Do połowy marca trzeba zapłacić podatek za grunt i mieszkanie

Poradnik

Krakowianie powinni pamiętać, że 15 marca br. mija termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości. Wspomniany termin dotyczy wszystkich osób, które do 1 marca otrzymają dokument ustalający wysokość zobowiązania podatkowego (tzw. decyzję wymiarową). Jeśli decyzja wymiarowa została dostarczona później (po 1 marca br.), to podatnika obowiązuje dwutygodniowy termin płatności (liczony od daty doręczenia pisma).

fot. R
fot. R

W kontekście zbliżającego się terminu płatności trzeba nadmienić, że od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się niektóre stawki podatku od nieruchomości umiejscowionych na terenie Krakowa. Po otrzymaniu decyzji wymiarowej niekorzystnej zmiany nie zauważą właściciele krakowskich mieszkań. Wraz z początkiem 2017 roku nie wzrosła bowiem stawka dla 1 mkw. powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych (0,75 zł/mkw.). Obniżkę podatku odczują jednak osoby wykorzystujące swój lokal w ramach działalności gospodarczej. W 2016 roku stawka dla takich komercyjnych nieruchomości wynosiła 22,86 zł/mkw. Od 1 stycznia 2017 roku krakowscy przedsiębiorcy płacą 22,66 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Analogiczna stawka dla gruntów komercyjnych w 2017 r. nadal wynosi 0,89 zł/mkw. Właściciele gruntów niewykorzystywanych do działalności gospodarczej w bieżącym roku zapłacą 0,47 zł za 1 mkw. (tyle samo co w 2016 r.).  

Warto przypomnieć, że już ponad rok obowiązują nowe zasady płatności podatku od nieruchomości. Osoby i firmy posiadające niewielkie zobowiązanie podatkowe (≤ 100 zł/rok), muszą je zapłacić do 15 marca. Pozostali podatnicy „niefirmowi”, nadal mogą wpłacać cztery raty (do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada). Spółki płacące podatek większy niż 100 zł rocznie, w dalszym ciągu będą objęte systemem miesięcznych zaliczek (wpłata do 31 stycznia, a później do 15 dnia miesiąca). Warto również pamiętać, że od 2016 r. fiskus nie egzekwuje podatku od nieruchomości, jeżeli jego wartość nie przekracza najniższych kosztów doręczenia krajowego listu poleconego z potwierdzeniem odbioru (obecnie: 7,80 zł).

(A.P.)

Czytaj także:

Przez dziesięć lat stawki najmu w Krakowie wzrosły o 60%

Zamknij [x]

Czytaj także:

Przez dziesięć lat stawki najmu w Krakowie wzrosły o 60%

Zamknij [x]