Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Bronowice (Dzieln. VI)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Nazwa dzielnicy VI - Bronowice - pochodzi od wsi Bronowice. W skład dzielnicy wchodzi obecnie obszar nazywany zwyczajowo Bronowicami Małymi. Bronowice Wielkie stanowią natomiast część innej krakowskiej dzielnicy: Prądnika Białego. W ostatnich latach rośnie liczba ludności Bronowic, a dzieje się tak za sprawą osiedlania się w dzielnicy kolejnych nowych mieszkańców. Nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane na tym terenie zachęcają do zakupu mieszkania. Bronowice od lat wskazywane są przez ankietowanych mieszkańców Krakowa jako pożądane miejsce do zamieszkania. Oprócz dogodnej komunikacji z centrum dzielnica oferuje także mniejsze natężenie ruchu oraz bliższy kontakt z przyrodą. Nie bez znaczenia pozostaje również bardzo dogodny dojazd do lotniska w Balicach oraz autostrady A4 w kierunku Katowic. Mieszkańcy Bronowic doceniają także stosunkowo niedużą odległość, jaką należy pokonać, aby dotrzeć do Zalewu w Kryspinowie i podkrakowskich dolinek. Rekreacja nad wodą lub wycieczki rowerowe mogą więc być codziennością dla mieszkańców preferujących aktywny tryb życia. Choć na terenie Bronowic nie powstaje zbyt dużo domów realizowanych przez deweloperów, można takie oferty znaleźć na rynku wtórnym. Amatorzy mieszkania w domach jednorodzinnych (w tym większe rodziny) kierują swoje zainteresowanie także w stronę ofert domów jednorodzinnych realizowanych w miejscowościach położonych na północ i zachód od granic dzielnicy Bronowice.

Wiejski klimat

Choć w granicach dzielnicy Bronowice nie ma sklepów wielkopowierzchniowych, amatorzy większych zakupów mogą je realizować w pobliskiej Galerii Bronowice i wielu różnorodnych sklepach położonych w jej rejonie. Obecnie w skład dzielnicy VI Bronowice wchodzi kilka osiedli i zwyczajowych jednostek organizacyjnych. W tym kontekście wymienić można: Bronowice Małe, Mydlniki, Osiedle Bronowice Nowe, Osiedle Widok Zarzecze, Bronowice Małe Wschód.

Na terenie Bronowic funkcjonuje kilka szkół podstawowych oraz zespoły szkół ogólnokształcących. Dzielnica skomunikowana jest z innymi częściami Krakowa dzięki liniom tramwajowym, autobusowym i kolejowym (stacja Kraków Mydlniki).

Wspomnienie ze szkoły

Bronowice bywają nazywane najsłynniejszym przedmieściem literatury polskiej, choć nie brak ich związków również ze sztuką i kulturą szerzej pojętą. To tu znajduje się słynna Rydlówka, czyli dom malarza Włodzimierza Tetmajera. 20 listopada 1900 roku odbyło się w nim wesele poety Lucjana Rydla z miejscową włościanką, Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego do napisania jego najsłynniejszego dramatu - "Wesele”. Książka jako lektura szkolna jest dla jednych prawdziwą zmorą, a dla innych tekstem mającym ogromny wpływ na narodową symbolikę. Do dziś w powszechnym obiegu funkcjonuje wiele określeń będących dosłownymi cytatami z tego dzieła. W Tetmajerówce mieści się obecnie Muzeum Młodej Polski. Można w nim podziwiać między innymi strój panny młodej oraz wiele fotografii państwa Rydlów.

Atrakcyjna lokalizacja

Współczesne Bronowice to teren, na którym leżą Bronowice Małe, Osiedle Rydla, Osiedle Bronowickie, Mydlniki, Osiedle Widok Zarzecze oraz Osiedle Bronowice Nowe. Okolica urzeka zielenią – będąc blisko granicy z Krowodrzą można dojść do Błoń Krakowskich oraz Parku Jordana, z kolei od granicy ze Zwierzyńcem jest już niedaleko do Parku Decjusza. Bronowice są świetnie skomunikowane z innymi dzielnicami miasta za sprawą wielu połączeń autobusowych oraz tramwajowych. Za atrakcyjne miejsce do zamieszkania uchodzą jednak nie tylko okolice przystanków linii tramwajowych, ale także miejsca, do których można dojść pieszo po skorzystaniu ze środków transportu miejskiego. Dzielnicę chętnie wybierają studenci. Mieszkania położone w Bronowicach zapewniają bowiem komfortowe dotarcie do krakowskich uczelni, takich jak Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny czy Uniwersytet Rolniczy. Z uwagi na powstanie na terenie dzielnicy nowoczesnych biurowców, Bronowice stały się także atrakcyjnym miejsce do mieszkania dla osób tam zatrudnionych.

W dzielnicy Bronowice nie brakuje także lokalizacji, w których dominuje niska, jednorodzinna zabudowa. Są one trochę bardziej oddalone od centrum. Nieco dłuższy dojazd do centrum rekompensują jednak niskie natężenie hałasu i ruchu, bliskość Jurajskiego Szlaku Rowerowego Orlich Gniazd oraz możliwość przemieszczania się po trakcie pieszo-rowerowym Młynówka Królewska.