W sierpniu deweloperzy rozpoczęli o 22% więcej budów

Na rynku

Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejną odsłonę comiesięcznego raportu, który informuje o sytuacji krajowej „mieszkaniówki”. Aktualna analiza opiera się na informacjach zebranych w sierpniu 2014 r.

fot. R.
fot. R.

Najnowsze dane GUS-u sugerują, że drugi miesiąc wakacji upłynął pod znakiem ożywienia w sektorze deweloperskim. Pozytywnym symptomem był wyraźny wzrost liczby rozpoczętych budów mieszkań. W sierpniu krajowe firmy deweloperskie zainicjowały prace, które zakończą się powstaniem 6274 lokali. W lipcu b.r. analogiczna wartość była niższa o 1147 sztuk (22,40%).

Ujemną zmianę miesięczną (-15,40%) odnotowano w przypadku liczby wydanych pozwoleń na budowę. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w sierpniu deweloperzy uzyskali zgodę na budowę 6402 mieszkań. W siódmym miesiącu bieżącego roku analogiczna liczba była większa o 1169 sztuk.

Bardzo wyraźna zmiana w relacji do lipca bieżącego roku dotyczyła liczby ukończonych mieszkań. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w sierpniu krajowi deweloperzy oficjalnie oddali do użytkowania 3574 lokale. Wartość odnotowana w lipcu była wyższa o 1603 sztuki (31,00%).

Sierpniowe wyniki sektora deweloperskiego znacząco różnią się od analogicznych wartości sprzed 12 miesięcy. W przypadku liczby ukończonych i rozpoczętych mieszkań oraz wydanych pozwoleń na budowę procentowa różnica wynosi odpowiednio: (-1,40%), (+15,30%) oraz (+49,90%).

Główny Urząd Statystyczny w ramach ostatniej analizy przedstawił również informacje na temat liczby mieszkań i domów ukończonych w województwie małopolskim. Od stycznia do sierpnia b.r. ta wartość przekroczyła 10 000 sztuk. Zmiana w relacji do analogicznego okresu w poprzednim roku (styczeń - sierpień 2013 r.) wyniosła zaledwie (-0,40%).

(A.P.)

Czytaj także:

Nagrody w Konkursie Deweloper Roku 2014 rozdane!

Zamknij [x]

Czytaj także:

Nagrody w Konkursie Deweloper Roku 2014 rozdane!

Zamknij [x]