Giełda SBDiM: nowości na początku sezonu targowego

Na rynku

W miniony weekend (18-19 lutego) odbyła się pierwsza w tym roku Krakowska Giełda Domów i Mieszkań. Impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań w hali targowej przy ulicy Klimeckiego zgromadziła szerokie grono wystawców, oferujących mieszkania, domy i szeroko pojęte usługi z rynku nieruchomości.

fot. EM
fot. EM

Nie była zaskoczeniem wysoka frekwencja na Giełdzie. W sobotę w godzinach dopołudniowych ciężko było nawet znaleźć miejsce na parkingu przed Centrum Targowym Chemobudowa. Po kilkumiesięcznej przerwie targowej potencjalni nabywcy spodziewali się nowych inwestycji i specjalnych promocji, które z reguły pojawiają się w trakcie giełdowych dni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady dla osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Po rekordowym jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań 2016 roku i pomimo zmian, jakie czekają rynek, możemy liczyć na kontynuację dobrego dla nieruchomości trendu. Kraków stale przyciąga nowych, młodych mieszkańców, którzy chcą związać swoją przyszłość ze stolicą Małopolski. Spada bezrobocie, rosną pensje i przybywa inwestorów lokujących swoje firmy w nowoczesnych krakowskich biurowcach.

Ponieważ już w styczniu wyczerpała się pula dopłat MdM dla inwestycji oddawanych w 2017 roku, osoby zainteresowane dopłatami szukają ofert z terminem realizacji w 2018 roku, kiedy to niestety rządowy program zostanie zakończony. Choć w Krakowie odsetek mieszkań sprzedawanych z dopłatami - na tle innych miast - nie był nigdy specjalnie wysoki, a lokalizacje kwalifikujące się do rządowego wsparcia znajdują się z reguły na obrzeżach miasta, program MdM dawał (i wciąż jeszcze daje) szansę nabycia tańszego mieszkania lub lokalu o większej powierzchni.

Na 120. Giełdzie Domów i Mieszkań pojawiły się nowe, ciekawe inwestycje. Jedną z nich jest Osiedle Ozon, reklamowane jako osiedle z formułą 3R. Osiedle powstanie w rejonie ul. Banacha, w dzielnicy Prądnik Biały. Jak informuje inwestor – firma Megapolis – trzy wartości, które stanowią zasadnicze fundamenty formuły 3R to Relacje, Ruch i Rozwój. Na osiedlu zaplanowano m.in. świetlicę, przestrzeń zabaw dla najmłodszych z monitoringiem, ścinkę wspinaczkową, zewnętrzną siłownię, stację serwisową dla rowerów i rozbudowany plac zabaw.

Nowa inwestycja firmy Proins u zbiegu ul. bpa A. Małysiaka i ul. Komuny Paryskiej obejmuje mieszkania, w których uzyskamy dopłatę w programie MdM. Docelowo projekt składać się będzie z siedmiu 3-piętrowych budynków z windami. Mieszkania na parterach posiadać będą ogródki, a teren osiedla będzie monitorowany.

Inwestycja przy ul. Centralnej 43c to kameralny budynek, w którym powstają lokale o powierzchniach od 29 do 53 mkw. Mieszkania realizowane przez firmę Samson-Dom sprzedawane są w cenach od 5247 do 6500 zł za mkw. Termin realizacji przewidziano na sierpień 2018 r.

Ciekawa nowość pojawiła się także w ofercie S.M. Wspólnota-Inwest.  Przy ul. Armii Kraków trwa już realizacja Apartamentów Borek. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na I kwartał 2018 roku. Oferta specjalna umożliwia otrzymanie gratisowej komórki lokatorskiej w przypadku podpisania umowy rezerwacyjnej do 10 marca br. Ceny w tej inwestycji rozpoczynają się od 5700 zł za mkw. W ofercie znajdziemy lokale 1-4 pokojowe, o powierzchniach od 29 do 83 (97) mkw.

Na stoisku firmy Edmund Leś znaleźć można było ofertę Apartamentów w Lesie Borkowskim „Klimaty”. Ten bardzo ciekawie położony (w otoczeniu lasu) kompleks mieszkaniowy obejmuje większe lokale, o powierzchniach od 81,8 do 148,10 mkw.

Na targowych stoiskach znaleźć można było także nowe inwestycje skierowane do osób zainteresowanych nabyciem domu. Firma Derkes Domy oferowała bliźniaki położone w gminie Kocmyrzów-Luborzyca.

W II kwartale 2018 roku oddane zostanie osiedle Magnoliowa Park w Wieliczce, z której, jak podaje inwestor (WBG Development), rozciąga się widok na miasto. W inwestycji można nabywać zarówno domy, jak i apartamenty.

Lokale wydzielone w domach w zabudowie bliźniaczej realizowane są na osiedlu Tęczowe Wzgórze w Giebułtowie. Firma Tęczowe Wzgórze Sferahouse oferuje tu lokale o powierzchni 80,12 i 91,05 mkw. Jak czytamy w ulotce inwestycji, lokale kupimy tu w cenie poniżej 4 tys. zł za mkw.

R.

Czytaj także:

GUS: mniej pozwoleń w styczniu

Zamknij [x]

Czytaj także:

GUS: mniej pozwoleń w styczniu

Zamknij [x]