Na krakowskim rynku rośnie podaż i poziom cen

Analizy, opinie

W trakcie minionego weekendu (6-7 września) odbyła się 105. edycja Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Pierwszy dzień wspomnianych targów już tradycyjnie rozpoczęła konferencja prasowa. Uczestniczyli w niej deweloperzy oraz przedstawiciele branżowych mediów. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać prezentacji, którą przygotował analityk firmy Emmerson Realty.

fot. L.T.
fot. L.T.

Informacje zaprezentowane przez specjalistę wskazują, że w drugim kwartale br. ponownie wzrosła średnia ofertowa cena 1 mkw. krakowskich mieszkań. Od kwietnia do czerwca uwidoczniło się jeszcze jedno ważne zjawisko. Mowa o szybkim wzroście podaży na krakowskim rynku pierwotnym...

Deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 3000 nowych lokali

Dane, które zgromadziła firma Emmerson Realty wskazują, że od 2012 r. rozmiar krakowskiego rynku pierwotnego systematycznie maleje. Można się o tym przekonać, analizując statystyki dotyczące aktywności deweloperów (patrz poniższa tabela). Zaprezentowane informacje sugerują, że w bieżącym roku raczej nie zostanie rozpoczęta budowa takiej samej liczby mieszkań jak poprzednio. Trudne będzie również powtórzenie ubiegłorocznego wyniku, który dotyczył liczby wydanych pozwoleń na budowę.



Firma Emmerson Realty od stycznia bieżącego roku odnotowała kilka znaczących zmian. Na uwagę zasługuje m.in. rekordowy wzrost podaży, który miał miejsce w poprzednim kwartale. Od kwietnia do czerwca deweloperzy działający na terenie Krakowa wprowadzili do sprzedaży ponad 3000 lokali. Nawet w drugim kwartale 2012 roku odnotowano mniejszy wzrost liczby nowych ofert. Wówczas czynnikiem stymulującym aktywność inwestorów było wprowadzenie ustawy deweloperskiej.

Po rekordowym wyniku z drugiego kwartału liczba nowych mieszkań, które są dostępne na terenie Krakowa wzrosła o 1500 sztuk. Obecny rozmiar miejscowej oferty deweloperskiej to 7500 sztuk. Mimo wiosennego ożywienia podaż krakowskich mieszkań jest o 22% mniejsza od wyniku odnotowanego pod koniec II kw. 2013 r.

Średnia cena 1 mkw. od początku roku wzrosła o 2,90%

Przeciętna cena jednostkowa lokali, które niedawno trafiły na rynek znacząco nie odbiegała od wartości typowych dla Krakowa. W rezultacie średni ofertowy koszt zakupu 1 mkw. w drugim kwartale br. pozostał niemal na tym samym poziomie. Zgodnie z danymi Emmerson Realty obecny poziom wspomnianego wskaźnika to 6867 zł/mkw.

Od stycznia do marca 2014 r. miał miejsce spory wzrost średniej ofertowej ceny 1 mkw. (2,50% w ujęciu kwartalnym). Po kolejnej podwyżce, która nastąpiła w drugim kwartale, metr kwadratowy oferowany przez krakowskich deweloperów jest o 2,90% droższy niż na początku roku. W kolejnych kwartałach średnia cena 1 mkw. lokali deweloperskich najprawdopodobniej będzie stabilna. Krakowscy inwestorzy planując politykę cenową muszą uwzględnić spadek popytu.  Warto zauważyć, że od kwietnia do czerwca br. na terenie Krakowa kwartalna sprzedaż nowych mieszkań zmniejszyła się o 37,50% (z 2000 sztuk do 1350 sztuk).

Liczby to nie jedyny akcent targowej konferencji…

Warto wspomnieć, że wystąpienie przedstawiciela firmy Emmerson Realty nie było jedynym punktem w programie sobotniej konferencji prasowej. Po wystąpieniu analityka zostały zaprezentowane zdjęcia z czerwcowych warsztatów dewelopera, które zorganizowało Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM). Członkowie SBDiM tym razem zwiedzili północne Włochy. Na trasie ich podróży znalazły się takie miasta jak Mediolan, Werona i Bergamo. W każdym z wymienionych ośrodków miejskich powstają projekty budowalne, które wzbudziły zainteresowanie krakowskich inwestorów.

Andrzej Prajsnar

Czytaj także:

Czy długi okres spłaty kredytu jest korzystny?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Czy długi okres spłaty kredytu jest korzystny?

Zamknij [x]