Łódź – nowy potencjał miasta

Na rynku

Na początku października br. odbyły się krajowe Warsztaty Dewelopera SBDiM. Tym razem uczestnicy wyjazdowych warsztatów udali się do Łodzi – miasta z dużym potencjałem rozwoju.

fot. BD
fot. BD

Podczas konferencji prasowej odbywającej się w trakcie 136. edycji Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań słuchacze mieli okazję zapoznać się z przedstawioną przez Lucynę Płonkę – Dyrektor Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań – relacją z łódzkich Warsztatów Dewelopera.

Prezentację obecnej sytuacji miasta poprzedził krótki rys historyczny, dający obraz niezwykłego rozwoju Łodzi na przestrzeni stuleci. Prawa miejskie, nadane przez króla Władysława Jagiełłę, Łódź (niegdyś Łodzia) posiada od roku 1432. Prze wieki zamieszkiwana była przez znikomą liczbę ludności – jej znaczący przyrost następować zaczął dopiero od roku 1820, kiedy to Łódź otrzymała nową szansę: w ramach programu państwowego została uznana za ośrodek, w którym ulokowany zostanie wielki przemysł, włókienniczy i tkacki. Łódź wybrano spośród kilku miast ze względu na sprzyjające uwarunkowania prawne (tereny w obrębie miasta należały do państwa) i warunki naturalne – dużą liczbę lasów w pobliżu oraz gęstą sieć małych rzek i rzeczek.

W 1815 r. Łódź zamieszkiwało niespełna 1000 osób, a 100 lat później, w 1915 było ich 600 razy więcej – to wyjątkowy skok nie tylko w skali Polski, ale także i Europy. Największą w dziejach liczbą ludności miasto mogło pochwalić się w 1988 r. (854 000). Pamiętać przy tym należy, że przez wiele lat Łódź była drugim co do wielkości miastem w Polsce – aż do momentu, gdy pozycję tę zajął Kraków (przyczyną tej zmiany był przede wszystkim odpływ mieszkańców z Łodzi po uwolnieniu gospodarki i zamknięciu wielu państwowych fabryk). Obecnie w Łodzi mieszka ok. 690 000 osób.

Jak mówiła Lucyna Płonka, nowe życie dzisiejszej Łodzi związane jest między innymi z dużym napływem środków unijnych - miasto zajmuje pod tym względem drugie miejsce w Polsce po Warszawie, a w przeliczeniu na jednego mieszkańca – miejsce pierwsze. Środki pozyskane z Unii Europejskiej są też umiejętnie wykorzystywane, np. na zainicjowany w 2007 r., największy w Europie Środkowej projekt nazwany Nowym Miastem Łódź, pod który przeznaczono 100 ha gruntów zlokalizowanych w centrum miasta. W ramach tego nowego centrum powstają budynki biurowe i mieszkalne, a także wyjątkowy, trzeci co do wielkości w Europie dworzec kolejowy Łódź Fabryczna.

Swój rozwój miasto zawdzięcza nie tylko centralnemu położeniu geograficznemu, czy sporemu potencjałowi naukowemu (obecnie to 19 wyższych uczelni, w tym 6 państwowych, z ok. 74 tys. studentów), ale również podejściu włodarzy miasta do inwestorów. Jego doskonałym przykładem jest między innymi sprawnie działające i przychylnie nastawione do przedsiębiorców Biuro Obsługi Inwestora. Planami zagospodarowania terenu pokryte jest w Łodzi zaledwie 20% powierzchni miasta, co sprawia, że większość inwestycji realizowana jest na podstawie decyzji WZ. Łódź wyróżnia jednak tryb ich przyznawania - czas oczekiwania na taką decyzję wynosić może w Łodzi zaledwie 2 miesiące, co w Krakowie jest rezultatem niezwykle trudnym do osiągnięcia. Znaczenie Biura Obsługi Inwestora podkreśla też fakt, że jego działalność podlega bezpośrednio pod Prezydent Miasta Łodzi, Hannę Zdanowską.

W ciągu ostatnich lat dynamicznie rozwijał się łódzki rynek mieszkaniowy - na rynek wprowadzane jest rocznie od 4 do 4,5 tys. lokali, co jak na skalę miasta jest bardzo dobrym wynikiem. Przykładem dużych ambicji działających w Łodzi deweloperów jest odwiedzona przez członków SBDiM nowa inwestycja prowadzona przez firmę Echo Investment, o nazwie Fuzja. Projekt, zlokalizowany na terenach dawnej fabryki Karola Scheiblera, realizowany jest na powierzchni ponad 7 hektarów i pomieści 20 budynków, z czego aż 14, o historycznym charakterze, objętych jest nadzorem konserwatora zabytków. Projekt, wyróżniający się mnogością otwartych przestrzeni, pomieści funkcje mieszkaniowe, biurowe, usługowe, gastronomiczne i wystawiennicze, a jego centrum stanie się zrewitalizowany, secesyjny budynek elektrociepłowni. Pierwsi mieszkańcy Fuzji mają wprowadzić się w I kwartale 2021 roku (z docelowych 600 do sprzedaży przygotowywane są obecnie 274 lokale).

Aktualne ceny metra kwadratowego mieszkania w Łodzi zaczynają się od 4,5 tys. zł brutto, a cena średnia wynosi około 6 tys. zł.

Reprezentantem łódzkiego rynku biurowego, który obecnie oferuje ok. 500 tys. mkw. powierzchni, jest wizytowana przez krakowskich deweloperów siedziba firmy Ericsson (dawny budynek Ericpolu). Obiekt, zaprojektowany przez krakowską pracownię Horizone Studio, w 2015 roku zdobył nagrodę w konkursie SARP jako najlepszy obiekt użyteczności publicznej, jest też laureatem wielu nagród o charakterze międzynarodowym. Nowoczesny biurowiec wyróżnia się między innymi doskonałym wkomponowaniem w historyczną tkankę miejską, będąc znakomitym przykładem miejsca, w którym „stare” przenika się z „nowym”. Wyjątkowy charakter nadaje mu też unikalna okładzina elewacji, wykonana z cegły zamówionej w duńskiej manufakturze.

Podczas łódzkich warsztatów nie zabrakło również możliwości zapoznania się z przykładem inwestycji o funkcji hotelowej – był nim Hotel Vienna House Andel’s. Zaprojektowany przez polsko-austriackie biuro OP Architekten i oddany do użytku w 2009 roku, mieści się w jednym z budynków dawnej manufaktury Izraela Poznańskiego. Hotel również jest przykładem połączenia nowoczesności ze starymi, industrialnymi wnętrzami, czego dowodem jest chociażby poziom parkingu, na którym zachowano odkryte fragmenty betonowych ścian. Na najwyżej kondygnacji hotelu uwagę zwraca nadwieszony, przeszklony basen z widoczną z okien piękną panoramą Łodzi.

Krakowska delegacja odwiedziła także słynną łódzką Manufakturę. Dawne pofabryczne obiekty otrzymały nowe życie: część terenu zajmuje galeria handlowa, zaś pozostała powierzchnia oferuje między innymi funkcje gastronomiczne, kina, czy muzea. Znajdziemy tam również największą w Europie fontannę. Manufaktura stanowi dziś jedno z ulubionych miejsc spotkań dla mieszkańców Łodzi. Ostatnim punktem warsztatów była natomiast wizyta w fabrycznym muzeum, prezentującym na przykład stare maszyny tkackie, z których niektóre używane były jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku.

Kończąc prezentację, Pani Lucyna Płonka zachęcała do odwiedzenia Łodzi – miasta z wieloma wartymi poznania zabytkami i jednocześnie miejsca, które emanuje dziś „dobrą energią”.

BD

Czytaj także:

Nowa oferta mieszkań na Kurdwanowie

Zamknij [x]

Czytaj także:

Nowa oferta mieszkań na Kurdwanowie

Zamknij [x]