Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Stare Miasto (Dzieln. I)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Dzielnica I Stare Miasto to serce Krakowa, obejmujące obszary od wieków związane z historią Krakowa i całej Polski. Każda dzielnica w mieście posiada swoje atuty. Jedne słyną z dużej ilości terenów zielonych, inne z zabudowy jednorodzinnej oraz doskonałej komunikacji, jeszcze inne z dobrej infrastruktury lub obecności centrów biznesowych. Są też takie, których największą zaletą jest reprezentacyjność, prestiż i mnogość atrakcji. Do tej ostatniej grupy zalicza się Stare Miasto.

Uniwersytet Jagielloński, zabytki takie jak Wawel, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Barbakan, Rynek, mury obronne z Bramą Floriańską, dziesiątki kościołów, synagogi, renomowane licea i szkoły, pomniki oraz piękne kamienice i inne budowle, teatry i kina, Planty Krakowskie, muzea, restauracje, puby, galerie, siedziby banków, filharmonia, hotele, Galeria Krakowska, plac targowy Kleparz, bulwary wiślane, prestiżowe sklepy i wiele, wiele innych atrakcji - to wszystko oferuje Stare Miasto zarówno mieszkańcom Krakowa, jak i turystom.

Stare Miasto to dzielnica, w której bardzo wyraźnie maleje liczba mieszkańców. Jeszcze kilkanaście lat temu było ich prawie 50 tysięcy, obecnie już tylko nieco ponad 33 tys. Postępujący odpływ stałej ludności wynika ze zmiany pokoleniowej oraz chęci przeprowadzki do nowoczesnego budownictwa, oferującego lepszy komfort mieszkania i niższe koszty utrzymania (np. związane z ogrzewaniem i remontami). Nie wszyscy mieszkańcy akceptują też nieustający gwar, czynne do późna restauracje, tłumy turystów i wiele imprez odbywających się na Rynku oraz całym Starym Mieście. Ceny apartamentów położonych w zabytkowych kamienicach osiągają bardzo wysokie poziomy, dlatego są one coraz częściej zajmowane przez firmy jako biura, hostele lub wykorzystywane w formie wynajmu krótkoterminowego. Miliony turystów odwiedzających rokrocznie Kraków stale poszukują noclegów, a apartament czy mieszkanie położone w ścisłym centrum zabytkowego miasta wydaje się idealny do zamieszkania właśnie przez turystów. Krakowskie Stare Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, zostało również uznane za Pomnik Historii

Serce Krakowa

Stare Miasto to najbardziej urokliwa, a zarazem najchętniej odwiedzana część Krakowa. Obejmuje Stare Miasto, Nowy Świat, Kazimierz, Kleparz, Stradom, Wawel, Piasek, Nowe Miasto, Okół i część Warszawskiego. Ogromna ilość zabytków, w tym kościołów, teatrów, muzeów, kamienic czy pomników sprawia, że bez względu na porę roku panuje tam wzmożony ruch turystyczny. Dzielnica I to także tradycyjnie centrum rozrywki i wydarzeń kulturalnych w Krakowie, w tym powitania Nowego Roku, które gromadzi tysiące uczestników. Wokół Rynku Głównego zlokalizowane są najbardziej prestiżowe kluby, puby, kawiarnie i restauracje. Po Starym Mieście najlepiej poruszać się pieszo, jednak na osoby, które liczą na komunikację miejską, czeka wiele dogodnych połączeń (komunikacja autobusowa i tramwajowa MPK). Atutem dzielnicy jest również bliskość Dworca Autobusowego i kolejowego Dworca Głównego. Dzięki temu można łatwo dotrzeć do lotniska i innych dzielnic Krakowa, a także wyjechać z miasta w dowolnym kierunku pociągiem lub autobusem dalekobieżnym.

Nieruchomości w centrum miasta

Stare Miasto to okolica szczególnie atrakcyjna dla inwestorów. Co więcej, dzielnica ma do zaoferowania ciekawe lokalizacje nawet dla najbardziej wymagających klientów. Z uwagi na gęstą, historyczną zabudowę inwestycje polegające na budowie nowych obiektów nie są tak częste, jak w innych dzielnicach. Jeżeli już do nich dochodzi, polegają głównie na uzupełnianiu istniejącej zabudowy. W ten sposób powstają nowe mieszkania i apartamenty powiększające dotychczasowy zasób mieszkaniowy. Do wyjątków należą kompleksy nowych apartamentowców, powstające w ostatnich latach w rejonie ul. Pawiej oraz Rakowickiej, naprzeciw Uniwersytetu Ekonomicznego. Dzięki zmianie przeznaczenia terenów przez inwestorów, obszary te wypełniły się kompleksami apartamentowców. Częściej na rynek trafiają inwestycje, a w nich mieszkania i apartamenty, powstające poprzez odnowienie zabytkowych kamienic. Zarówno nowe mieszkania, jak i apartamenty w odnowionych kamienicach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Mieszkania w prestiżowych lokalizacjach kosztują przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych za mkw. Nie odstrasza to jednak inwestorów, upatrujących w takim zakupie doskonałą lokatę kapitału i możliwość czerpania zysków z wynajmu. Zainteresowani mają do wyboru kompaktowe kawalerki, mieszkania dla studentów, ale także całe kamienice i apartamenty. Wybór jest uzależniony wyłącznie od zasobności portfela i osobistych preferencji.

Nie tylko dla bogatych

Wśród osób, które interesują się wynajmem mieszkania w ścisłym centrum miasta, są oprócz turystów także dość często studenci. Bywa, że godzą się na zakwaterowanie w większym gronie, aby nieco zmniejszyć opłaty za stosunkowo drogi wynajem. Dzięki temu mogą cieszyć się bliskością życia miejskiego i wielu atrakcji kulturalnych, dostępnych niemalże każdego dnia. Stare Miasto wybierają także aktywne osoby, którym nie przeszkadza ilość turystów oraz odgłosy imprez plenerowych organizowanych w dzielnicy. Stare Miasto to doskonałe miejsce do spacerów, zwłaszcza wzdłuż Plant czy bulwarów wiślanych. Największym zainteresowaniem cieszy się trasa na Wawel i na krakowski Kazimierz, który sam w sobie stanowi unikalne, klimatyczne miejsce, zarówno do mieszkania, jak i spędzania wolnego czasu i rozrywki. Warto mieć na uwadze, że mieszkania w tej dzielnicy miasta są najdroższe, zarówno w opcji kupna, jak i wynajmu. Mieszkania w centrum mogą mieć ogrzewanie elektryczne, które dodatkowo podwyższa opłaty w sezonie grzewczym. Zmotoryzowani jadąc swoimi pojazdami do Starego Miasta w dni robocze muszą liczyć się z zakupem karty parkingowej, ponieważ dzielnica jest objęta strefą płatnego parkowania.

Stare Miasto to opcja dla osób, które lubią życie towarzyskie, również nocą, nie przeszkadza im ruch uliczny oraz wyższe niż w innych dzielnicach ceny w sklepach, pubach i restauracjach.