Krakowskie Targi Domów i Mieszkań: ponad 25 lat, 150 edycji

Na rynku

Krakowskie Targi Domów i Mieszkań, wcześniej, przez ponad 20 lat, organizowane pod nazwą Krakowska Giełda Domów i Mieszkań, obchodziły w listopadzie 2023 roku swój jubileusz – była to już 150. edycja wydarzenia.

Krakowska Giełda Domów i Mieszkań SBDiM. Hala Sokoła, rok 2010 (fot. R)
Krakowska Giełda Domów i Mieszkań SBDiM. Hala Sokoła, rok 2010 (fot. R)

Konferencję prasową, nierozerwalnie związaną z Targami organizowanymi od ponad 25 lat przez Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, otworzyło wspomnieniowe wystąpienie Pań Doroty Koźmińskiej - Wiceprezes SBDiM i Lucyny Płonki – Dyrektor Biura Stowarzyszenia, które przypomniały, jak wyglądały początki Giełdy i jej historia na przestrzeni ponad ćwierćwiecza istnienia.

Historia tego przedsięwzięcia sięga roku 1998, kiedy to, jak wspominała Dorota Koźmińska, grupa krakowskich deweloperów, zainspirowana pomysłem Jana Bulszy, prezesa Miastoprojektu Kraków, postanowiła zorganizować w naszym mieście pierwszą giełdę nieruchomości. Jak przypomniała Lucyna Płonka, Kraków był pierwszym miastem w Polsce, w którym doszło do zorganizowania targów mieszkaniowych. Inspiracja przyszła z Austrii, gdzie Jan Bulsza miał okazję zobaczyć miejsca, w których prezentowano oferty mieszkań i domów.

Pierwsza edycja Giełdy odbyła się w siedzibie Miastoprojektu przy ulicy Kraszewskiego w Krakowie, a ofertę przedstawiło tam wówczas 20 wystawców. Tylko 10 z nich było firmami deweloperskimi, pozostałe stoiska zajęły pracownie projektowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz banki.

Budynek Miastoprojektu Kraków gościł wystawców i odwiedzających przez pierwsze 2 lata działalności Giełdy, potem przeniosła się ona do nieodległej hali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Po hali „Sokoła” kolejnym adresem krakowskich targów stało się Centrum Targowe Chemobudowy-Kraków S.A. przy ulicy Stanisława Klimeckiego, a od roku 2020 po dzień dzisiejszy impreza odbywa się w Hali Cracovia przy alei Focha 40 w Krakowie. Tej ostatniej zmianie lokalizacji towarzyszyła także zmiana nazwy wydarzenia, której aktualne brzmienie to „Krakowskie Targi Domów i Mieszkań”.

Już w pierwszych latach obecności Giełdy Domów i Mieszkań na krakowskim rynku nieruchomości towarzyszyły jej konferencje prasowe, od samego początku wydawany był również katalog giełdowy, który obecnie, od czasu  pandemii, przyjął formę prezentacji multimedialnej. Od roku 2007 organizowany jest konkurs na najlepszego studenta wydziału architektury, we wcześniejszych latach Politechniki Krakowskiej, a dziś -  Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Ciekawostką wspomnianą przez Lucynę Płonkę był fakt, że przez kilka pierwszych edycji Giełdy stoiska targowe, tworzone ze styropianowych bloczków, układane były samodzielnie przez organizatorów, między innymi obecną Wiceprezes Dorotę Koźmińską i Skarbnika SBDiM - Andrzeja Rymarczyka. Jak zaznaczyła Lucyna Płonka, jubileuszowe, 150. Targi Domów i Mieszkań gościły 38 wystawców, ale w rekordowym roku 2007 było ich w hali „Sokoła” aż 90.

Kończąc pierwszą część konferencji, poświęconej historii krakowskich targów mieszkaniowych, Dorota Koźmińska przekazała podziękowania tym, bez których nie mogłyby one funkcjonować. Jako pierwsi wymienieni zostali wystawcy, z których część towarzyszy imprezie nieprzerwanie od jej początków. Podziękowania Pani Wiceprezes Stowarzyszenia trafiły także do patronującego Targom Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz do nadzorującej organizację Targów od samego początku ich istnienia Dyrektor Biura SBDiM, Lucyny Płonki.

Lucyna Płonka podkreśliła z kolei ogromną rolę, jaką w powstaniu i rozwoju Targów na przestrzeni lat odegrały władze Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Były to zarówno osoby piastujące stanowisko Prezesa Zarządu: Dorota Koźmińska, Tytus Misiak, Marek Bolek oraz obecny Prezes SBDiM, Piotr Legerski, jak i wszyscy członkowie władz Stowarzyszenia. Przypomniano również nieocenione zasługi zmarłego w 2021 roku Janusza Michalczaka z Dziennika Polskiego.

Wydarzeniem wieńczącym pierwszą część konferencji prasowej, poświęconej ponad 25-letniej historii Krakowskich Targów Domów i Mieszkań, było wręczenie dyplomów dla trzech firm deweloperskich, które w  Giełdach brały udział najczęściej. Wyróżnienia te trafiły do firm Budopol Sp. z o.o. (145 giełd), Dom-Bud Sp. J. oraz Proins S.A. (rekordowe 149 obecności na Targach).

B.D.

Czytaj także:

2023 r. - mniej oddanych mieszkań, wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów.

Zamknij [x]

Czytaj także:

2023 r. - mniej oddanych mieszkań, wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów.

Zamknij [x]