Dużo mieszkań w Czyżynach

Analizy, opinie

Czyżyny oferują obecnie blisko tysiąc nowych mieszkań prosto od dewelopera. Osoby noszące się z zamiarem zakupu nowego M w Krakowie, poszukujące ofert w średnich cenach, powinny skierować swoje kroki właśnie w ten rejon miasta. Tym bardziej, że na przestrzeni ostatnich lat Czyżyny zmieniły się prawie nie do poznania.

fot. LT
fot. LT

Idzie nowe
Czyżyny funkcjonowały jako podkrakowska wieś do 1945 roku. Wówczas zostały wchłonięte przez miasto i zaczęły funkcjonować jako część ówczesnej dużej dzielnicy Nowa Huta. Nie można więc się dziwić, że znaczna część starszej zabudowy mieszkaniowej w tym rejonie Krakowa stanowi do pewnego stopnia urzeczywistnienie socjalistycznej myśli budowniczej. Jednakże dzisiaj Czyżyny w coraz mniejszym stopniu są kojarzone z Nową Hutą. Dzisiaj XIV dzielnica Krakowa żyje już własnym życiem. Wprawdzie nadal dominują tutaj wieżowce z wielkiej płyty, a i wśród nowszych budynków można znaleźć wieżowce, jednakże coraz więcej jest również bardziej kameralnych obiektów. Obraz tego obszaru grodu Kraka zmienia się również dzięki przykuwającym wzrok budowlom, takim jak np. Tauron Arena, czy nowoczesne biurowce.

Tysiąc mieszkań czeka
Zmieniający się obraz Czyżyn, duża przestrzeń terenów zielonych oraz dobra lokalizacja, niedaleko od Grzegórzek i Starego Miasta, sprawiają, że zwiększa się liczba osób chcących tutaj zamieszkać. Taka tendencja nie uciekła uwadze deweloperów, którzy chętnie sytuują swoje projekty właśnie na Czyżynach. Osoby poszukujące nowego lokum mają tutaj w czym wybierać. Obecnie na nowych właścicieli czeka prawie 1000 lokali mieszkalnych rozlokowanych w 14 inwestycjach deweloperskich. Oferta nowych mieszkań jest spłaszczona pod względem cenowym. Najwięcej jest tu mieszkań 2- oraz 3-pokojowych o powierzchni od 40 do 60 mkw., w cenach do 350 tys. zł. Sporo jest również kawalerek, których ceny zaczynają się już poniżej pułapu 150 tys. zł. Z kolei zdecydowanie mniej jest większych mieszkań, o wyższym standardzie.

Wybrane mieszkania z rynku pierwotnego w poszczególnych przedziałach cenowych dostępne w Czyżynach, marzec 2017 r.

Opracowanie własne na podstawie danych portalu Dominium.pl.

Wśród ciekawszych inwestycji, które w ostatnich miesiącach pojawiły się w Czyżynach, wymienić można Osiedle Botanika przy ulicy Tomickiego, składające się z 6-kondygnacyjnych bloków oferujących mieszkania o metrażu od niecałych 30 do blisko 90 mkw. Lokalizacja na skraju nowohuckich łąk oraz aranżacja budynków ma w zamyśle projektantów dawać poczucie bliskości przyrody, a jednocześnie zapewniać możliwość korzystania ze wszystkich zalet miasta. Kolejny etap projektu Fajny Dom przy ul. Sołtysowskiej zaplanowano na ok. 300 lokali o powierzchni wahającej się od 27 mkw. do 75 mkw. Tuż obok powstaje etapami duże osiedle Sołtysowska Park. Inwestycje w Czyżynach można spotkać także w pobliżu ulic Marii Dąbrowskiej, Śliwkowej, Centralnej, Lema, Osiedla Akademickiego, Bieńczyckiej, Orlińskiego, Dolnej i os. Dywizjonu 303.

KAN

Czytaj także:

W 2016 r. banki udzieliły nieco mniej kredytów mieszkaniowych

Zamknij [x]

Czytaj także:

W 2016 r. banki udzieliły nieco mniej kredytów mieszkaniowych

Zamknij [x]