Wzrost ilości ukończonych mieszkań deweloperskich w lutym

Na rynku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące wyników budownictwa mieszkaniowego w lutym bieżącego roku. Lutowe dane GUS wskazują, że deweloperzy rozpoczęli więcej budów mieszkań i jednocześnie uzyskali mniej pozwoleń budowlanych niż miesiąc wcześniej.

fot. R
fot. R

Wzrost odnotowano w przypadku liczby ukończonych mieszkań. Informacje zebrane przez GUS w lutym br. wskazują, że branża deweloperska utrzymała wysoki poziom aktywności, pomimo zimowej pory roku i mniejszej liczby dni roboczych. Deweloperom na pewno pomagała aura (ciepły koniec zimy).  

W lutym bieżącego roku odnotowano wzrost liczby nowych budów mieszkań. Od 1 do 28 lutego 2019 roku, krajowe firmy deweloperskie zainicjowały prace, które mają doprowadzić do powstania 10 333 mieszkań. W styczniu 2019 r. analogiczna wartość była mniejsza o 512 mieszkań (5,0%). Jeżeli chodzi o zmianę roczną (luty 2019 r./luty 2018 r.) to wyniosła ona (+15,1%) na korzyść lutego 2019 r.    

Główny Urząd Statystyczny odnotował też miesięczny wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Od 1 do 28 lutego 2019 roku krajowi deweloperzy ukończyli 10 012  lokali i domów. To oznacza wzrost o 1,3% względem stycznia bieżącego roku. W ujęciu rocznym (luty 2019 r./luty 2018 r.), liczba ukończonych mieszkań deweloperskich wzrosła znacznie bardziej - dodatnia zmiana w stosunku do lutego 2018 r. wynosi 13,2%.  

Istotny jest też miesięczny spadek liczby pozwoleń na budowę nowych mieszkań. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 1 do 28 lutego 2019 roku krajowi deweloperzy uzyskali zgodę na budowę 10 035 mieszkań (lokali i domów). Ten wynik był o 28,0% gorszy od wartości odnotowanej w styczniu 2019 r. W skali roku (luty 2019 r./luty 2018 r.) również miał miejsce spadek liczby wydanych pozwoleń (o 22,0%).

W nawiązaniu do przedstawionych powyżej wyników warto przypomnieć o zmianach metodologicznych, które od stycznia 2018 r. dotyczą miesięcznych statystyk prezentowanych przez GUS. Wspomniana instytucja od początku minionego roku zalicza budownictwo osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą do kategorii mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Wcześniej inwestycje prowadzone przez takich przedsiębiorców były uwzględniane w ramach budownictwa indywidualnego. Ze względu na opisywaną modyfikację metodologii, informacje o rocznych zmianach liczby rozpoczętych budów mieszkań i uzyskanych pozwoleń na budowę są dostępne od stycznia 2019 r.

(A.P.)

Czytaj także:

Roczna sprzedaż „hipotek” znów wzrosła

Zamknij [x]

Czytaj także:

Roczna sprzedaż „hipotek” znów wzrosła

Zamknij [x]