140. Giełda SBDiM – Nowa lokalizacja, nowe inwestycje

Na rynku

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, za sprawą Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań do Krakowa wróciły targi mieszkaniowe. Po raz pierwszy wydarzenie to odbywało się w nowym miejscu, w nowoczesnym wnętrzu KÄRCHER Hala Cracovia przy al. Focha 40. Cykliczna impreza, organizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, może poszczycić się wieloletnią tradycją. Dość powiedzieć, że targi odbywające się w dniach 12-13 czerwca były już 140. imprezą z tego cyklu.

fot. R.
fot. R.

Tradycyjnie w hali wystawienniczej Giełdy SBDiM dominowały stoiska firm deweloperskich, oferujących mieszkania, domy i lokale użytkowe z terenu Krakowa i okolicznych gmin. Ofertę targową uzupełniały stoiska biur nieruchomości, firm prezentujących kredyty hipoteczne, wykończenie wnętrz, usługi doradcze w zakresie odbioru mieszkań i inne.  

Pierwszą w tym roku, a jednocześnie jedyną przedwakacyjną giełdę mieszkaniową odwiedziło ponad 1000 osób. W czasie pandemii zainteresowanie zakupem nowego lokum w Krakowie utrzymuje się, a rosnąca inflacja i  niskie stopy procentowe skłaniają do zakupu kolejne osoby, które dysponują nadwyżkami finansowymi lub odpowiednią zdolnością kredytową.

Zmiana stylu pracy w okresie pandemii spowodowała, że liczna grupa pracowników wykonuje swoje obowiązki z domu. Dla takich osób lokalizacja mieszkania w centrum nie ma obecnie aż tak dużego znaczenia. Doceniają za to bliskość terenów rekreacyjnych i możliwość szybkiego wyjazdu z miasta. W oczach wielu nabywców (zwłaszcza planujących zakup w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych) zyskują więc lokalizacje bardziej oddalone od centrum lub w okalających Kraków gminach, szczególnie że dysponując określonym maksymalnym budżetem można tam sobie pozwolić na zakup większego lokalu lub nawet niewielkiego domu.

W Krakowie jeszcze całkiem niedawno średnie ceny mieszkań powyżej 10 tys. zł za mkw. były domeną Starego Miasta, częściowo Zwierzyńca i wybranych inwestycji w Grzegórzkach oraz Krowodrzy. Obecnie nikogo nie dziwią ceny sięgające kilkunastu tysięcy zł za mkw., nawet w oddalonych od centrum lokalizacjach.

Gdzie znajdzie się poziom średnich cen w perspektywie najbliższych miesięcy? Na to pytanie nie ma prawdopodobnie jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy m.in. od ilości nowych inwestycji, które wejdą na rynek i skali przyszłego popytu, który zależeć będzie w znacznej mierze od wysokości stóp procentowych oraz ogólnej sytuacji gospodarczej. Jedno jest pewne - dla nabywców mieszkań o wiele bardziej komfortowa jest sytuacja, kiedy ceny są stabilne, a podaż równoważy się z popytem lub go przewyższa.

Dlatego warto śledzić statystyki i obserwować, ile nowych inwestycji pojawia się na rynku. Dobrą ku temu okazją są właśnie giełdy mieszkaniowe, gdzie często pojawiają się nowe inwestycje, wprowadzane do sprzedaży przez deweloperów.

W trakcie 140. Giełdy Domów i Mieszkań zaprezentowano szereg ciekawych propozycji, w tym także rynkowe nowości. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

„Osiedle Lasówka” to projekt firmy Stylhut Plus, który ma zostać zrealizowany w sąsiedztwie Parku Rzecznego Ogród Płaszów, w pobliżu bulwarów wiślanych. Termin realizacji inwestycji przewidziano na III kwartał 2023 roku. Na ośmiu kondygnacjach naziemnych rozplanowano tu mieszkania w popularnych przedziałach metraży.

Najnowsza propozycja Grupy AWIM to „Apartamenty Cynamonowe” - czteropiętrowy budynek z kondygnacją garażu podziemnego, który powstanie u zbiegu ulic Składowej i Augustynka Wichury, w Dzielnicy V Krowodrza. W kompleksie zaprojektowano 96 mieszkań oraz (na parterze) 4 lokale usługowe. W garażu podziemnym znajdą się niezależne platformy parkingowe i komórki lokatorskie. Miejsca do parkowania powstaną także przed budynkiem. Powierzchnia największych mieszkań w tej inwestycji sięga 86 mkw., a ceny zawierają się w przedziale 10 500-15 000 zł za mkw. Teren wokół budynku ma być zagospodarowany zielenią i małą architekturą, tworząc przestrzeń rekreacyjną.

Semaco Invest Group promuje swoją nową inwestycję – II etap „Solaris Park” – powstającą w atrakcyjnej lokalizacji, w pobliżu Parku Lotników w Krakowie. Z uwagi na duży przedział oferowanych metraży swoją propozycję znajdą tu zarówno single, jak i rodziny z dziećmi. W inwestycji, oprócz miejsc parkingowych, przewidziano także stacje ładowania samochodów, rowerownię wewnętrzną i zewnętrzną oraz obszerne komórki lokatorskie. W planowanej Strefie Mieszkańca będzie można spędzić wolny czas lub popracować - będzie ona bowiem podzielona na część coworkingową i część bawialną z wewnętrznym placem zabaw dla najmłodszych mieszkańców. W inwestycji przewidziano monitoring i portiernię, a mieszkańcy będą mogli korzystać z zewnętrznej siłowni. Termin realizacji II etapu inwestycji „Solaris Park” przewidziano na III kwartał 2023 roku. W ramach inwestycji realizowane będą także lokale usługowe.

Firma Proins wprowadziła do oferty inwestycję przy ul. Przewóz 6. Ten czteropiętrowy budynek ze strefą relaksu na dachu powstaje w dzielnicy Płaszów. W strukturze mieszkań znajdują się lokale jedno-, dwu-, i trzypokojowe o metrażach od 32 do 78 mkw. Planowany termin oddania przewidziano na II kwartał 2023 roku. Ceny za mkw. zawierają się w przedziale 9 800 - 11 000 zł. Mieszkania posiadają balkony lub tarasy, a mieszkania parterowe - ogródki.

Ciekawą inwestycję ma w swojej ofercie firma Architecture Vento. Realizowany w Starym Podgórzu projekt „Lwowska 10 Residence” składa się z dwóch budynków z sześcioma kondygnacjami naziemnymi. Powstające tu luksusowe apartamenty posiadają metraże od około 29 mkw. do 105 mkw. Na kondygnacji -1 znajduje się wielostanowiskowy garaż podziemny. Inwestycję „Lwowska 10 Residence” cechuje podwyższony standard wykończenia budynku, wyróżnia ją także zaprojektowany jako ogród wewnętrzny dziedziniec.

Inwestycja „Antra City” firmy Frax-Bud powstaje przy ul. Pachońskiego na Prądniku Białym. Obejmuje ponad 100 mieszkań w przedziale metrażu od  38 do 90 mkw. Można tu kupować mieszkania w cenach zaczynających się od 8 900 zł za mkw. Do mieszkań parterowych będą przynależeć ogródki, a na wyższych piętrach loggie, balkony, a także tarasy. Termin zakończenia tej inwestycji zaplanowano na II kwartał 2022 roku.

W dzielnicy Prądnik Biały swoją nową inwestycję ulokowała także firma Dom-Bud. W budynkach D i E powstających przy ul. Glogera powstają mieszkania w przedziale metrażu 32-93 mkw. i cenach od  8 400 zł za mkw. Do każdego mieszkania przynależy balkon lub taras. Zakończenie realizacji tej inwestycji przewidziano na lipiec 2022 roku. W podziemiu zaprojektowano boksy garażowe, komórki lokatorskie oraz rowerownie i wózkownie.

"Tyniec Park 2" to osiedle wolnostojących domów jednorodzinnych realizowane przez firmę Kontrakt Development przy ul. Dziewiarzy w Krakowie. Domy mają powierzchnię ok. 126 mkw., a standardowy projekt wnętrza obejmuje 4 sypialnie, 2 łazienki, salon z aneksem kuchennym oraz garaż i kotłownię. Termin realizacji inwestycji to IV kwartał 2022/I kwartał 2023. Wśród atutów inwestycji deweloper wymienia niepowtarzalną lokalizację z widokiem na zieleń i okolicę dającą możliwości aktywnego relaksu.

R.

Czytaj także:

Czy deweloperzy dobrze wykorzystali kwiecień?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Czy deweloperzy dobrze wykorzystali kwiecień?

Zamknij [x]