Zmiany cen krakowskich mieszkań

Analizy, opinie

Ukazało się najnowsze wydanie raportu AMRON-SARFiN, przygotowywanego przez Centrum Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (Centrum AMRON). Opracowanie w kompleksowy sposób przedstawia sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Aktualna edycja raportu AMRON-SARFiN opiera się na danych, które zebrano w czwartym kwartale minionego roku.

fot. LT
fot. LT

W najnowszej analizie specjaliści z Centrum AMRON zaprezentowali informacje na temat przeciętnego poziomu jednostkowych cen transakcyjnych (rynek pierwotny i wtórny). Zebrane dane świadczą o tym, że od października do grudnia ub.r. tylko w dwóch spośród siedmiu największych ośrodków miejskich spadł średni koszt zakupu nowych i używanych mieszkań. Dodatnie zmiany odnotowano natomiast na terenie:

  •     Krakowa (kwartalna zmiana: +183 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 6311 zł/mkw.)
  •     Łodzi (kwartalna zmiana: +184 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 3898 zł/mkw.)
  •     Wrocławia (kwartalna zmiana: +7 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 5540 zł/mkw.)
  •     Poznania (kwartalna zmiana: +41 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 5530 zł/mkw.)
  •     Gdańska (kwartalna zmiana: +162 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 5687 zł/mkw.)

Spadki średniej ceny transakcyjnej miały miejsce w:

  •     Warszawie (kwartalna zmiana: -124 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 7527 zł/mkw.)
  •     aglomeracji katowickiej (kwartalna zmiana: -133 zł/mkw., aktualny poziom średniej ceny transakcyjnej: 2875 zł/mkw.)

Warto wspomnieć, że na terenie Krakowa wzrost średniej ceny transakcyjnej został przerwany pod koniec 2015 r. (kwartalny spadek o 31 zł/mkw.). W trakcie późniejszych dwóch kwartałów (I kw. 2016 r. - II kw. 2016 r.) średni koszt zakupu 1 mkw. wzrósł z 6013 zł/mkw. do 6279 zł/mkw. W III kw. 2016 r. znów miał miejsce spadek średniej ceny za 1 mkw. mieszkania (do 6128 zł). Wynik z IV kw. 2016 r. (6311 zł/mkw.) był o prawie 300 zł/mkw. wyższy od wartości odnotowanej rok wcześniej.   

(A.P.)

Czytaj także:

Dużo mieszkań w Czyżynach

Zamknij [x]

Czytaj także:

Dużo mieszkań w Czyżynach

Zamknij [x]