Sprzedaż nowych „M” o 17% lepsza niż przed rokiem

Analizy, opinie

W ostatnim czasie pojawiają się kolejne informacje świadczące o bardzo dobrej koniunkturze na rynku deweloperskim. Oprócz comiesięcznych danych GUS, na uwagę zasługują też wyniki analizy REAS. Wspomniana firma, zajmująca się monitoringiem rynku mieszkaniowego, podsumowała wyniki aktywności deweloperów w pierwszej połowie 2017 r.

fot. R
fot. R

Najnowsze dane firmy REAS wskazują, że od początku stycznia do końca czerwca 2017 r. na sześć największych rynków mieszkaniowych (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Trójmiasto) trafiło około 33 400 nowych mieszkań. Bardzo zbliżony wynik odnotowano w drugiej połowie 2016 roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że w stosunku do poprzedniego półrocza, wzrosła liczba nowych inwestycji wprowadzonych do sprzedaży na sześciu największych rynkach (drugie półrocze 2016 - 396, pierwsze półrocze 2017 - 441).

To sygnał, że deweloperzy pomimo perspektywy rychłego zakończenia programu Mieszkanie dla Młodych nie zamierzają zmniejszać swojej aktywności inwestycyjnej. Aktywność inwestorów obecnie znajduje się na poziomie, który jeszcze niedawno był trudny do przewidzenia. Wystarczy wspomnieć, że w pierwszej połowie 2013 r. na rynki w sześciu metropoliach (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Trójmiasto), trafiły zaledwie 163 nowe projekty.

Kolejnym optymistycznym sygnałem jest wynik sprzedażowy, który w II kw. 2017 r. osiągnięto na sześciu najważniejszych rynkach. Według danych REAS, od początku kwietnia do końca czerwca br. inwestorzy działający na sześciu najważniejszych rynkach sprzedali około 17 600 nowych lokali. Taki wynik oznacza wzrost o 16,6% w stosunku do bardzo dobrej sprzedaży z II kw. 2016 r. Pomimo spadku kwartalnej sprzedaży względem pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku (-6,5% w II kw. 2017 r.), całe pierwsze półrocze 2017 r. zakończyło się wynikiem sprzedażowym, który był o 24% lepszy niż rok wcześniej. Według danych REAS, od początku stycznia do końca czerwca br. deweloperzy sprzedali 36 400 mieszkań.

Jak widać, liczba mieszkań sprzedanych na największych rynkach przez pierwsze sześć miesięcy 2017 r. (36 400), była większa od liczby nowych ofert (33 400). Nie można zatem mówić, że inwestorzy planują nowe projekty w oderwaniu od aktualnego popytu. Deweloperom sprzyja m.in. dobra sytuacja na rynku pracy i niski poziom stóp procentowych NBP. Perspektywa ewentualnej podwyżki tych stóp, coraz bardziej przesuwa się na 2018 r.

(A.P.)

Więcej informacji na www.reas.pl.

Czytaj także:

Morski klimat na krakowskim osiedlu

Zamknij [x]

Czytaj także:

Morski klimat na krakowskim osiedlu

Zamknij [x]