Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Wzgórza Krzesławickie (Dzieln. XVII)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie to położony w północno-wschodniej części miasta obszar pełen kontrastów. Jej rozwój w XX wieku zdeterminowany był głównie powstaniem w sąsiedztwie kombinatu metalurgicznego. Za sprawą tej inwestycji oraz napływu jej pracowników znaczna część tych terenów zmieniła swój pierwotny charakter. Z uwagi na oddalenie od centrum i ukształtowanie terenu (położenie na wzniesieniu) przez długie lata Wzgórza Krzesławickie, choć stanowiły część miasta, przypominały wydzieloną, mniejszą miejscowość. Postępująca zabudowa nie objęła jednak wszystkich terenów dzielnicy, dlatego miejscami krajobraz okolicy wygląda tak, jak wiele lat wcześniej. Dla miłośników zgiełku i ruchu ulicznego Wzgórza Krzesławickie nie są dobrą lokalizacją, za to dla osób, którym nie zależy na życiu w centrum miasta, a które jednocześnie dysponują ekonomicznym budżetem na zakup lub wynajem, mieszkania na Wzgórzach Krzesławickich mogą okazać się bardzo dobrym pomysłem. Z uwagi na swój duży obszar, a także częściowo podmiejski charakter, miejsce to przyciągało i przyciąga także osoby preferujące mieszkanie we własnym domu jednorodzinnym. Mieszkanie na Wzgórzach Krzesławickich docenią więc osoby, którym zależy na ciszy, ładnych widokach i... historycznych śladach po wielkich Polakach.

Jeszcze do 2006 roku dzielnica nosiła nazwę Grębałow. Obecnie nazwa ta kojarzy się z dużym cmentarzem komunalnym znajdującym się na tym terenie, w sąsiedztwie huty. Jeszcze przed reformą podziału administracyjnego Krakowa ta część miasta należała do większej dzielnicy Nowa Huta. Obecnie Wzgórza Krzesławickie graniczą z Mistrzejowicami, Bieńczycami i dzielnicą XVIII Nowa Huta.

Współcześnie Wzgórza Krzesławickie dzielą się na kilka różnych lokalizacji, takich jak Dłubnia, Grębałów, Kantorowice, Krzesławice, Lubocza, Łuczanowice, Osiedle Na Stoku, Osiedle Na Wzgórzach, Wadów, Węgrzynowice i Zesławice. Atutem okolicy jest jej położenie na wzniesieniu. W czasach budowy Huty im. Lenina wielu właścicieli, także rolników, zostało pozbawionych ziemi. Od roku 1949 większość terenów stanowiących obecną dzielnicę stała się częścią Nowej Huty, a wkrótce później - również miasta Krakowa.

Od strony zachodniej granicę dzielnicy wyznacza rzeka Dłubnia, a od północy i wschodu Wzgórza Krzesławickie graniczą już z mniejszymi miejscowościami otaczającymi Kraków.

Obecnie w dzielnicy nie ma dużych arterii komunikacyjnych, dlatego zjawisko korków nie jest tu bliżej znane. Głównymi trasami komunikacyjnymi są ul. Karola Łowińskiego, Kocmyrzowska, Gustawa Morcinka, Karola Darwina, Lubocka, czy Wadowska. Uciążliwości związane z komunikacją mogą jedynie wystąpić w okolicach 1 listopada, ale problem ten dotyczy wszystkich części miasta, w których znajdują się cmentarze. Komunikację miejską z tą częścią miasta zapewniają zarówno autobusy, jak i tramwaje MPK.

Jeżeli uda się zrealizować plany, przez tereny dzielnicy przebiegać będzie fragment trasy S7, dzięki czemu, za sprawą obwodnicy Krakowa, mieszkańcy będą mogli omijając korki dotrzeć do wielu rejonów miasta i wyjechać komfortowo w kierunku na Warszawę, Katowice czy Zakopane.

Wśród ciekawych miejsc i obiektów leżących na terenie Wzgórz Krzesławickich wymienić trzeba Dwór Jana Matejki, Fort „Krzesławice” stanowiący część austriackich umocnień Twierdzy Kraków, Pomnik Poległych w Krzesławicach (upamiętniający niemieckie ofiary z początku II wojny światowej), Park Zielony Jar, Wojewódzki Szpital Okulistyczny, zbiornik retencyjny wody pitnej na rzece Dłubni, kościół Miłosierdzia Bożego i drewniany Kościół św. Jana Chrzciciela.

Dzielnicę Wzgórza Krzesławickie tworzą historyczne miejscowości, wzmiankowane po raz pierwszy w dokumentach od XII do XIV wieku. Gdyby nie budowa Kombinatu Metalurgicznego, najprawdopodobniej długo nie byłoby wiadomo, jak daleko sięga historia Wzgórz Krzesławickich. Podczas prac archeologicznych znaleziono bowiem wiele śladów pochodzących jeszcze z okresu 2 tysięcy lat p.n.e.

Wieś Krzesławice, od której wzięła nazwę cała dzielnica, to ciekawy przykład tradycji ziemiańskiej, wkomponowanej w krajobraz miejski. Pod koniec XVIII wieku dobra krzesławickie należały do Hugona Kołłątaja. Cały majątek skonfiskowano po trzecim rozbiorze Polski, kiedy Kołłątaj został uwięziony. Drugim ważnym mieszkańcem tych terenów i właścicielem dworku położonego w Krzesławicach został w 1876 roku Jan Matejko, już wtedy uznany malarz, profesor i dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. W Krzesławicach stworzył wiele swoich dzieł, m.in. portrety i szkice, jak również cykl dziejów cywilizacji w Polsce. Posiadłość przeszła w ręce syna malarza, następnie została sprzedana. Popadający w ruinę dworek przekazano Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1959 roku. Obecnie, ku uciesze zwiedzających, dworek na Wzgórzach Krzesławickich ma nadal swój historyczny charakter, przypominając postacie Kołłątaja i Matejki.

Nie tylko Wzgórza

Obecnie Wzgórza Krzesławickie to bardzo rozległy obszar, na którym rozsiane są niewielkie osiedla, przedzielone połaciami pól lub innych terenów zielonych. Dzielnica ma również miejsca bardziej zurbanizowane, w postaci wybudowanych w latach 60. XX wieku osiedli mieszkaniowych: Osiedla Na Stoku i Osiedla Na Wzgórzach. Na Stokach powstało także duże osiedle domów jednorodzinnych oraz jeden z najdłuższych bloków mieszkalnych w Krakowie. Dla inwestorów oznacza to wachlarz nieruchomości, spośród których można wybierać mieszkania i domy znajdujące się w zasięgu finansowym przeciętnej rodziny. Warto podkreślić, że ceny mieszkań zarówno w zakresie sprzedaży, jak i najmu należą do jednych z najbardziej atrakcyjnych w Krakowie. Na terenie dzielnicy nie powstawało w ostatnich latach zbyt wiele nowych budynków mieszkalnych. Szersza ofertę potencjalni zainteresowani zakupem czy wynajmem mieszkania lub domu znajdą więc na rynku wtórnym.