Ile więcej metrów mieszkania kupimy po 10 latach?

Analizy, opinie

Na przestrzeni ostatniej dekady zarobki w Krakowie wyraźnie wzrosły. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w III kwartale 2016 roku było o 80% wyższe, niż 10 lat wcześniej. Warto sprawdzić, czy i w jakim stopniu zwiększył się dzięki temu metraż mieszkania, na jaki wystarcza przeciętna pensja.

fot. R
fot. R

Ceny nowych mieszkań w dół
W Krakowie między III kwartałem 2006, a III kwartałem 2016 roku przeciętne rynkowe stawki za jeden mkw. nowych mieszkań spadły o 7,6%. Warto zaznaczyć, że pod tym względem stanowimy wyjątek w gronie największych polskich miast. Przykładowo w Warszawie ceny wzrosły o ponad jedną trzecią, a we Wrocławiu o przeszło 90%. Wynika to z faktu, że podczas boomu mieszkaniowego z lat 2006 – 2008 Kraków przewodził grupie miast, w których ceny w bardzo krótkim czasie poszybowały w górę. W pozostałych dużych ośrodkach skok cenowy dokonał się w późniejszych okresach. Wyższa baza decyduje więc o tym, że w zestawieniach NBP ceny nowych mieszkań z III kwartału 2016 są niższe, od tych zanotowanych 10 lat wcześniej. Jeśli chodzi o ceny lokali mieszkalnych z drugiej ręki, to w stolicy Małopolski odnotowano wzrost cen o ponad 10%.


Jest zdecydowanie lepiej, ale…
Od III kwartału 2006 do III kwartału 2016 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Krakowie wzrosło o blisko 80%. Ten przyrost razem ze spadkiem przeciętnej ceny nowych lokali mieszkalnych sprawił, że między lipcem a wrześniem minionego roku średnia pensja wystarczała na blisko dwa razy większą powierzchnię mieszkania, niż przed dziesięciu laty. Dla rynku wtórnego relacja ta poprawiła się o 60%. Podsumowując, można więc stwierdzić, że obecnie możliwości poprawy sytuacji mieszkaniowej przez kupno mieszkania czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego są dużo większe, niż miało to miejsce przed rozpoczęciem światowego kryzysu finansowego. Z drugiej strony trzeba jednak zaznaczyć, że mimo pozytywnego trendu, średnia krakowska pensja nadal nie wystarcza nawet na choćby jeden mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego.

KAN

Czytaj także:

W 2016 roku rząd wydał na MdM prawie 800 mln zł

Zamknij [x]

Czytaj także:

W 2016 roku rząd wydał na MdM prawie 800 mln zł

Zamknij [x]