Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Brzesko

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Czy warto zamieszkać w Brzesku?

Brzesko to piękne miasto położone pomiędzy Krakowem a Tarnowem. Dojazd do centrum Krakowa zajmuje niespełna godzinę dzięki świetnemu połączeniu drogowemu i kolejowemu. Brzesko zapewnia spokój, atrakcyjne ceny nieruchomości i doskonałą komunikację z większymi miastami, tak Krakowem, jak i Tarnowem, przez autostradę A4, dzięki czemu staje się interesującą propozycją dla wszystkich, którzy poszukują miejsca do mieszkania poza granicami administracyjnymi Krakowa.

Historia

Liczące 17 tysięcy mieszkańców Brzesko może pochwalić się wieloletnią historią. Miasto uzyskało lokację miejską jeszcze w XIII wieku. Jego nazwa najpewniej odnosi się do brzegu, położenia miasta nad rzeką Uszwicą. Obecnie jest najbardziej znane jako siedziba Browaru Okocim, którego zalążek powstał już w 1845 roku. Zabytki Brzeska to świadectwo jego historii: urokliwa zabudowa Starego Miasta z neogotyckim Ratuszem, gotycki kościół św. Jakuba Apostoła, odremontowany zespół pałacowo-parkowy Goetza, a także cmentarze: wojenny, żydowski i stary. To także budynek dawnej mykwy i domu kahalnego, gdyż w mieście przed wojną zamieszkiwała również społeczność żydowska. Większość budynków w obrębie Starego Miasta reprezentuje style architektoniczne z XIX wieku, ponieważ znaczna część wcześniej postawionych budowli spłonęła w wielkim pożarze w 1904 roku.

Główne zalety

Brzesko jest siedzibą powiatu, co podkreśla prestiż miasta. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze może zaoferować wiele swoim mieszkańcom i osobom odwiedzającym je w celach turystycznym. W mieście działa szpital z wieloma oddziałami, przychodnie i centra medyczne, gabinety lekarskie i apteki. Maluchy znajdą opiekę w żłobkach (obecnie funkcjonują wyłącznie niepubliczne) oraz publicznych i prywatnych przedszkolach. W mieście są szkoły podstawowe, licea i szkoły ponadpodstawowe, a także szkoła muzyczna. O kulturalny rozwój mieszkańców dbają Miejski Ośrodek Kultury, biblioteki publiczne, kino. Uprawiający sport mogą skorzystać z krytej pływalni, kortów tenisowych, orlików i stadionu Okocimskiego Klubu Sportowego, a także kręgielni. Można również dołączyć do klubu bokserskiego, drużyny siatkarskiej bądź zespołu muzycznego. Zakupy można zrobić w galerii handlowej i jednym z kilku supermarketów. Funkcjonuje tu także kilka restauracji i kawiarni.

Lokalizacja

Część mieszkańców Brzeska codziennie dojeżdża do Krakowa, korzystając z dogodnego połączenia autostradowego lub kolejowego, ale również na miejscu znajduje się kilka większych zakładów przemysłowych, które nie wymagają dojazdów: Browar Okocim, Fabryka Puszek Napojowych i inne. Brzesko posiada własną komunikację miejską, obsługującą pięć linii.

Czas wolny

W wolnym czasie mieszkańcy mogą korzystać z bliskości Jeziora Czchowskiego i Jeziora Rożnowskiego lub wybrać się niewiele dalej, do Nowego Sącza i okolic, wędrując po Beskidzie Sądeckim. Obecność tak pięknych terenów przyrodniczych i znacznie niższe niż krakowskie ceny nieruchomości skłaniają do zamieszkania w Brzesku.

Czy mieszkanie lub dom w Brzesku lub jego okolicach może być alternatywą dla kupna mieszkania w Krakowie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Jeżeli np. miejsce pracy, do którego musimy codziennie dojeżdżać, znajduje się we wschodniej części Krakowa lub pomiędzy Krakowem i Brzeskiem, może się okazać, że dojazd z Brzeska, pomimo większej odległości, zajmie nam mniej czasu niż pokonanie krakowskich korków. Trzeba jednak mieć na uwadze koszty dojazdów (ceny paliwa) i skonfrontować je z zyskiem, jaki uzyskujemy kupując tańsze mieszkanie w Brzesku. Rodziny, które potrzebują większej przestrzeni do życia, i które niekoniecznie chcą płacić wysokie, wielkomiejskie ceny za mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego, w porównywalnej do krakowskiej oferty mogą kupić w Brzesku większe mieszkanie. Mieszkanie w Brzesku może być też alternatywą dla osób zmęczonych życiem w dużym mieście i miłośników uroków Beskidu Sądeckiego, do którego w prosty sposób można dotrzeć z tej miejscowości.