GUS: w listopadzie mniej pozwoleń na budowę mieszkań

Na rynku

Listopadowe dane GUS wskazują, że deweloperzy rozpoczęli mniej budów mieszkań i jednocześnie uzyskali mniej pozwoleń budowlanych niż miesiąc wcześniej. Wzrost odnotowano jednak w przypadku liczby ukończonych mieszkań. Informacje zebrane przez GUS wskazują, że branża deweloperska po spowolnieniu z września br. oraz znacznie lepszych wynikach w październiku br., ponownie zmniejszyła swoją aktywność.

fot. R.
fot. R.

W listopadzie bieżącego roku odnotowano spadek liczby nowych budów mieszkań. Od 1 do 30 listopada 2018 roku krajowe firmy deweloperskie zainicjowały prace, które mają doprowadzić do powstania 11 093 mieszkań. W październiku 2018 r. analogiczna wartość była większa o 1124 mieszkania (10,1%).   

Główny Urząd Statystyczny odnotował też miesięczny wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Od 1 do 30 listopada 2018 roku krajowi deweloperzy ukończyli 10 932  lokale i domy. To oznacza wzrost o 15,5%/1468 sztuk w relacji do października br. W ujęciu rocznym, liczba ukończonych mieszkań deweloperskich jednak spadła - ujemna zmiana w stosunku do listopada 2017 r. wynosi 4,8%. Warto nadmienić, że od początku stycznia do końca listopada 2018 r. deweloperzy oddali do użytkowania 98 185 mieszkań. To oznacza zauważalny wzrost w stosunku do wyniku dotyczącego analogicznego okresu minionego roku (+4,4%).

Istotny jest też miesięczny spadek liczby pozwoleń na budowę nowych mieszkań. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 1 do 30 listopada 2018 roku, krajowi deweloperzy uzyskali zgodę na budowę 13 101 mieszkań (lokali i domów). Ten wynik był o 19,3% gorszy od wartości odnotowanej w październiku 2018 r.

W nawiązaniu do przedstawionych powyżej wyników warto przypomnieć o zmianach metodologicznych, które od stycznia 2018 r. dotyczą miesięcznych statystyk prezentowanych przez GUS. Wspomniana instytucja od początku bieżącego roku zalicza budownictwo osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą do kategorii mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Wcześniej inwestycje prowadzone przez takich drobnych przedsiębiorców, były uwzględniane w ramach budownictwa indywidualnego. Ze względu na opisywaną modyfikację metodologii, informacje o rocznych zmianach liczby rozpoczętych budów mieszkań i uzyskanych pozwoleń na budowę, mają być dostępne dopiero od stycznia 2019 r.

(A.P.)

Czytaj także:

GUS: Kraków czwartym „najdroższym” miastem w Polsce

Zamknij [x]

Czytaj także:

GUS: Kraków czwartym „najdroższym” miastem w Polsce

Zamknij [x]