terenie dzielnicy znajduje się przystanek kolejowy Kraków-Łagiewniki, pętla tramwajowa Borek Fałęcki oraz Solvay Park i Park Handlowy Zakopianka wraz z szeregiem okolicznych sklepów z branży m.in. budowlanej, meblowej i wykończenia wnętrz. Znaczna część krakowian i mieszkańców okolicznych miejscowości robi tu zakupy po nabyciu nowego mieszkania lub domu. Wzdłuż ulicy Zakopiańskiej wiodą linie autobusowe i tramwajowe MPK. Największym terenem zielonym dzielnicy jest Las Borkowski.

Rycerskie włości

Łagiewniki to dawna wieś, położona na prawym brzegu Wilgi. Osadę założono w XIV wieku, od początku tereny te były własnością rycerską. Już XV-wieczne dokumenty podają nazwę Lagyewnyky, która pochodziła od słowa „łagiewnik”. Słowem tym określano słodownika, piwowara lub miodosytnika, bednarza, czyli zawody wykonywane na rzecz władzy książęcej. Mniej więcej w tym samym czasie miejscowość stała się częścią uposażenia kasztelana krakowskiego, przez co w centrum wsi powstał folwark. Przekształcono go później w okazały dwór kasztelański. Łagiewnikami zarządzali dzierżawcy. Mieszkańców nazywano kijakami, a trudnili się oni uprawą ziemi oraz handlem mięsem. Dostarczali również na dwór królewski siano i słomę.

Przemysł

Pod koniec XVIII wieku w Łagiewnikach mieszkało ok. 100 osób. Odkrycie na tym terenie złóż iłów łupkowych i gipsu spowodowało rozwój cegielni, piekarni i młynów. W drugiej połowie XVIII wieku Austriacy przeprowadzili wzdłuż obecnej ul. Zakopiańskiej trakt cesarski, który wiódł z Wiednia do Lwowa. W późniejszych latach powstała tu także kolej prowadząca do Oświęcimia. Na początku XX wieku powstała fabryka sody, którą później wykupił i rozbudował belgijski koncern Solvay. W okresie międzywojennym swoją działalność zapoczątkowały na tym terenie fabryka armatur i fabryka mebli.

Sakralny charakter

W XX wieku Łagiewniki zaczęły nabierać charakteru sakralnego za sprawą siostry Faustyny Kowalskiej, należącej do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W latach trzydziestych w wyniku objawień powstał obraz Chrystusa Miłosiernego, który stał się symbolem kultu Bożego Miłosierdzia. Kult ten przyciąga do Łagiewnik rokrocznie wielkie rzesze pielgrzymów, oprócz papieża Jana Pawła II do Sanktuarium pielgrzymowali także Benedykt XVI i Franciszek. Najbardziej charakterystycznym punktem tego obszaru jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, wraz z nową Bazyliką, konsekrowaną w 2002 roku przez papieża Polaka. Na terenie byłych Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay”, zwanych Białym Morzem, powstało także sanktuarium św. Jana Pawła II.

Kameralna zabudowa

Zarówno Łagiewniki, jak i Borek Fałęcki cechuje w dużej części niska zabudowa jednorodzinna. To tereny mające opinię spokojnych i bezpiecznych. Dzielnica posiada kilka placówek oświatowych i wychowawczych. W ostatnich latach wśród domów jednorodzinnych zaczęła pojawiać się także zabudowa wielorodzinna, która przyciąga mieszkańców poszukujących lokalizacji niezbyt odległych od centrum. Mieszkania w tej dzielnicy cieszą się powodzeniem również z uwagi na bliskie sąsiedztwo centów handlowych i biurowych oraz dogodną komunikację z centrum Krakowa. Już zrealizowane i planowane inwestycje komunikacyjne sprawiają, że z terenu dzielnicy łatwo dojechać do południowej obwodnicy Krakowa oraz innych dzielnic. Na terenie dzielnicy powstają najczęściej kilkukondygnacyjne budynki i osiedla o średniej intensywności zabudowy. Mieszkania w Łagiewnikach i Borku Fałęckim często nabywane są także w celach inwestycyjnych. Dogodne położenie sprawia bowiem, że potencjalni najemcy poszukują lokali w tej części Krakowa.