Jak wykończyć mieszkanie do wynajęcia? Oto jest pytanie.

Poradnik

Nabycie atrakcyjnej nieruchomości pod inwestycję to dopiero połowa drogi do jej korzystnego wynajęcia. Druga połowa to odpowiednie wykończenie mieszkania.

Fot. Monika Olesińska - Północ Nieruchomości
Fot. Monika Olesińska - Północ Nieruchomości

Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy nadmierną oszczędnością a przeinwestowaniem, które nie będzie proporcjonalne do uzyskanego czynszu najmu.  Czym się kierować przy wyborze wykończenia mieszkania:
Standard budynku. Wygląd mieszkania powinien być na podobnym poziomie, co stan całego budynku. Duże dysproporcje nie zawsze są dla potencjalnych najemców miłym zaskoczeniem. Wynika to z tego, że najemcy szukający mieszkania ekskluzywnego będą wymagać, aby części wspólne oraz zewnętrzny design utrzymane były w podobnym standardzie. Ci poszukujący, dla których kwestia stylu i jakości użytych materiałów w mieszkaniu jest kwestią drugorzędną, nie docenią tego samego aspektu również w budynku, a co za tym idzie - nie będą zainteresowani płaceniem wyższego czynszu z tego tytułu.

Nakład środków. Oczywiście powinien być uwarunkowany standardem, jaki chcemy osiągnąć w końcowym efekcie. Warto jednak wiedzieć, że są aspekty, w które szczególnie warto zainwestować, i na które wymagający najemcy zwracają szczególną uwagę. Do takich niewątpliwie należą podłogi, łazienka, umeblowanie i wyposażenie kuchni, czy też klimatyzacja. Niekoniecznie warto porywać się na markowe klamki, lampy, czy też firmowe tekstylia. Dla mniej wprawnego oka mogą pozostać niezauważone. Jeśli chcemy natomiast pozostać przy stylu ekonomicznym, tworząc jednocześnie nowoczesne i miłe dla oka wnętrze, polecamy szeroko rozumiany styl ”Ikea”, który cieszy się dużą popularnością zwłaszcza u ludzi młodych. Przy niewielkim nakładzie środków można stworzyć całkiem niebanalne wnętrza i osiągnąć zadawalające warunki czynszowe.

Uniwersalizm. Wykańczając mieszkanie warto pamiętać, że kierowanie się tylko i wyłącznie własnym gustem nie zawsze okaże się rozwiązanie najlepszym. Kupując materiały wykończeniowe warto podpytać doradców, co ich klienci wybierają najchętniej. Urządzając mieszkanie nie znamy gustu naszego lokatora, lepiej więc bezpiecznie wybrać rozwiązania uniwersalne, dopasowując je oczywiście do założonego budżetu. My z doświadczenia możemy polecić jasne kolory ścian, stonowane łazienki oraz „lekkie” i nowoczesne umeblowanie.
Umeblowanie. Tak naprawdę powinno być kompletne. Klienci, którzy posiadają własne, stanowi ą obecnie około 10% rynku wszystkich poszukujących. Standardem jest w pełni wykończona kuchnia wraz z sprzętem AGD, salon z meblami wypoczynkowymi i telewizorem, sypialnia z łóżkiem i dużą szafą oraz pralka w łazience. Każde z pomieszczeń powinno posiadać meble pozwalające spełniać jego podstawowe funkcje. Nie polecamy kupować naczyń, sztućców, czy pościeli, gdyż dla wielu najemców elementy te stanowią wyposażenie osobiste i mogą zostać po prostu niewykorzystane.

Warto pamiętać o tych wskazówkach, jeśli chcemy, aby nasza oferta była dla najemców atrakcyjna, a przekaz co do jej adresatów spójny. Usprawni to proces poszukiwania lokatorów oraz korzystnie wpłynie na proporcje środków zainwestowanych do poziomu osiągniętego czynszu najmu.

Monika Olesińska
Kierownik Działu Mieszkań i Lokali Północ Nieruchomości

Czytaj także:

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Zamknij [x]