Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Swoszowice (Dzieln. X)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Swoszowice to X dzielnica Krakowa. W porównaniu do innych dzielnic, z obszarem 15,6 km kw. Swoszowice uznać należy za jednostkę administracyjną średniej wielkości. Choć liczba mieszkańców dzielnicy w ostatnich latach systematycznie rośnie (przekraczając 25 tysięcy), z uwagi na charakter dominującej tu zabudowy, Swoszowic, na tle innych obszarów Krakowa, nie można zaliczyć do gęsto zaludnionych terenów (gęstość zaludnienia wynosi ok. 1 tys. osób/mkw.).

Położone na południu Krakowa Swoszowice, z uwagi na oddalenie od centrum, lokalizację w dużej części poza obwodnicą (A4), bliskość gór i uzdrowiskowy charakter, stanowią jakby odrębną enklawę. Ze względu na silną urbanizację i wzrosty cen, w Krakowie jest coraz mniej miejsc, w których można nabyć nieruchomość za cenę osiągalną dla osób dysponujących mniejszym budżetem. Stąd duża popularność dzielnic i osiedli, gdzie mieszkania można kupić za mniej niż wynosi krakowska średnia ceny metra kwadratowego. Takie oferty można znaleźć właśnie w Swoszowicach.

Swoszowice od północy i zachodu graniczą z innymi dzielnicami Podgórza: Dębnikami, Łagiewnikami-Borkiem Fałęckim, Podgórzem Duchackim i Bieżanowem-Prokocimiem. Od południa i wschodu do Swoszowic przylegają już podkrakowskie gminy.

Rycerski rodowód

Często nazwy niewielkich miejscowości lub wsi pochodzą od dominującego na danym obszarze rzemiosła. W przypadku Swoszowic było inaczej. Właścicielem tych terenów był, należący do stanu rycerskiego, Wojciech de Swoszow. O jego włościach wzmiankowano już w Kodeksie Tynieckim w XIV wieku. Nieco później w okolicach odkryto bogate złoża siarki, które dały podwaliny pod prace kopalniane. Do obecności kopalni w Swoszowicach nawiązują dzisiejsze nazwy ulic, jak Szybisko, Borowinowa czy Siarczanogórska, choć wydobycie siarki jest obecnie ograniczone wyłącznie do celów leczniczych. Na początku XIX wieku założono tu uzdrowisko siarkowe, które działa także w czasach współczesnych. W uzdrowisku znajdują się wody lecznicze siarczanowo-wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe. Leczy się tutaj m.in. schorzenia reumatologiczne i choroby skóry. Dzięki zaangażowaniu Józefa Dietla podupadające uzdrowisko w Swoszowicach zyskało nowe życie w II połowie XIX wieku. Wśród ludności Swoszowic tego czasu sporo było osób pochodzenia żydowskiego, Swoszowice miały więc swoje synagogi. Pod koniec XIX stulecia Austriacy wybudowali w Swoszowicach fort pancerny. Na obecnym obszarze dzielnicy powstały też inne forty: Rajsko, Łapianka, czy Barycz, stanowiące część umocnień Twierdzy Kraków.

Kameralny klimat

Współczesne Swoszowice to liczne obszary, które niegdyś w większości były małymi, podmiejskimi wioskami lub przysiółkami. Należą do nich Jugowice, Kliny Borkowskie, Kosocice, Bania, Swoszowice, Barycz, Łysa Góra, Opatkowice, Wróblowice, Zbydniowice, Lusina, Rajsko, Siarczana Góra i Soboniowice. Za najciekawsze atrakcje tej dzielnicy uchodzą Fort Barycz, Park Zdrojowy i Uzdrowisko Swoszowice, w którym niegdyś leczyli się m.in. Hugo Kołłątaj i Julian Ursyn Niemcewicz. Swoszowice, mimo że są oddalone od centrum, mają coraz więcej mieszkańców. Połączenie z dzielnicą zapewniają linie autobusowe. Dzięki wybudowaniu południowej obwodnicy Krakowa i rozbudowie układu komunikacyjnego w dzielnicach Podgórza, zmotoryzowani mieszkańcy Swoszowic mogą dość prosto dotrzeć do centrum miasta, innych dzielnic i wyjechać z Krakowa w kierunku południowym, zachodnim i wschodnim. Główną arterią komunikacyjną dzielnicy (poza obwodnicą A4) jest ulica Zakopiańska, stanowiąca drogę wyjazdową z Krakowa w kierunku Zakopanego.

Dobra infrastruktura

Swoszowice to idealna opcja dla osób, które unikają zgiełku i dużego natężenia ruchu. Spokojna i bezpieczna dzielnica ma swoim mieszkańcom do zaoferowania wiele wygód. To między innymi infrastruktura, zaplecze handlowo-usługowe, placówki edukacyjne i medyczne. Działają tutaj biblioteki, kluby kultury oraz kluby sportowe z boiskami piłkarskimi, kortami tenisowymi, a nawet hipodromem wraz z ujeżdżalnią. Przez dzielnicę przepływa rzeka Wilga. Okolica wyróżnia się przytulnym krajobrazem architektonicznym, w którym przeważają domy jednorodzinne. Oprócz Parku Zdrojowego w Swoszowicach, na terenie dzielnicy funkcjonuje także Park Maćka i Doroty na Klinach Borkowskich. Warto podkreślić, że jednym z najbardziej znanych mieszkańców Klinów Borkowskich był Stanisław Lem.

Wielu mieszkańcom Krakowa Swoszowice kojarzą się również z lepszym niż w centrum powietrzem i licznymi zabiegami hydroterapeutycznymi, na jakie można liczyć w tutejszym uzdrowisku.

Mieszkania w dobrych cenach

W Swoszowicach dominuje niska zabudowa jednorodzinna, swoje domy wybudowało tu wielu mieszkańców Krakowa. Od lat 90. XX wieku w ofercie deweloperów znalazły się także mieszkania realizowane w budynkach wielomieszkaniowych, głównie na Klinach Borkowskich i między Opatkowicami a Libertowem oraz w pobliżu ul. Zakopiańskiej, gdzie powstały (i dalej powstają) całe nowe osiedla mieszkaniowe, a w nich mieszkania i domy w atrakcyjnych cenach. W pozostałych lokalizacjach dzielnicy oferowane są głównie kameralne zespoły domów jednorodzinnych. Mieszkania w tej dzielnicy kupują w dużej części rodziny nabywające nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Inwestorzy kupujący mieszkania w celu ich dalszego wynajmu mogą liczyć na najemców pracujących w licznych zakładach i biurowcach położonych na południu Krakowa.