Cztery kąty dla rodziny - jak znaleźć odpowiednią nieruchomość?

Poradnik

Na rynku nieruchomości różnorodność to słowo kluczowe. Dzięki niej każdy może znaleźć ofertę, która będzie odpowiadać jego wymaganiom. A te, jak wiadomo, rosną wprost proporcjonalnie do liczby członków rodziny.

fot. R
fot. R

Najpewniej przez kolejne lata właśnie tę nieruchomość każdy z nich nazywać będzie swoim domem. Gdzie szukać najciekawszych ofert mieszkań dla rodzin oraz na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań - tak, aby przeprowadzka przysporzyła nam wyłącznie uśmiechu, a przyszłe lata spędzone były w dobrej atmosferze?

Przede wszystkim warto zatroszczyć się o komfortową lokalizację nowego mieszkania. Dbając o łatwy dojazd nie tylko do pracy, ale także do szkół, do których uczęszczają nasze pociechy, wybierzmy lokalizację, w pobliżu której są przystanki komunikacji miejskiej, i która zagwarantuje, że czas dojazdu nie będzie nadmiernie długi, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci. - Klienci poszukujący mieszkań i mający już rodzinę szczególny nacisk kładą na to, czy w pobliżu znajdują się szkoły oraz obiekty sportowe i kulturalne, które oferują dzieciom i młodzieży dodatkowe, atrakcyjne formy zajęć rozwijających ich zainteresowania i uzdolnienia - mówi Krzysztof Janczewski, ekspert biura nieruchomości NowodworskiEstates.

Bardzo istotna, nie tylko pod względem harmonijnego rozwoju najmłodszych członków rodziny, ale również możliwości zrelaksowania się po pracy, jest bliskość terenów zielonych. Nie da się ukryć, że z tą kwestią polskie miasta mają coraz większy problem. - Obecnie deweloperzy stawiają na tworzenie zielonych patio w centrum kompleksów budynków, tarasy na dachach oraz małe ogródki przynależne do mieszkań położonych na parterze - zauważa Janczewski.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? W starszym budownictwie często możemy napotkać różnego rodzaju bariery architektoniczne. Jeśli posiadamy już dzieci, bądź planujemy wkrótce je mieć, nienajlepszym pomysłem jest zakup mieszkania na ostatnim piętrze w budynku bez windy. Sporym problemem mogą okazać się także wysokie schody, bez przygotowanego podjazdu dla wózków czy poręczy. - Z kwestii związanych z samym budynkiem i terenem dokoła niego, należy też mieć na uwadze, czy w lokalu nie występuje wilgoć lub zagrzybienie - i to bez względu na ilość przyszłych domowników. Jest to tak samo groźne dla singla, jak i dla rodziny z dwójką dzieci - wyjaśnia ekspert NowodworskiEstates.

Ostatnia z istotnych spraw to bezpieczeństwo przed budynkiem. Jeśli zagospodarowany jest plac przy budynku, znajdziemy na nim np. mały plac zabaw i - przede wszystkim - położony jest z dala od ruchliwej jezdni, to taką ofertę można już uważniej rozważać pod kątem kupna lokalu dla rodziny. Co w przypadku nieco starszych dzieci? - W takiej sytuacji przypominamy sobie wszystkie własne kłótnie z rodzeństwem o własny pokój, i unikamy problemu, decydując się na zakup nieco większego metrażu - komentuje Janczewski. Generalnie prawidłowość brzmi: lepiej zainwestować w nieco większy metraż niż za parę lat szukać nieruchomości na nowo. Najczęściej wybierane metraże przez rodziny to mieszkania 3-pokojowe; tak, aby rodzice mieli własną sypialnię, dziecko - swój pokój, a salon połączony był funkcjonalnie z aneksem kuchennym, zaś preferowany metraż to 50-60 m2.

Planujecie zakup nieruchomości na rynku wtórnym? - Przed sfinalizowaniem transakcji warto skontaktować się z zarządcą budynku i poprosić o wgląd do Książki Obiektu Budowlanego i aktualnego obowiązkowego przeglądu technicznego budynku - wskazuje Krzysztof Janczewski. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek, jakie mogłyby ujawnić się dopiero po naszym wprowadzeniu się.

źródło: Biuro nieruchomości NowodworskiEstates

Czytaj także:

Ile więcej metrów mieszkania kupimy po 10 latach?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Ile więcej metrów mieszkania kupimy po 10 latach?

Zamknij [x]