Po wakacjach deweloperzy znów spotkali się z klientami

Na rynku

W miniony weekend (6-7 września) hala Centrum Targowego Chemobudowa po raz kolejny gościła uczestników Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Dzięki 105. edycji tych targów mieszkaniowych deweloperzy i ich potencjalni klienci mogli spotkać się po wakacyjnej przerwie.

fot. Andrzej Prajsnar
fot. Andrzej Prajsnar

Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM), które regularnie organizuje targi deweloperskie, nie mogło narzekać na zainteresowanie wrześniową imprezą. Halę zlokalizowaną przy ulicy Klimeckiego 14 odwiedziło bardzo wielu krakowian. Deweloperzy przygotowali dla nich kilka nowości…

Stoiska zorganizowało aż osiemdziesięciu wystawców

Targi mieszkaniowe organizowane po wakacyjnej przerwie zwykle wyróżniają się ponadprzeciętną liczbą wystawców. Ta prawidłowość była widoczna również w bieżącym roku. Osoby odwiedzające halę „Chemobudowy” mogły obejrzeć aż osiemdziesiąt stoisk targowych. Większość stanowisk przygotowały firmy deweloperskie. Wśród wystawców nie brakowało też przedsiębiorstw, których działalność jest związana z rynkiem nieruchomości.

W 105. edycji Giełdy SBDiM wzięli udział praktycznie wszyscy liderzy lokalnego rynku. Uwagę zwiedzających przyciągały stoiska takich firm, jak: Grupa Bryksy, Grupa Buma, Convector Development, Budopol, Instal Kraków, P.B. Start, Wawel Service i wielu innych. Wśród osiemdziesięciu wystawców można było znaleźć też mniejsze przedsiębiorstwa. Wiele z nich już od kilkunastu lat realizuje kameralne inwestycje na terenie Krakowa i okolicznych gmin. W kontekście lokalizacji warto wspomnieć, że deweloperzy prócz krakowskich inwestycji oferowali również podmiejskie projekty. Osoby zainteresowane zamieszkaniem w okolicach Krakowa miały do wyboru m.in. domy powstające w Zielonkach (firma: Kontrakt Development), Modlniczce (firma: F.H.U. Marco Marek Konik), Zabierzowie (firma: DK-Development) i Niepołomicach (firma: DJW Development).  

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji Giełdy SBDiM krakowianie mogli porozmawiać z pracownikami banków (PKO BP, Deutsche Bank) oraz pośrednikami kredytowymi (Trans-Kredyt i Konsult). Na targach były obecne również firmy, które pomagają w urządzeniu nowego lokum (freshR i ProjektancizPolecenia.pl).

Szukasz kredytu mieszkaniowego? Umów się na bezpłatną poradę! [promocja]

W ofercie targowej pojawiło się kilka nowych inwestycji…

Od początku bieżącego roku krakowscy deweloperzy chętniej rozpoczynają nowe inwestycje. To ożywienie można było zaobserwować podczas 105. Giełdy SBDiM. Inwestorzy uczestniczący w targach zaprezentowali kilka nowych projektów. Jedną z najciekawszych propozycji jest inwestycja Casa Feliz (port. „szczęśliwy dom”). Jej pomysłodawcy wcześniej zrealizowali m.in. projekt mieszkaniowy Rua Bonita (ulica Śliczna 34, dzielnica Prądnik Czerwony). Budowa pierwszego etapu inwestycji Casa Feliz rozpoczęła się w lipcu br. Do końca 2015 roku na os. Żabiniec (dzielnica Prądnik Biały) powstaną dwa sześciopiętrowe budynki. Znajdzie się w nich miejsce na 164 lokale mieszkalne. Powierzchnia budowanych mieszkań wynosi od 24,26 do 71,53 mkw. Na uwagę zasługują ceny, które ustaliła firma Casa Feliz A Sp. z o.o. Najtańsze lokale w nowej inwestycji można kupić już za 5800 zł/mkw. Taki poziom cen wydaje się atrakcyjny zważywszy na fakt, że osiedle Casa Feliz powstaje w odległości 3 kilometrów od Dworca PKP i Rynku Głównego.

Na uwagę zasługuje również nowa inwestycja spółki Terra Casa. Wspomniana firma przy ulicy Poznańskiej 10 (dzielnica Krowodrza) buduje 139 mieszkań o powierzchni 28,68 - 83,01 mkw. Podobnie jak w przypadku inwestycji Casa Feliz prace budowlane mają być ukończone do 1 stycznia 2016 roku. Zainteresowanie, jakim w trakcie targów cieszyła się nowa inwestycja firmy Terra Casa wskazuje, że sprzedaż oferowanych lokali nie będzie problemem. Dobra lokalizacja to niekwestionowany atut budynku, który powstaje przy ulicy Poznańskiej. Wspomnianą ulicę od Rynku Głównego i Dworca PKP dzielą zaledwie 2 kilometry. W kontekście zakończonych targów warto wspomnieć o promocji, którą przygotowała spółka Terra Casa. Osoby odwiedzające jej stoisko mogły liczyć na obniżkę ceny wybranych lokali (do 6300 zł/mkw.).

Dla osób zainteresowanych uczestnictwem w programie Mieszkanie dla Młodych nową propozycję miała firma Budimex Nieruchomości. Mowa o projekcie Nowe Czyżyny, który jest realizowany w pobliżu ulicy Stella-Sawickiego. Jego celem jest budowa 3500 tanich i dobrze zlokalizowanych mieszkań. Uczestnikom 105. Giełdy SBDiM firma Budimex Nieruchomości mogła zaoferować lokale powstające w ramach dwóch osiedli. Ceny tych mieszkań zaczynają się od 4400 - 4500 zł/mkw. Dla porównania, aktualny limit programu MdM w Krakowie wynosi 5013,80 zł/mkw.

Już teraz sprawdź wszystkie nowe inwestycje w Dominium.pl! [autopromocja]

Grupa Buma zaoferowała trzeci już etap Osiedla Familijnego, powstającego przy ul. Dobrego Pasterza na Czerwonym Prądniku. W ramach inwestycji powstanie 84 mieszkań, od 1- (32,43 mkw.) do 4-pokojowych (88,70 mkw.). Jak informuje inwestor, ceny mieszkań zaczynają się od 5850 zł za mkw. W pobliżu znajduje się pełna infrastruktura z Multikinem i Parkiem Wodnym włącznie.

Firma Semaco wprowadza do oferty kolejny budynek zlokalizowany na Dąbiu przy ul. Bajecznej. W ramach inwestycji powstaną mieszkania o metrażach 29-84 mkw, oferowane w cenach 6200 - 7200 zł za mkw.

TBS Krak System ma dla swoich klientów dwie nowe propozycje. Budynek przy ul. Śliwkowej (okolice Ronda Czyżyńskiego) i Apartamenty przy ul. Zakątek. Pierwsza z tych inwestycji kusi cenami (4600 - 5600 zł za mkw.), druga zaś lokalizacją (rejon ul. Kijowskiej i Kazimierza Wielkiego).

Liczba ofert oraz tłumy odwiedzających giełdę pokazują, że rynek nowych mieszkań w Krakowie ciągle się rozwija. Jednocześnie ceny utrzymują się na stabilnym poziomie i rośnie zdolność kredytowa nabywców.  Miejmy nadzieję, że taka sytuacja utrzymywać się będzie przez najbliższe kwartały.

Andrzej Prajsnar, R.

Czytaj także:

Posłowie zaakceptowali odwróconą hipotekę

Zamknij [x]

Czytaj także:

Posłowie zaakceptowali odwróconą hipotekę

Zamknij [x]