Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Nowa Huta (Dzieln. XVIII)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Kraków to miasto bardzo różnorodne, odwiedzane rokrocznie przez miliony turystów. Przyciąga ich przede wszystkim wyjątkowe Stare Miasto z unikatowymi zabytkami, bardzo popularne są także na nowo odkrywane klimatyczne miejsca na Kazimierzu czy w Starym Podgórzu. Kraków to również miejsce kultu religijnego, do którego ściągają rzesze pielgrzymów pragnących poznać krakowskie obiekty sakralne oraz miejsca związane z pontyfikatem papieża Jana Pawła II. Coraz więcej turystów docenia także inną krakowską lokalizację, która posiada unikalny na światową skalę charakter, układ urbanistyczny i architekturę. Mowa tutaj o XVIII dzielnicy Krakowa, czyli Nowej Hucie. Pod względem powierzchni Nowa Huta jest największą dzielnicą Krakowa i należy przypomnieć, że u swego początku stanowiła całkiem nowe miasto, które wyrastało u boku dawnej stolicy Polski. Przyłączona do Krakowa w roku 1951, Nowa Huta była początkowo budowana głównie z myślą o robotnikach zatrudnionych w pobliskiej Hucie im. Lenina. W czasach PRL o wodzu rewolucji przypominał także bardzo charakterystyczny pomnik, który stał wśród budynków w pobliżu Placu Centralnego. Obecnie po pomniku nie ma już śladu, ale o historii tego miejsca na zawsze świadczyć będą, dzięki swojej formie i rozmieszczeniu, budynki tworzące osiedla zabytkowej części dzielnicy Nowa Huta.

Urok dużej dzielnicy

Nie każdy inwestor szukający mieszkania w Krakowie jest miłośnikiem starych kamienic i natężonego ruchu turystycznego. Dla jednych wyjątkowo urokliwe jest codzienne wysłuchanie hejnału z wieży Mariackiej, inni wolą postawić na przestrzeń, zieleń i wygodę, które trudniej odnaleźć na Starym Mieście. Dla tej ostatniej kategorii dobrym rozwiązaniem może być zamieszkanie w Nowej Hucie. W skład tej dzielnicy wchodzą m.in. Osiedle Krakowiaków, Osiedle Górali, Osiedle Hutnicze, Osiedle Handlowe, Osiedle Kolorowe, Osiedle Teatralne, Osiedle Szkolne, Osiedle Wandy, Osiedle Na Skarpie, Osiedle Ogrodowe, Osiedla Centrum A-E, Osiedle Stalowe, Osiedle Willowe, Osiedle Słoneczne, Osiedle Szklane Domy, czy Osiedle Zielone. Każde z tych miejsc oferuje zróżnicowane propozycje w zakresie nieruchomości, a oprócz mieszkań znajdziemy tu także szereg lokali użytkowych.

Ciekawe miejsca

Nowa Huta się zmienia, ale nie odcina się od swoich najbardziej charakterystycznych miejsc. Są nimi między innymi Huta im. T. Sendzimira, Kopiec Wandy, Teatr Ludowy w Krakowie, Kościół na osiedlu Szklane Domy, dawne Kina Świt i Światowid, Nowohuckie Centrum Kultury czy Szpital im. S. Żeromskiego. Na obszarze dzielnicy położone są także Klasztor Cystersów, Łąki Nowohuckie, Stadion Hutnika oraz Com-com Zone. Nie można zapomnieć o tym, że Nowa Huta to nie tylko zabudowa wielomieszkaniowa - na obszarach położonych na wschód od nowohuckich osiedli dominuje zabudowa jednorodzinna. Z uwagi jednak na sąsiedztwo zakładu metalurgicznego nie powstaje tu wiele nowych domów, a mieszkańcy Krakowa, jeżeli już chcą wyprowadzić się z miasta, wybierają lokalizacje na południe, wschód i północ od stolicy Małopolski. Z uwagi na zabytkowy charakter miejsca, a także wspomnianą wcześniej przyczynę w postaci uciążliwości huty w ostatnich dekadach, w przeciwieństwie do innych części miasta powstało tu bardzo mało budynków wielomieszkaniowych.

Zła sława

Dzielnica cieszy się opinią doskonale skomunikowanej z innymi częściami miasta. Dłuższy dojazd autobusem lub tramwajem nie odstrasza zarówno tych, którzy szukają mieszkania na własność, jak i chętnych do wynajmu. Ostatnie lata pokazują, że Nowa Huta nie jest już postrzegana tak negatywnie, jak kiedyś. W II połowie minionego wieku szybko powstające osiedla doczekały się złej opinii miejsc, w których nie warto bywać po zmroku. Do dzielnicy przykleiła się na lata łatka niezbyt bezpiecznej części miasta. Takie opinie nie pomagały w integrowaniu nowych mieszkańców z osobami, które od wielu lat były związane z Krakowem. Jednak problem przemocy i wandalizmu nie jest przecież domeną jednej dzielnicy, co pokazują statystyki . Obecnie dzielnica jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy doceniają jej industrialny charakter. Wpływa to także na zainteresowanie zakupem nieruchomości.

Coraz piękniej

W trosce o zachowanie przestrzeni publicznej, krajobrazu i walorów urbanistyczno-architektonicznych oraz historycznych tego miejsca, władze miasta podjęły działania mające na celu utworzenie na zabytkowym obszarze Nowej Huty „Parku Kulturowego Nowa Huta”. Obszar parku kulturowego ma objąć około 350 hektarów tzw. „starej” Nowej Huty, a także klasztor cystersów w Mogile, dwór Jana Matejki w Krzesławicach oraz budynki centrum administracyjnego kombinatu metalurgicznego. Granice parku zostały przygotowane w konsultacji z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Uporządkowanie nowohuckiej przestrzeni publicznej, oprócz zachowania dziedzictwa tego terenu będzie miało znaczenie także dla poprawy jakości życia mieszkańców Nowej Huty. Park kulturowy wpłynie na ochronę nie tylko zabytkowych budynków, ale także na kompozycję zieleni, ogrody i skwery. Nowe regulacje obejmą również np. stawianie blaszanych garaży w miejscach eksponowanych, zabudowę balkonów, czy kolorystykę elewacji. Ograniczona będzie też działalność handlowa, reklamowa i usługowa zakłócająca estetykę przestrzeni. Wszystkie te działania pośrednio mogą także wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości położonych na terenie Nowej Huty.

Jeśli do powyższych działań dodać bogactwo zielonych terenów i ciągły rozwój lokalnej infrastruktury, nie dziwi fakt, że adres w Nowej Hucie staje się coraz bardziej modny.