148. Targi Domów i Mieszkań

Na rynku

W ostatni weekend maja odbyły się 148. Targi Domów i Mieszkań, zorganizowane tradycyjnie przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Hala Cracovii przy al. Focha w Krakowie zgromadziła spore grono wystawców z branży mieszkaniowej. Na stoiskach targowych znaleźć można było mieszkania i domy realizowane w naszym regionie, a także oferty z rynku wtórnego prezentowane przez wystawiające się biura nieruchomości.

fot. R
fot. R

Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości wykazywały też duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi, o czym świadczyła frekwencja przy stoiskach pośredników kredytowych i na prelekcjach dotyczących tematyki kredytowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się nowy rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” - to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu.

Podczas konferencji towarzyszącej targom prezes SBDiM Piotr Legerski przedstawił informacje na temat aktualnych działań Stowarzyszenia (m.in. negocjacje z Zarządem Dróg Miasta Krakowa), zaprezentowano także podsumowanie 8. Konferencji Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego oraz relację fotograficzną z Warsztatów Dewelopera, które odbyły się w Bilbao. Bilbao to przykład metropolii, która na przestrzeni ostatnich 40 lat zmieniła swój typowo przemysłowy charakter, stając się lokalizacją dla usług, kultury, designu i kreatywności. Miasto zyskało przy tym międzynarodowe uznanie i podniosło atrakcyjność dla mieszkańców oraz przyjezdnych.

Konferencja Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego odbyła się w siedzibie krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego w kwietniu br. W 8. edycji konferencji uczestniczyło blisko 160 osób. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, analityków i uczestników rynku. Poruszano tematy ekonomiczne i analityczne, dyskutowano także o przyszłości rynku mieszkaniowego. W trakcie konferencji omawiano m.in. tematykę planowania przestrzennego, budownictwa modułowego i prefabrykowanego oraz programów wspierania budownictwa mieszkaniowego.

Targowa konferencja stała się także okazją do zaprezentowania firmy Masa International, która specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii. Oferty założonej w 1981 roku hiszpańskiej agencji nieruchomości znaleźć można było także na targowym stoisku. Ciekawie prezentowały się tu obiekty apartamentowe realizowane przez deweloperów w rejonie wybrzeża Costa Blanka.

Rosnące ceny polskich mieszkań sprawiają, że osoby dysponujące nadwyżkami finansowymi coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości w innych europejskich krajach. Zainteresowaniem naszych rodaków cieszą się kraje z południa kontynentu - ulubione kierunki letniego wypoczynku, w tym Hiszpania. Zakup apartamentu lub domu nad Morzem Śródziemnym umożliwia czerpanie zysków z wynajmu (zwłaszcza, że z uwagi na klimat sezon jest tu wydłużony), jest to także forma lokaty kapitału.

Rosnące zainteresowanie nabywców mieszkań, dzięki wsparciu kredytowemu przełoży się na większy popyt i podniesienie poziomu sprzedaży u krajowych deweloperów. Z pewnością korzystne dla nabywców byłoby pojawienie się w tej sytuacji także większej podaży, która zaspokoi rosnące potrzeby i wpłynie na stabilizację rynku.

R.

Czytaj także:

148. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

Zamknij [x]

Czytaj także:

148. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

Zamknij [x]