Zakup mieszkania - 3 najczęściej popełniane błędy

Poradnik

Decyzja podjęta: kupujemy mieszkanie! Zanim jednak wprawimy w ruch machinę przeprowadzki, do przejścia mamy całą drogą wiodącą nas do sfinalizowania transakcji...

fot. L.T.
fot. L.T.

Zakup nieruchomości często dokonywany jest pod wpływem emocji. Nie można się temu dziwić - wszak jest to jedna z kluczowych decyzji w naszym życiu. W takich sytuacjach łatwo jest popełnić błąd, który może nas sporo kosztować. Na co zwrócić szczególną uwagę i czego wystrzegać się podczas zakupu wymarzonego mieszkania?

Przezorny zawsze ubezpieczony
Zanim podpiszemy akt notarialny, należy koniecznie zapoznać się ze wszystkimi parametrami nieruchomości, którą zamierzamy zakupić. - Istotne jest nie tylko to, co bez problemu można sprawdzić, bez konieczności angażowania fachowców, czyli np. wielkość powierzchni mieszkalnej albo szczelność okien, ale także wszelkie kwestie związane z, chociażby, instalacjami w mieszkaniu - zauważa ekspert agencji nieruchomości, Radosław Góral. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny odbiór nieruchomości od dewelopera, musimy uzbroić się w podstawowe narzędzia, takie jak poziomica, kilkumetrowa miarka czy kątownik. - Przede wszystkim jednak nie zapomnijmy o planie nieruchomości - przestrzega ekspert. Pamiętajmy także o tym, że nasz czas, który poświęcimy na odbiór nieruchomości nie może być w żaden sposób limitowany. Tylko od nas zależy, czy zaakceptujemy nieruchomość w przedstawionym stanie w ciągu 15 minut, czy może 4 kolejnych godzin. O jakich jeszcze wskazówkach warto pamiętać? - Odbieramy nasze mieszkanie w ciągu dnia, wtedy, gdy jest jasno, aby mieć pewność, że szarówka za oknem lub marne oświetlenie nie spowodują, że ewentualne uszkodzenia umkną naszym oczom - podpowiada Radosław Góral. Dla pewności warto jest sporządzić sobie listę najważniejszych elementów do skontrolowania, takich jak wspomniana już powierzchnia mieszkania, szczelność okien, właściwe osadzenie drzwi, właściwa wentylacja w mieszkaniu oraz doprowadzenie prądu do gniazdek elektrycznych. - Tak ważnej inwestycji dokonujemy jednak najczęściej raz w życiu, dlatego warto pomyśleć o zatrudnieniu inspektora nadzoru budowlanego - zaznacza ekspert. To zazwyczaj koszt kilkuset złotych, a w zamian otrzymujemy pewność i spokój, że podczas późniejszych etapów, np. urządzania wnętrza lub wprowadzania się, nie ujawni się mnóstwo problemów związanych z budową.

Czytamy wszystkie zapisy "drobnym drukiem"
Zdarza się, że w przypływie emocji bez zastanowienia podpisujemy każdy dokument, jaki trafia w naszej ręce. Zakup mieszkania to właśnie jeden z tych niezwykle emocjonalnych momentów, dlatego przypominamy: koniecznie czytaj każdą umowę, jaką otrzymasz do podpisu. - Jeśli w umowie znajdują się jakiekolwiek zapisy, których nie rozumiemy, niezwłocznie prosimy o ich wyjaśnienie - wskazuje Góral. Warto także śledzić publikacje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w których prezentowane są niedozwolone klauzule umieszczane w umowach. - Wszelkie zapisy dotyczące obciążeń finansowych w przypadkach odstąpienia od umowy, a kiedy jej powodzenie nie jest zależne od nas, nie powinny być zawarte w treści umowy - wskazuje ekspert NowodworskiEstates. Deweloperzy nie mogą także narzucać nam np. ubezpieczyciela nieruchomości. Jakikolwiek zapis budzący nasze wątpliwości - rozwiewamy jeszcze na etapie czytania umowy, nie tuż po jej podpisaniu.

Negocjujemy - zawsze!
Podejmowanie negocjacji w wielu kulturach odbierane jest jako wyraz dobrego wychowania i obycia w świecie. W Polsce proces negocjacji nie jest, co prawda, uwarunkowany w ten sposób, ale doskonale potrafimy poradzić sobie na tym gruncie. Dlatego - negocjujmy! O rabacie warto rozmawiać zarówno ze sprzedającym nieruchomość (bez względu na to, czy jest to osoba prywatna, czy deweloper), ale także z firmami odpowiedzialnymi za wykończenie naszego mieszkania (zwłaszcza gdy całość nieruchomości wykonuje jedna firma), ale również z… bankami. - Ze względu na wartości kredytów hipotecznych, które zwykle są bardzo wysokie, a zobowiązania zaciągamy nawet na trzydzieści pięć lat, warto porozmawiać o dogodnych dla nas warunkach - tak, aby kredyt nie ciążył na nas aż tak dotkliwie - przypomina Radosław Góral.

Podczas dokonywania transakcji zakupu nieruchomości ważne jest, aby nie dać się porwać emocjom czy stresowi, a wszystkie decyzje podejmować “na chłodno”. Wiemy, że łatwo powiedzieć - trudniej zrobić :), dlatego polecamy kontakt z profesjonalną agencją nieruchomości, która sprawnie przeprowadzi Cię przez wszystkie kwestie związane z zakupem wymarzonego mieszkania i przeprowadzką.

źródło: Biuro nieruchomości NowodworskiEstates

Czytaj także:

Do połowy marca trzeba zapłacić podatek za grunt i mieszkanie

Zamknij [x]

Czytaj także:

Do połowy marca trzeba zapłacić podatek za grunt i mieszkanie

Zamknij [x]