132. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań - ruszył nowy sezon targowy.

Na rynku

Już od wielu lat pierwsza giełda mieszkaniowa w roku wyczekiwana jest zarówno przed osoby poszukujące nowego mieszkania, jak i wystawców. Po zimowej przerwie nabywcy spodziewają się nowych, ciekawych ofert, a deweloperzy mogą ocenić zainteresowanie poszczególnymi inwestycjami i skalę potencjalnego popytu.

fot. R
fot. R

132. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań zorganizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań zgromadziła kilkudziesięciu wystawców i szerokie grono odwiedzających. W sobotę i niedzielę (16-17 lutego) hala przy ul. Klimeckiego zapełniła się osobami poszukującymi mieszkań i domów. Wśród potrzeb mieszkaniowych, jakie poprzez zakup chcą zaspokoić odwiedzający giełdę, jest zarówno chęć powiększenia własnej przestrzeni życiowej, nabycie pierwszego własnego mieszkania (co wiąże się z podjęciem pracy lub studiów w Krakowie), ale także bardzo często nabycie mieszkania w celach inwestycyjnych. Są też nabywcy, którzy z uwagi na sytuację rodziną (np. podjęcie nauki przez dzieci, skrócenie dojazdów do pracy, opieka nad rodzicami) podejmują decyzję o zmianie dzielnicy zamieszkania w obrębie miasta lub o zakupie kolejnego mieszkania. Najczęściej potrzeby mieszkaniowe są dość dobrze sprecyzowane w zakresie powierzchni, ilości pokoi czy innych udogodnień, jakie powinno spełniać przyszłe mieszkanie. Jeżeli zaś chodzi o lokalizację, mieszkańcy Krakowa dość precyzyjnie zakreślają obszar potencjalnych poszukiwań. Mniejsze wymagania w tym zakresie mają osoby przeprowadzające się do Krakowa, które jeszcze nie znają dokładnie topografii miasta i np. uwarunkowań komunikacyjnych. Nie każdy posiada dużo wolnych środków lub wysoką zdolność kredytową. Nabywcy posiadający mniejsze zasoby finansowe gotowi są pogodzić się z mniej atrakcyjną lokalizacją lub układem mieszkania, jeżeli zostanie to zrekompensowane atrakcyjną ceną.

Tak różnorodne potrzeby mają odbicie w ofercie firm deweloperskich, w której znajdziemy zarówno wysokiej klasy budynki i osiedla apartamentowców, jak i budżetowe mieszkania zlokalizowane bliżej granic miasta lub nawet poza jego granicami. Osoby zainteresowane większymi powierzchniami często właśnie pod Krakowem poszukują oferty domów jednorodzinnych realizowanych przez firmy deweloperskie. Nie każdy bowiem czuje się na siłach samodzielnie przeprowadzić budowę domu, a mieszkanie na osiedlu domków zapewnia także większe bezpieczeństwo i szybką integrację z sąsiadami.

Jako przykład kameralnego osiedla domków wskazać można inwestycję firmy Akwadrat Deweloper zlokalizowaną przy ul. Jagodowej w Bibicach. "Zacisze Bibice" to kompleks trzech budynków - 6 dwukondygnacyjnych nieruchomości o powierzchni 118,55 mkw. Każdy właściciel domu będzie miał do dyspozycji garaż w bryle budynku z bezpośrednim wejściem do mieszkania i ogródek. Termin realizacji przewidziany jest na I kwartał br.

Na zachód od Krakowa, w Mnikowie (gmina Liszki), położone są domy jednorodzinne realizowane przez firmę Ecovillage. Docelowe plany zakładają stworzenie w tym miejscu dużego osiedla domów jednorodzinnych. Każda z działek wydzielonych pod dom będzie mieć przynajmniej 8 arów powierzchni, a pierwsze prace zainicjowano już w 2006 roku od nasadzenia dużej ilości drzewek. I etap inwestycji, obejmujący 10 budynków, ruszył w 2018 roku. Projekt domów obejmuje pompy ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz instalację przygotowaną pod filtry Hepa. Sterowanie urządzeniami wewnętrznymi zapewnić ma system Smart Home. Każdy dom posiadać będzie ogrodzenie, a ogródki oddawane będą z zasianą trawą i nasadzonymi krzewami.

Amatorzy kameralnych lokalizacji nie muszą wcale wyprowadzać się z Krakowa. Na osiedlu "Tyniec Park" przy ul. Dziewiarzy dostępne są bowiem lokale o powierzchni 124,9 mkw. Inwestycja realizowana przez Kontrakt Development składa się z 20 takich dwukondygnacyjnych lokali, do których przynależeć będą działki od 3,55 do 5,96 ara. Mieszkańcy osiedla "Tyniec Park" w prosty sposób dotrą do obwodnicy Krakowa i dzięki położonym w okolicy bulwarom wiślanym będą mogli aktywnie spędzać czas obcując z przyrodą.

Osiedle złożone z 18 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej oraz budynku jednorodzinnego w zabudowie wolnostojącej znaleźć można było na stoisku targowym Pro Domo Investment. Budynki przy ulicy Tynieckiej mają powierzchnię do 93 mkw., a termin ich realizacji przewidziano na IV kwartał 2019 roku.

Firma Triasdom zaprezentowała na giełdzie "Osiedle Spokojne", położone w Tomaszowicach. To kameralne osiedle 14 domów dwurodzinnych. Nabywcom oferowane są powierzchnie 76,6 i 83,3 mkw. Realizację drugiego etapu osiedla zaplanowano na maj 2019 roku.

Większość osób odwiedzających giełdę poszukuje jednak mieszkań. Oprócz wschodnich rejonów Nowej Huty (gdzie oferta deweloperska jest bardzo ograniczona) mogą oni wybierać wśród inwestycji położonych właściwie w każdej części Krakowa, choć w zależności od dzielnicy, a także z uwagi na dużą sprzedaż w ubiegłym roku, nie wszędzie znaleźć można ofertę dopasowaną metrażem, terminem realizacji, cenami i innymi parametrami do oczekiwań nabywców.

Firma Super Krak zaprezentowała na giełdzie inwestycję "Apartamenty Kaskada III etap" realizowaną przy ulicy Dobrego Pasterza, która obejmuje dwa nowoczesne budynki mieszkalne, wyróżniające się linią elewacji. W inwestycji zaprojektowano 134 mieszkania, w tym 8 apartamentów z przestronnymi tarasami oraz 10 lokali usługowych. Wśród ciekawych inwestycji położonych w północnych dzielnicach Krakowa wymienić można także m.in. "Wzgórze Witkowickie" Grupy Inwestycyjnej AWIM, "Osiedle Pasteura" firmy Tętnowski Development, osiedle "Casa Feliz" na Żabińcu, "Wille Tetmajera" firmy Urba, "Steam Park" firmy Bryksy (ul. Rakowicka), "Słowiańskie Wzgórze II etap" oraz "Willę Słowiczą" firmy Wako, inwestycję firmy Dom-Bud przy ul. Głowackiego, kompleks mieszkaniowy Cieślewskiego 7A firmy Janex, "29.Aleję" Grupy Buma (ul. Prandoty/al. 29 Listopada), "Apartamenty w Parku Lotników" firmy Matejek, "Osiedle Botanika", "Mogilską Tower 2" firmy Semaco, "Lublańską Park" firmy Wawel Service, czy "Kameralne Osiedle" Grupy Deweloperskiej Start w Mistrzejowicach.

Przy ul. Saskiej firma Bryksy zrealizuje kompleks "Saska Blu". W ofercie firmy znajdziemy tu lokale od 44 do 74 mkw., w cenach od 7100 zł za mkw. Na południe od Wisły swoje inwestycje realizują także m.in. Budopol (ul. Zakopiańska), Grupa Orion Investment ("Trzy Ogrody" przy ul. Dębskiego), Fronton ("Łagiewnickie Wzgórze" przy ul. Fredry), Grupa Deweloperska Start (ul. Pszczelna), Grupa Buma ("Mate3ny" przy ul. Rydlówka), Instal Kraków ("Nowy Przewóz 5.0"), Proins ("Mała Góra" i inwestycja przy ul. bpa A. Małysiaka/ul. Komuny Paryskiej na Klinach). Przy ul. Bochenka kolorystyką balkonów wyróżnia się Osiedle Dobra Forma.

R.

Czytaj także:

Kolejny etap osiedla „Winnicka Park”

Zamknij [x]

Czytaj także:

Kolejny etap osiedla „Winnicka Park”

Zamknij [x]