Osiedle "Ozon" - roztrzygnięto konkurs na koncepcję urbanistyczną i architektoniczną

Na rynku

2 czerwca, w siedzibie SARP przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie, odbyło się publiczne ogłoszenie wyników realizacyjnego, dwuetapowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej “Ozon” na Górce Narodowej w Krakowie.

fot. AB
fot. AB

Osiedle „Ozon” powstaje w dzielnicy Prądnik Biały, na Górce Narodowej, przy ul. Banacha. Jeden z etapów osiedla jest już zaprojektowany i realizowany, a kolejne były przedmiotem konkursu. Deweloperowi – Grupie Deweloperskiej Megapolis, zależało na wypracowaniu spójnej idei urbanistycznej dla terenu samej inwestycji oraz terenów sąsiednich. Takie zadanie,  w ramach konkursu organizowanego przez SARP, otrzymali zaproszeni do współpracy architekci.

Do konkursu zostało zakwalifikowanych 15 zespołów projektowych. W terminie określonym regulaminem wpłynęło 5 prac. W I etapie oceniono prace w zakresie zgodności z regulaminem konkursu i wytycznymi dewelopera.
Do II etapu zostały zaproszone 3 zespoły. 31-ego maja, przed sądem konkursowym,  wybrane prace zostały ponownie zaprezentowane i poddane kolejnej ocenie. Przyznało nagrody 3 zespołom dopuszczonym do udziału w II etapie.

fot. AB

Jednogłośną decyzją jury Nagrodę Główną w konkursie zdobył projekt oznaczony numerem 002 autorstwa Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý .

W uzasadnieniu podkreślono, że nagrodzona praca wyróżniła się spokojnym i czytelnym układem urbanistycznym, do daje nadzieję na zapoczątkowanie uporządkowanej struktury przestrzeni w tej części miasta. W naturalny sposób zostały wykorzystane walory krajobrazowe, stosownie w odniesieniu do stron świata ułożono budynki. Wnętrza tworzące się między budynkami zostały wolne od komunikacji samochodowej, dając miejsce krajobrazowo ukształtowanej zieleni i ciągom pieszym. Poszczególnym fragmentom przestrzeni przypisano różne funkcje rekreacyjne w sposób podporządkowany hierarchii od przestrzeni publicznej do prywatnej. Budynki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby poprzez uskoki na elewacji zapewnić wszystkim mieszkańcom jak najlepszy widok na południe. Taki zabieg, dodatkowo wzbogacony przez dodanie do elewacji rytmicznie rozmieszczonych balkonów, pozwolił na stworzenie bardzo oryginalnej formy budynków mieszkaniowych, odbiegającej znacznie od stereotypu bloku. Oszczędny detal i ograniczona ilość użytych materiałów nadaje architekturze elegancji.  Ponieważ celem konkursu było przede wszystkim wyłonienie pracy o najwyższych walorach architektonicznych, praca ta zdaniem jury najlepiej spełniła oczekiwania organizatorów.

fot. AB

Autorami pozostałych nagrodzonych prac, które uczestniczyły w II etapie konkursu byli:  B2 STUDIO Sp. z o.o. Sp. Komandytowa z Krakowa (praca nr 001) oraz K&L art. Design Autorska Pracownia Projektowa Grzegorz Krychowski z Gdańska (praca nr 003).

 Projekty oceniało jury konkursowe w składzie:
1. Robert Kuzianik, KSK SARP Kraków – Przewodniczący sądu konkursowego
2. Rafał Zawisza, KSK SARP Kraków – Sędzia referent
3. Lidia Tobiasz, KSK SARP Rzeszów – Sędzia konkursowy
4. Jacek Drogosz, Prezes Zarządu Zamawiającego  – Sędzia konkursowy
5. Adam Pietkiewicz, Wiceprezes Zarządu Zamawiającego  – Sędzia konkursowy
6. Adam Grela, Koordynator projektu – Sędzia konkursowy
7. Piotr Knez, SARP Kraków – sekretarz organizacyjny konkursu

Jak informuje inwestor, osiedle „Ozon” było inspirowane filozofią życia według formuły 3R: Relacje, Ruch, Rozwój. Realizacja założeń tej formuły ma odzwierciedlenie m.in. w aranżacji części wspólnych – na terenie osiedla powstanie bowiem: sala dydaktyczno- warsztatowa, monitorowana sala zabaw dla dzieci – „kulkoland”, plac zabaw, zewnętrzna siłownia, ścianka wspinaczkowa, wiaty i stacje napraw dla rowerów. Ponadto w okolicy znajdują się ścieżki rowerowe i trasy trekkingowe.
Znajdujące się w pobliżu żłobki, przedszkole, sklepy, klub fitness oraz parki mają umożliwić mieszkańcom osiedla dostęp do infrastruktury, która pozwoli zaspokoić najważniejsze potrzeby oraz rozwijać ich potencjał i pasje.

Fot. Nagrodzony projekt (materiały prasowe)

AB

Czytaj także:

Na początku 2017 r. krakowskie „M” nieco podrożały

Zamknij [x]