"Wykończenie pod klucz" - sposób na zamieszkanie

Poradnik

Między datą odbioru wymarzonego mieszkania a momentem wprowadzenia się do niego mija zwykle kilka tygodni lub nawet miesięcy. Klucze w ręku to połowa sukcesu. Żeby poczuć pełną radość z nowego lokum, powinniśmy wykończyć i wyposażyć je tak, by czuć się w nim komfortowo. Jak najlepiej zabrać się do tego tematu? Z pewnością nikt nie znajdzie jednej dobrej odpowiedzi...

Zdjęcie do artykułu: "Wykończenie pod klucz" - sposób na zamieszkanie

Na temat kwestii dotyczących wykańczania wnętrz mieszkań i domów rozmawiamy z Krzysztofem Białkowskim, prezesem krakowskiej firmy SaniWell Sp. z o.o.

Porównując inwestycje realizowane w Krakowie kilkanaście lat temu i obecnie, zauważyć można jakościową zmianę. Coraz więcej projektów powstaje w wysokim standardzie, elewacje przyciągają wzrok formą i detalami wykończenia. Wynika to na pewno z konkurencyjności rynku i wzrostu wymagań nabywców mieszkań. Świadczycie Państwo usługi wykańczania wnętrz - jak na tym rynku zmieniły się oczekiwania klientów?

Rynek wykańczania wnętrz nowych lokali, nabywanych na rynku pierwotnym, zmienia się w ostatnich latach bardzo szybko. Coraz więcej klientów słyszało o usłudze wykańczania wnętrz „pod klucz”, więcej osób się nią interesuje i w ostateczności na nią decyduje.

Obserwujemy również, że usługą wykańczania wnętrz zaczynają interesować się firmy deweloperskie, chcąc zaoferować ją swoim klientom. Po wielu latach ostrożnego podchodzenia do firm remontowych zaczynają dostrzegać, że rośnie liczba dobrych firm wykończeniowych, i że współpraca z nimi może przynieść korzyści. Dzięki poszerzeniu oferty deweloperzy mogą zaproponować klientom coś więcej niż tylko zakup mieszkania.

Czy zlecenie kompleksowego wykończenia mieszkania lub domu jednej firmie to dobry pomysł? Co się przez to zyskuje, a jakie mogą być wady takiego rozwiązania?

Wszystko zależy od tego, na jaką usługę się zdecydujemy i co rozumiemy przez słowo „kompleksowe”. Dla jednych będzie to wykończenie mieszkania „pod klucz”, ale według budżetowych rozwiązań, nazywanych „pakietami wykończeniowymi”. W takim wypadku problemy związane z wykończeniem wnętrza zostaną rozwiązane jedynie w części, gdyż mieszkania takie najczęściej nie są umeblowane i sami musimy dalej zadbać o wiele rzeczy. Do mieszkania będą więc musiały wkroczyć kolejne ekipy, np. stolarz czy elektryk montujący oświetlenie. Trzeba też mieć świadomość, że wiele ekip w mieszkaniu może „rozmyć” odpowiedzialność np. za uszkodzenia ścian, przewiercone kable elektryczne itp.

Można też wybrać usługę „pod klucz”, ale w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”. To oznacza, że jednej firmie zlecamy zarówno przygotowanie projektu wnętrza, jak i wszelkie prace wykończeniowe, zakup oraz montaż produktów wyposażenia wnętrza. W ramach takiej usługi otrzymujemy mieszkanie wykończone i wyposażone w sposób zgodny z projektem, samemu nie robiąc nic. Odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w mieszkaniu, spoczywa na jednej firmie, a klienta nie interesuje kto i co mógł uszkodzić. Mieszkanie ma być wykończone, wszystko ma działać bez zastrzeżeń, a wszelkie reklamacje zgłasza się do jednej firmy.

Jeśli natomiast chodzi o minusy takiego rozwiązania, to właściwie ciężko mi je wskazać. Jedynym, co nazwałbym trudnością dla klienta, może być znalezienie firmy świadczącej tak szeroki zakres usług.

Co właściwe oznacza termin "wykończenie pod klucz"? Biorąc pod uwagę ogromny wybór materiałów wykończeniowych, opcji projektowych, mebli i akcesoriów, termin ten może mieć wiele znaczeń. Czy "pod klucz" oznacza, że nie musimy już samodzielnie nic robić, nawet wieszać obrazów na ścianach (jeżeli oczywiście planujemy w ten sposób udekorować ściany)?

„Pod klucz” to chyba najbardziej nieprecyzyjne i szerokie określenie w naszej branży. Dziś sporo firm działających w branży wykończeniowej, zajmuje się wykańczaniem wnętrz „pod klucz”. Są to zarówno pojedyncze osoby, samodzielnie wykonujące prace remontowe, dwu-, trzyosobowe firmy remontowe, ale także coraz częściej projektanci i architekci wnętrz, jak również firmy świadczące szeroki zakres usług wykończeniowych.

Mieszkania wykończone „pod klucz” to zarówno wnętrza, których nikt nie projektował, jak i te zaprojektowane przez architekta; zarówno te wykończone wg rozwiązań pakietowych, czyli częściowych, po rozwiązania kompleksowe wg standardu „wchodzisz i mieszkasz” Dla jednych to określenie oznacza wykończone łazienki, pomalowane na biało ściany, położenie podłogi i zamontowanie drzwi, dla innych - mieszkanie w pełni urządzone, wyposażone i gotowe do zamieszkania.

W naszym rozumieniu „pod klucz” to usługa, która oznacza mieszkanie zaprojektowane, wykończone i urządzone w taki sposób, że można się do niego od razu wprowadzić i mieszkać, patrząc na swoje ulubione obrazy czy zdjęcia - po prostu „wchodzisz i mieszkasz”.

Jak wygląda pierwsza rozmowa z osobą zainteresowaną wykończeniem mieszkania? Czy klienci najczęściej mają swoją wizję, czy zdają się na kompletą pomoc z państwa strony?

Pierwsze minuty każdego spotkania poświęcamy temu, by dobrze zrozumieć oczekiwania i możliwości klienta, ale i możliwie szeroko wyjaśnić naszą usługę.

Część osób ma oczywiście swoje oczekiwania co do stylistyki wnętrza i jego funkcjonalności, co bardzo pomaga architektowi w projektowaniu wnętrza. Jednak posiadanie własnej wizji nie jest wymagane. Po to właśnie zatrudniamy architektów wnętrz, by móc zaproponować klientom stylistykę i funkcjonalność, która będzie im odpowiadać.

Każdy ma swój gust i indywidualne potrzeby. Z pewnością dużym ułatwieniem są dziś wizualizacje 3D i zdjęcia z katalogów, ale przecież - dopóki czegoś fizycznie nie dotkniemy, nie zobaczymy, np. faktury płytki - istnieje ryzyko, ze efekt końcowy będzie odbiegać od pierwotnych wyobrażeń. Czy można temu jakoś zaradzić?

Wizualizacje, które przygotowujemy dla klientów, są dzisiaj faktycznie bardzo realistyczne. Korzystamy z bibliotek producentów, dlatego produkty na wizualizacjach są dokładnie tymi, które znajdą się później w mieszkaniu. To gwarantuje, że efekt finalny właściwie nie różni się niczym od wizualizacji, co znacznie ułatwia klientom podejmowanie decyzji.

Częścią naszej usługi jest przygotowanie przez architekta projektu wnętrza, dopasowanego do oczekiwań klienta. Częścią pracy architekta jest z kolei spotkanie z klientem w sklepie, gdzie wspólnie wybierane są najbardziej „newralgiczne” produkty: podłogi, wyposażenie łazienek, czy drzwi wewnętrzne. Są takie materiały, których po prostu dobrze jest dotknąć, poczuć ich strukturę, zobaczyć kolor.

Co w przypadku samodzielnego wykańczania wnętrz może stanowić największy problem?

Wykańczanie wnętrz to dla osób bez doświadczenia spory zakres nowych wyzwań i problemów. Jest dużo decyzji do podjęcia, towarów do zamówienia i sporo problemów do rozwiązania. Jeśli miałbym wskazać jeden znaczący problem w procesie wykańczania wnętrz, byłaby to kwestia, z której większość osób nie zdaje sobie sprawy. Jest to brak projektu wnętrza przygotowanego przez architekta.

Ogromną zaletą usługi wykańczania wnętrz w standardzie „wchodzisz i mieszkasz” jest właśnie dokładnie zaprojektowane wnętrze. Dzięki temu obie strony doskonale wiedzą co i jak ma być zrobione, co bardzo usprawnia pracę ekipy wykończeniowej i powoduje, że obecność inwestora na budowie jest właściwie zbędna.

Kto najczęściej korzysta z usług wykończenia mieszkania "pod klucz". Czy są to osoby zamożne, dla których większy wydatek nie ma znaczenia, a które chcą mieć mieszkanie zaprojektowane i wykończone na najwyższym poziomie, czy może chętniej usługę taką wykupują, np. młode rodziny, albo inwestorzy nabywający mieszkanie w celu dalszego wynajęcia lub odsprzedaży?

Z tej formy wykończenia mieszkania najczęściej korzystają ludzie młodzi, nie mający w Krakowie zaplecza w postaci doświadczenia, rodziny, czy znajomych wykonawców. Wiele zapytań pochodzi też od osób, które mają swoją absorbującą pracę i samodzielne wykończenie mieszkania potrwałoby nie tylko dłużej, ale wymagałoby także zaangażowania w każdy element procesu budowlanego. Tacy klienci oczekują, że rozwiążemy za nich wszystkie problemy, i to właśnie w naszej usłudze podoba im się najbardziej.
Wykańczamy mieszkania w bardzo różnym standardzie. Zasobność portfela nie jest wspólnym mianownikiem naszych klientów, jest nim natomiast niechęć do samodzielnego zajmowania się remontem i wykończeniem.

Każdy z pewnością chciałby wiedzieć przed zleceniem usługi, ile faktycznie kosztować go będzie całościowo wykończenie mieszkania. W oparciu o jakie kryteria wykonujecie Państwo kalkulację?

Mamy spore doświadczenie w przygotowywaniu wycen i wiele zrealizowanych mieszkań. W oparciu o to, a także o rozmowę z klientem, poznając jego upodobania co do stylistyki wnętrza, oczekiwania wobec jakości produktów, jesteśmy w stanie wstępnie określić orientacyjny koszt metra kwadratowego wykańczanego mieszkania.

Jednym z najgorszych scenariuszy jest zaprojektowanie wnętrza, które mija się zasadniczo z możliwościami finansowymi klienta. Staramy się więc unikać podobnych problemów, określając koszt wykończenia mieszkania z możliwie dużą dokładnością.

Integralną częścią usługi projektowej jest też przygotowanie bardzo dokładnego zestawienia materiałów i produktów, które zostały wybrane w procesie projektowym. Wyceniając je i szacując koszt wszelkich prac wykończeniowych, otrzymujemy bardzo dokładny budżet, który możemy w porozumieniu z klientem korygować. Kiedy jednak budżet zostanie już zaakceptowany, musimy się go dokładnie trzymać. Klient nigdy nie płaci więcej, niż jest to zapisane w wycenie i w umowie.

Jak długo trwa cały proces wykończenia mieszkania "pod klucz"? Który z etapów wymaga najwięcej czasu?

To zależy, na jaką usługę się decydujemy. Usługi wykończeń pakietowych nie wymagają szczegółowych projektów i są szybkie w realizacji. Najczęściej nie wykonujemy w nich przeróbek elektrycznych i hydraulicznych. Nie wykonuje się w nich mebli na wymiar czy innych wydłużających czas prac, jak chociażby tapetowanie, czy tynki dekoracyjne, wnętrza są najczęściej pozbawione również takich elementów, jak sufity podwieszane czy rozbudowane systemy oświetleń. Ma być szybko i niedrogo. Tego typu prace zajmują ok. 2-3 miesięcy od podjęcia przez klienta decyzji o współpracy do momentu oddania gotowego mieszkania.

Zupełnie inną sprawą jest wykończenie mieszkania w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”. Tutaj sam proces projektowy zajmuje ok. 2-3 miesięcy i zależy zarówno od szybkości pracy architekta, jak i reakcji i decyzyjności drugiej strony. Potem przychodzi czas przygotowania końcowej wyceny i wprowadzania zmian do kosztorysu, co może trwać ok. 3 tygodnie. Sam proces wykończenia mieszkania to przynajmniej 3 miesiące. W przypadku domów, gdzie powierzchnie są większe, a dodatkowo wykonywane są takie elementy jak schody, garaże i kotłownie, czasami strych czy balkon, czas ten może się wydłużyć do 5 miesięcy. Tak więc, chcąc skorzystać z usługi wykończenia mieszkania pod klucz w standardzie „wchodzisz i mieszkasz”, należy liczyć się z minimum 6 miesiącami od chwili rozpoczęcia współpracy do chwili wejścia do upragnionego mieszkania czy domu.

Dziękujemy za rozmowę.
Dominium.pl

Krzysztof Białkowski jest prezesem krakowskiej firmy projektowo-wykonawczej SaniWell, świadczącej usługi wykańczania domów, mieszkań i apartamentów.

Czytaj także:

Ile domów powstaje w Małopolsce?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Ile domów powstaje w Małopolsce?

Zamknij [x]