Dzielnica V Krowodrza to obszar Krakowa położony na północny zachód od ścisłego centrum. To jedna z mniejszych dzielnic miasta, ale posiadająca wiele atrakcyjnych miejsc i specyficzny klimat, dlatego jest bardzo lubiana przez krakowian i wskazywana jako miejsce, w którym chcieliby mieszkać.
Obszar dzielnicy zawarty współcześnie między linią kolejową na północy, Alejami Trzech Wieszczów na wschodzie, aleją 3 Maja i ul. Mydlnicką na południu oraz ul. Piastowską na zachodzie ma powierzchnię ponad 560 hektarów. Dzielnicę liczy ponad 30 tys. stałych mieszkańców, jednak za sprawą studentów i osób wynajmujących mieszkania mieszka tu na co dzień znacznie więcej osób. Obecnie w skład dzielnicy wchodzą Cichy Kącik, Łobzów, Nowa Wieś, Miasteczko Studenckie AGH i Czarna Wieś.
Pomimo tego, że Krowodrza znajduje się w ścisłym centrum miasta, można powiedzieć, że panuje tu spokój i jest bardzo zielono. Główny ruch kołowy koncentruje się wzdłuż Alej Trzech Wieszczów, ul. Królewskiej, Wrocławskiej, Piastowskiej i Czarnowiejskiej. Na terenie dzielnicy położone są Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Pedagogiczny oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (w Pałacu w Łobzowie), Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, a także całe Miasteczko Studenckie AGH z dużą liczbą akademików i inną infrastrukturą. W czasie zaborów tereny Łobzowa (dzisiejsza Krowodrza) były wykorzystywane przez Austriaków do celów militarnych i do dnia dzisiejszego obszar ten silnie związany jest z wojskowością. W Krowodrzy często widuje się żołnierzy w czerwonych beretach – swoją siedzibę ma tu bowiem także 16 Batalion Powietrznodesantowy. Krowodrza to także Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, Szpital Wojskowy i parki (Park im. H. Jordana, Park św. Wincentego a Paulo, Park Krakowski im. Marka Grechuty, Park Młynówka Królewska, Park Kleparski wraz z Bastionem III Kleparz, stanowiącym część Twierdzy Kraków). Na terenie Krowodrzy działa kino Mikro i kluby sportowe WKS Wawel Kraków oraz TS Wisła Kraków. Osoby zainteresowane rekreacją na świeżym powietrzu mogą także korzystać z możliwości, jakie dają pobliskie Błonia Krakowskie.
Właściwie z każdego miejsca dzielnicy bez problemu dotrzeć można do Rynku, jeżeli jednak ktoś preferuje środki miejskiego transportu, wybierać może spośród komunikacji autobusowej, tramwajowej i kolejowej.
Dawna wieś
Na obecnych terenach dzielnicy V Krowodrza rozciągały się dawniej wsie i przysiółki, a także uprawne pola. Najstarsza parafia (pw. św. Szczepana) powstała w czasach Bolesława Wstydliwego. W czasie bezkrólewia w roku 1587 Krowodrza ucierpiała z powodu walki o Kraków i została spalona. Początkowo na tych terenach rozwijało się rolnictwo, następnie ogrodnictwo i działalność handlowo-usługowa. Za czasów Austro-Węgier rozpoczęło się uprzemysłowienie obszaru Krowodrzy, powstała odlewnia żelaza, bocznica kolejowa, w której przeładowywano zboże, a w 2013 roku dworzec Kraków Towarowy.
W ramach powiększania Krakowa w 1910 roku, w jego obszar włączono wsie, których teren stanowi obecną Dzielnicę V: Czarną Wieś , Nową Wieś , Łobzów i Krowodrzę.
Na terenie Krowodrzy działały m.in. fabryka puszek i wyrobów z blachy, wytwórnia mebli, fabryka czekolady (obecnie ZPC Wawel S.A.) i fabryka tutek i bibułek papierosowych Herbewo.
W dwudziestoleciu międzywojennym obok zabudowy drewnianej, krytej gontem, pojawia się monumentalna zabudowa wielkomiejska. Rozwija się także uzbrojenie terenu w media i sieć drogowa. Powstają m.in.: dom handlowy Herbewo, budynek AGH, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Narodowe. W czasie wojny Niemcy powiększają obszar Krakowa i w związku z tym faktem dzisiejszy obszar Krowodrzy przestał być granicą miasta.
Po II wojnie światowej na terenie Krowodrzy powstały m.in. Instytut Obróbki Skrawaniem i Polskie Zakłady Lotnicze PZL Kraków (obecnie na dawnych obszarach tego zakładu - w rejonie ulicy Wrocławskiej - trwa realizacja jednego z większych kompleksów mieszkaniowych w Krakowie). Po wojnie zaczęto także bardzo intensywnie zabudowywać Krowodrzę. Na wysiedlanych terenach powstawały wysokie budynki mieszkalne, które często sąsiadują z zabudową willową. W latach 60. XX wieku powstały w Krowodrzy powstały m.in. kompleks T.S. Wisła i biurowiec Biprostal.
Urokliwe sąsiedztwo
Krowodrza jest lubiana z uwagi na swoje położenie - blisko stąd do Rynku, a jednocześnie dzięki rozbudowanej sieci drogowej łatwo wydostać się w kierunku innych dzielnic i poza Kraków. Zaletą dzielnicy są także tereny zielone służące rekreacji na świeżym powietrzu. Najbardziej charakterystyczne miejsca dzielnicy to, poza wspomnianym Parkiem Jordana, Stadion TS Wisły Kraków, miasteczko studenckie AGH, Biblioteka Jagiellońska, Pałac Królewski w Łobzowie i nowoczesny budynek Radia Kraków.
Dzielnica studentów
Z uwagi na obecność wyższych uczelni i domów studenckich mieszkania na wynajem w dzielnicy Krowodrza cieszą się dużym zainteresowaniem. Studenci, którzy nie znaleźli lokum w akademikach, decydują się często na wspólne wynajmowanie mieszkania, co pozwala podzielić się kosztami. Rozwinięty rynek najmu mieszkań powoduje, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także nowe inwestycje powstające na terenie dzielnicy. Znaczna część mieszkań kupowana jest w tych projektach właśnie z przeznaczeniem na wynajem. Ograniczona podaż gruntów i wysoki popyt powodują, że dzielnica pod względem cen mieszkań (zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym) zalicza się do krakowskiej czołówki.
Osobom przyjezdnym należy przypomnieć, że dzielnica jest objęta strefą płatnego parkowania.