Wzrosty cen mieszkań mogą być ukryte

Analizy, opinie

Dane pochodzące z rynku, które publikuje np. REAS i Narodowy Bank Polski wskazują, że już od zakończenia programu Rodzina na Swoim mamy do czynienia ze stabilnym poziomem cen mieszkań deweloperskich. Analitycy firmy REAS postanowili jednak sprawdzić, czy ta stabilizacja dotyczy mieszkań ze wszystkich segmentów rynkowych. Wyniki takiej analizy są dość zaskakujące.

fot. LT
fot. LT

Przez 4 lata nowe krakowskie lokale podrożały średnio o 7%…

Firma REAS zwykle analizuje zmiany cen z największych miastach kraju. Do tej grupy zalicza się również Kraków. Dane REAS wskazują, że obecnie ofertowa cena 1 mkw. nowych mieszkań deweloperskich w stolicy Małopolski oscyluje na poziomie zbliżonym do wyniku z początku 2013 r. Podobny wniosek można również wyciągnąć na podstawie informacji dostarczanych przez NBP (patrz poniższa tabela). Według danych NBP, średnia cena ofertowa mieszkań oferowanych przez krakowskich deweloperów w I kw. 2013 r. (6 362 zł/mkw.) i IV kw. 2016 r. (6 788 zł/mkw.), różni się o mniej więcej 7%. W skali czterech lat taką zmianę trudno uznać za dużą. Po uwzględnieniu danych dla pozostałych pięciu metropolii też nie dostrzeżemy bardzo dużych różnic pomiędzy poziomem cen z początku 2013 r. i końca 2016 r. (patrz poniższa tabela).

Nie tylko w stolicy zdecydowanie przybyło najtańszych lokali…

Analitycy firmy REAS postanowili bliżej przypatrzyć się sytuacji dotyczącej Warszawy. Na tamtejszym rynku pierwotnym sprawdzono kształtowanie się cen mieszkań deweloperskich należących do czterech segmentów:

  •     lokale o podstawowym standardzie
  •     lokale o podwyższonym standardzie
  •     apartamenty
  •     luksusowe apartamenty

Po przyjęciu takiego podziału okazało się, że ceny warszawskich mieszkań o podstawowym standardzie pomiędzy I kw. 2013 r. i IV kw. 2016 r. wzrosły o 9%. Analogiczne czteroletnie zmiany wynosiły: +15% dla mieszkań o podwyższonym standardzie, +3% w przypadku apartamentów i +24% dla najbardziej luksusowych apartamentów. Mimo wymienionych zmian, na warszawskim rynku pierwotnym była widoczna stabilizacja średniej ceny mieszkań (według danych REAS). Stało się tak, ponieważ lokale zaliczane do najniższej półki cenowej zwiększyły swój udział z 50% (I kw. 2013 r.) do 84% (IV kw. 2016 r.). Tej zmianie wywołanej m.in. programem MdM, towarzyszyły spadki podaży droższych lokali. Pomiędzy I kw. 2013 r. i IV kw. 2016 r. liczba takich nowych mieszkań z Warszawy spadła o:

  •     apartamenty - 56%
  •     luksusowe apartamenty - 41%
  •     lokale o podwyższonym standardzie - 56%

Równocześnie w analizowanym okresie (I kw. 2013 r. - IV kw. 2016 r.), podaż stołecznych mieszkań zaliczanych do segmentu popularnego, wzrosła z 10 000 jednostek do 16 600 jednostek.

Firma REAS nie podaje podobnych informacji na temat struktury cenowej krakowskiego rynku pierwotnego. Można jednak przypuszczać, że w ostatnich 2 - 3 latach wyraźnie wzrósł udział nowych lokali z najniższej półki cenowej. Jedną z przyczyn były niskie limity programu MdM, które zachęciły krakowskich deweloperów do budowy mieszkań na peryferiach miasta. 

(AP)

więcej informacji na www.reas.pl

Czytaj także:

Pula MdM na 2018 r. wyczerpuje się coraz szybciej

Zamknij [x]

Czytaj także:

Pula MdM na 2018 r. wyczerpuje się coraz szybciej

Zamknij [x]