Nowe inwestycje na 122. Giełdzie Domów i Mieszkań

Na rynku

Przedwakacyjna Giełda Domów i Mieszkań zorganizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań odbyła się w weekend 3 i 4 czerwca. W hali Centrum Targowego Chemobudowa jak zwykle spotkali się przedstawiciele firm deweloperskich, biur nieruchomości, instytucji oferujących usługi finansowe i projektowe oraz mediów zajmujących się tematyką nieruchomości.

fot. R
fot. R

Panująca od wielu miesięcy dobra koniunktura skutkuje dużym wolumenem sprzedaży, a zainteresowanie nabywaniem nowych mieszkań generowane jest zarówno przez osoby zaspokajające własne potrzeby mieszkaniowe, jak i przez nabywców inwestujących w nieruchomości. Szczególnym zainteresowaniem tej drugiej kategorii nabywców cieszą się lokalizacje dobrze skomunikowane z centrum lub położone w rejonie dużych uczelni albo centrów biurowych. W Krakowie nowoczesne biurowce rozlokowane są praktycznie w każdej części miasta, dzięki czemu na atrakcyjności zyskują także sąsiednie inwestycje mieszkaniowe. Nabywcy "inwestycyjni" poszukują także lokali użytkowych, które, jeżeli są dobrze położone i zaprojektowane,  szybko znikają z oferty.  

Osoby planujące zakup w celu samodzielnego zamieszkania biorą pod uwagę nieco inne czynniki. Dużą rolę odgrywają tu kwestie otoczenia i dostępności infrastruktury, takiej jak: szkoła, przedszkole, place zabaw, osiedlowe sklepy. Jeszcze inni nabywcy, zmęczeni życiem w mieście poszukują lokalizacji na jego obrzeżach lub w sąsiednich gminach.

Deweloperzy starają się odpowiadać na potrzeby nabywców, stąd duża różnorodność oferty w zakresie lokalizacji, cen i standardów. Obecnie klienci mogą wybierać mieszkania zarówno w mniejszych projektach, realizowanych przez lokalne, często rodzinne firmy, jak i w dużych, wieloetapowych inwestycjach tworzących nowe kwartały miasta.

Odbywająca się w czerwcu 122. Giełda Domów i Mieszkań stała się okazją do zaprezentowania  ciekawych nowości. Na stoisku firmy Architecture Vento można było zobaczyć sylwetkę budynku, który planowany jest do realizacji przy ul. Kobierzyńskiej 104. W inwestycji „Bella Casa Kraków” zaprojektowano 36 mieszkań o powierzchni od 32 do 76 mkw. W parterze budynku przewidziano także lokale usługowe. W folderze inwestycji czytamy, że jej atutami są m.in. podwyższony standard wykończenia elewacji, klatek schodowych i mieszkań oraz oprogramowanie sterujące Inteligentny Dom-Inteligentny Budynek.

Na stoisku firmy Emmerson Lumico po raz pierwszy pokazano także nową inwestycję, która powstanie w rejonie ul. Pachońskiego/Wyki. W inwestycji, której termin realizacji przewidziano na I-II kwartał 2018 roku dostępne będą mieszkania o powierzchni 38-67 mkw. w cenach od 5800 zł za mkw.

Firma IMS-Budownictwo rozpoczęła realizację kolejnej części inwestycji Pasaż Podgórski. Nowy III etap inwestycji będzie dopełnieniem wcześniejszej zabudowy, natomiast od strony ul. Zabłocie projekt ma nawiązywać do postindustrialnej przestrzeni tej części miasta. Na elewacji znajdziemy tu czerwoną cegłę i ażurowe balustrady na balkonach. W budynku zaprojektowano 155 mieszkań rozlokowanych na 6 i 8 kondygnacjach.

Podczas giełdy zaprezentowano także nowy etap Osiedla Zielona Polana planowany na Ruczaju. W pobliżu nową inwestycję realizuje także firma KG Group.  Przy ul. Czerwone Maki powstaną mieszkania 1,2,3- pokojowe o komfortowych układach, a budowa jest już rozpoczęta.

Osoby poszukujące lokalizacji podkrakowskich, mogły zapoznać się z ofertą inwestycji Villa Węgrzce. Firma Probud oferuje dwa kameralne (mieszczące po dwa lokale) budynki przy ul A9 w Węgrzcach (gm. Zielonki). Zakończenie tej budowy przewidziane jest na IV kwartał 2017 roku. W podkrakowskich Piekarach, na widokowej działce, powstanie natomiast 8 domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Jak czytamy w reklamie inwestycji, mieszkańcy Osiedla Spełnionych Marzeń oprócz spokoju i czystego powietrza mogą liczyć także na piękny widok na Tyniec i Bielany. Inwestorem jest spółka D&K Development S.C.

W trakcie konferencji odbywającej się w podczas Giełdy w sobotę, krakowska firma z branży innowacyjnych technologii S-Labs zaprezentowała wykład, pt. „Automatyka mieszkaniowa standardem przyszłości”. Firma opracowała innowacyjny system automatyki mieszkaniowej, który dodatkowo wprowadza nowatorskie rozwiązanie „funkcji hotelowej”, umożliwiającej zarządzanie oświetleniem, elektrycznością i ciepłem. Systemem można sterować ręcznie, ale także za pomocą aplikacji mobilnej lub zdalnie (poprzez Internet) z dowolnego miejsca na świecie.

Konferencja stała się także okazją do wręczenia, już po raz jedenasty, nagrody Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań dla najlepszego studenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W tym roku nagroda pieniężna w kwocie 5 tys. zł została przyznana studentowi II stopnia Wydziału Architektury PK Robertowi Dudzie. Laureat pochodzi z Nowego Targu, studia I stopnia ukończył z wyróżnieniem. Obecnie finalizuje pracę dyplomową – Operę Krakowską w Nowej Hucie, równolegle odbywając staż przygotowujący do pełnienia obowiązków nauczyciela akademickiego w Zakładzie Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej. Robert Duda jest laureatem stypendium rektora dla najlepszych studentów, brał także udział w wielu konkursach. Pasją laureata jest taniec sportowy, który uprawia wyczynowo. Pan Robert ocenia, że taniec odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu i ukierunkowaniu jego myślenia na temat architektury i jej definiowania. Pomimo propozycji wyjazdów zagranicznych na wymiany studenckie, zdecydował się zostać w Krakowie, gdyż twierdzi iż jest to świetne miejsce do uczenia się architektury, zarówno historycznej, jak i współczesnej.

R.

Czytaj także:

Osiedle "Ozon" - roztrzygnięto konkurs na koncepcję urbanistyczną i architektoniczną

Zamknij [x]