Jakie mieszkania oferują krakowscy deweloperzy na przełomie roku?

Na rynku

W drugiej połowie grudnia na stronach portalu Dominium.pl oferowano ponad 8 000 mieszkań deweloperskich z Krakowa.

fot. R
fot. R

W skali całego lokalnego rynku liczba mieszkań z pierwszej ręki zmniejszyła się w ostatnim miesiącu. W samej końcówce roku firmy deweloperskie nie wprowadziły do sprzedaży tak dużej liczby nowych mieszkań, jak w minionych miesiącach. Jednocześnie zainteresowanie nabywców utrzymywało się na wysokim poziomie, co wynikało m.in. ze zmieniających się w 2016 roku warunków udzielania kredytów hipotecznych.

Mniejsza liczba dostępnych mieszkań z pierwszej ręki może również oznaczać, że promocje prowadzone przez deweloperów zdają egzamin i zachęcają klientów do zakupów. Zwykle co roku o tej porze część inwestorów proponuje swoim klientom nieco lepsze warunki finansowe. W połączeniu ze świąteczno-noworoczną gorączką zakupową mają one przekonać niezdecydowanych do złożenia podpisu pod umową.

Jak pokazują dane zaprezentowane w tabeli, w ofercie deweloperów dominują mieszkania dwu- i trzypokojowe, które stanowią ponad 81% wszystkich lokali. Zdecydowanie mniej jest mieszkań jednopokojowych (12%), a najmniejszą część oferty stanowią lokale największe.


Najwięcej małych mieszkań czeka na klientów na Prądniku Białym, w Podgórzu Duchackim i na Grzegórzkach. Tylko w tych trzech dzielnicach liczba lokali jednopokojowych przekracza 100 sztuk. Na drugim biegunie znajdują się Bieńczyce, gdzie na zainteresowanych czeka tylko jedna kawalerka. W drugim segmencie mieszkań, dwu- i trzypokojowych, prym także wiedzie Prądnik Biały. Dostępnych jest tu ponad tysiąc takich jednostek mieszkaniowych. Pozostałe miejsca na podium zajmują Podgórze oraz Dębniki. Także w segmencie mieszkań dużych najwięcej lokali znajdziemy w trzech wyżej wymienionych dzielnicach. Osoby poszukujące bardziej przestronnych lokali mogą mieć kłopoty z ich znalezieniem na obszarze trzech dzielnic Nowej Huty, Zwierzyńca i Wzgórz Krzesławickich.

KAN

Czytaj także:

Czy w 2016 r. wzrośnie podatek od nieruchomości?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Czy w 2016 r. wzrośnie podatek od nieruchomości?

Zamknij [x]