Powierzchnie biurowe w Krakowie.

Na rynku

Uczestnicy konferencji towarzyszącej 149. edycji krakowskich Targów Domów i Mieszkań (organizowanych przez SBDiM) mogli poznać ciekawe analizy dotyczące obecnej sytuacji na krakowskim rynku nieruchomości.

fot. R
fot. R

Pierwszą część konferencji wypełniła analiza przygotowana przez Jarosława Czerskiego z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego, której tematem był rynek biurowy w Krakowie i okolicach. Jak przekazał prelegent, prognoza na 2024 rok zakłada w Krakowie oddanie 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, co odpowiada sytuacji z czasów kryzysu na tym rynku, odnotowanego w latach 2011-2012. Zdaniem Jarosława Czerskiego, inwestorzy są jednak przygotowani na taki scenariusz, mając „w zapasie” kolejne 250 tys. m2.

Zasoby powierzchni biurowej w Krakowie rosną i w roku 2023 mają przekroczyć 1 800 tys. m2. Notuje się dość wysoki wskaźnik pustostanów w nowoczesnych, nowych biurowcach, w których powierzchnia oczekuje na komercjalizację. Ich właściciele mają jednak nadzieję na relokacje najemców ze starszych budynków, w których standard i koszty eksploatacji nie odpowiadają dzisiejszym oczekiwaniom. Czynsze w krakowskich biurowcach utrzymują się na stałym, dość wysokim poziomie, podczas gdy na innych rynkach podlegają one wzrostom. Szacowany poziom wakatów na koniec roku 2023 to 18.5% - wg prelegenta jest dość dużo w porównaniu z innymi rynkami biurowymi. Wydłuża się okres najmu, który często wynosi 7 lat i dłużej – przyczyną są między innym rosnące koszty adaptacji powierzchni biurowej do potrzeb najemców.  Krótszy czas najmu dotyczy natomiast starszych biurowców.

Kraków znajduje się na czwartej pozycji w zestawieniu miast pod względem ilości powierzchni biurowej w budowie.

Wśród zjawisk prognozowanych na 2024 rok Jarosław Czerski wymienił duży spadek przyrostu powierzchni biurowej, spadek efektywnych stawek czynszu, stabilizację poziomu wakatów wynikającą ze zmniejszeniem podaży, wzrost kosztów eksploatacji i wydłużenie okresu najmu.

Jeśli chodzi o największe realizacje w 2023 roku w Krakowie, to na pierwszych miejscach sytuują się inwestycje biurowe „Ocean Office Park” u zbiegu ul. Nowohuckiej i Klimeckiego oraz „Kreo Office Building” przy ul. Wadowickiej. W stolicy Małopolski w budowie jest obecnie 78 tys. m2 biurowej, jej część zostanie oddana do użytku jeszcze w bieżącym roku. Jeśli chodzi o lokalizację nowych biurowców, to w Krakowie, z wyjątkiem rejonu al. Bora-Komorowskiego i ul. Dobrego Pasterza, jest ona dość rozproszona.

Według autora analizy, istotną kwestią jest spadek obrotów na polskim rynku komercyjnym, które są obecnie na poziomie porównywalnym ze Słowacją, a znacznie odbiegają na niekorzyść na przykład w stosunku do rynku czeskiego. Głównymi inwestorami pozostają w naszym kraju firmy wschodnio- i środkowoeuropejskie, z dużym udziałem podmiotów z Czech i Węgier.

B.D.

Czytaj także:

Sytuacja na krakowskim rynku mieszkaniowym

Zamknij [x]

Czytaj także:

Sytuacja na krakowskim rynku mieszkaniowym

Zamknij [x]