Ciekawe nowości na początku giełdowego sezonu

Na rynku

W dniach 3-4 lutego Centrum Targowe Chemobudowa stało się miejscem kolejnego spotkania uczestników rynku mieszkaniowego w Krakowie. 126. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań, odbywająca się przy ul. Klimeckiego, rozpoczęła tegoroczny cykl imprez giełdowych.

fot. E.M.
fot. E.M.

Organizatorem Giełd jest Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.
Osoby śledzące doniesienia prasowe i raporty instytucji zajmujących się badaniem rynku nieruchomości z pewnością odbierają informacje o rekordach sprzedażowych, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim roku.
Do dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym przyczyniają się stabilne i niskie stopy procentowe, wzrost wynagrodzeń i chęć inwestowania „słabo” procentujących na lokatach bankowych środków.
Kraków, jako dynamicznie rozwijające się miasto, przyciąga coraz to nowych mieszkańców w osobach studentów i pracowników korporacji. Dodatnie saldo migracji w naszym mieście sprawia, że rynek wynajmu chłonie kolejne setki i tysiące mieszkań oddawanych przez firmy deweloperskie. Duży popyt wpłynął na zmniejszenie oferty rynkowej i na wzrosty cen, jakie wystąpiły w ubiegłym roku.

Pierwsza impreza targowa każdego roku przyciąga osoby oczekujące na nowe inwestycje i liczące na fakt, że firmy deweloperskie właśnie z początkiem roku będą chciały zainteresować klientów nową ofertą.  Także w tym roku na giełdowych stoiskach wyszukać można było świeże propozycje lub ich coraz bardziej realne zapowiedzi.

Przy ul. Powstania Styczniowego powstaje kameralny budynek „Nowa Olszanica” z czterema apartamentami o powierzchni 86-90 mkw. Realizowana obok Woli Justowskiej inwestycja planowana jest do oddania już w I kwartale 2018 roku. Rozlokowane na trzech kondygnacjach apartamenty posiadają tarasy, balkony i ogródki.

Zupełnie nowy projekt zaprezentowała firma Budopol. Inwestycja położona jest przy ul. Zakopiańskiej i ul. Hoffmanowej. Powstaną tu dwa czteropiętrowe budynki, a w nich 71 mieszkań o powierzchni od 21 do 75 mkw. Termin realizacji przewidziano na III kwartał 2019 roku, a ceny zaczynają się od 6500 zł za mkw.

W katalogu giełdowym znaleźć można także informację o nowej inwestycji firmy Fronton przy ul. Fredry. „Łagiewnickie Wzgórze” to kompleks obejmujący trzy budynki położone na wniesieniu, z którego rozpościera się malowniczy widok na Kraków. Na osiedlu zaprojektowano mieszkania o pow. od 34 do 62 mkw.

„Mate3ny” to kilkuetapowa inwestycja z oferty Grupy Buma. Realizacja pierwszego etapu kameralnego osiedla przy ul. Rydlówka rozpocznie się w II kwartale bieżącego roku. Powstaną cztery budynki 3- i 4-piętrowe, a w ofercie znajdzie się 139 mieszkań w metrażach od 28 do 106 mkw.

Wśród nowości giełdowych znaleźć można także kolejną inwestycję firmy Kontrakt Development. Firma ta, specjalizująca się w budowie domów jednorodzinnych, prowadzi przedsprzedaż „Osiedla TYNIEC park”. Na nowym osiedlu przy ul. Dziewiarzy powstanie 20 domów z garażami o pow. 123,53 mkw.

Inwestycja „Filtry” to nowa propozycja Megapolis, zlokalizowana przy ul. Filtrowej w Bronowicach. Budynki zaprojektował duet architektów Ingarden&Ewy. Projekt inwestycji łączy nowoczesne rozwiązania technologiczne z ideą minimalizmu.

W Osiedlu Botanika, położonym w sąsiedztwie Łąk Nowohuckich, prowadzona jest przedsprzedaż budynku B. Znajdziemy tu mieszkania od 29 do 93 mkw. Termin realizacji budynku B przewidziano na III kwartał 2019 roku.

Spółdzielnia Śnieżka wprowadziła do oferty inwestycję Agatowa II, etap I, a w niej budynki nr 1 i 2. Oferowane są tu mieszkania o metrażach od 34 do 78 mkw., w atrakcyjnych cenach od 4750 do 5250 zł za mkw.

Podczas konferencji odbywającej się w trakcie Giełdy mówiono o cyklu debat prowadzonych pod hasłem „Stwórzmy razem dobre miasto”. Pierwsza, dotycząca urbanistyki, odbyła się w styczniu br. w Centrum Manggha z udziałem przedstawicieli władz Krakowa, samorządu, organizacji aktywistów miejskich, architektów i zarządu SBDiM (naszą relację z wydarzenia można przeczytać tutaj). Kolejna debata, zaplanowana na 1 marca, dotyczyć będzie komunikacji i infrastruktury. Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań poprzez inicjowanie takich przedsięwzięć chce podkreślić zaangażowanie członków SBDiM w prawidłowy rozwój miasta.

Na giełdowej konferencji Marek Szczepanik z Kancelarii Martini i Wspólnicy przestawił wykład dotyczący zmian w podatkach na 2018 rok, które dotyczyć mogą firm z branży deweloperskiej. Tematyka wykładu obejmowała m.in. zmiany, które mogą wpłynąć na podstawę opodatkowania w podatku CIT, rozliczanie odsetek, podatek od nieruchomości komercyjnych oraz zmiany dotyczące sukcesji biznesu i podatkowej grupy kapitałowej.

W programie konferencji znalazło się także wystąpienie Grzegorza Stawowego - Przewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska RMK na temat działań planistycznych oraz zamierzeń inwestycyjnych i infrastrukturalnych Miasta Krakowa w 2018 roku w kontekście planowanych inwestycji deweloperskich.
Grzegorz Stawowy przedstawił informację o planowanych dochodach i wydatkach Miasta w 2018 roku. Budżet Krakowa systematycznie rośnie (w tym roku będzie o prawie 10% wyższy), spadło natomiast globalne zadłużenie. Głównym źródłem dochodów jest podatek PIT, a dochody z turystyki stanowią ok. 20% PKB miasta. Przewodniczący mówił także o planowanych i realizowanych inwestycjach, w tym m.in. o Trasie Łagiewnickiej, budowie dróg w rejonie al. 29 Listopada, centrum kultury na Ruczaju i Parku Reduta.  Obecnie w Krakowie blisko 51% terenów objętych jest planami, a plany dotyczące blisko 30% terenów są w trakcie opracowania.

Na zakończenie konferencji Lucyna Płonka - Dyrektor Biura SBDiM poinformowała, że Stowarzyszenie przystąpiło do organizacji kolejnej edycji konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i Nagrodę Złotego Sokoła. Do 31 marca firmy mogą zgłaszać inwestycje, które zostały oddane do użytkowania w latach 2016 i 2017. Uroczystą galę, na której zostaną wręczone nagrody, przewidziano na 28 września br. W planach Stowarzyszenia jest także kolejna konferencja z cyklu Nowe Wyzwania Rynku Mieszkaniowego, która odbędzie się 20 kwietnia oraz czerwcowe, zagraniczne warsztaty dewelopera w Helsinkach.

R.

Czytaj także:

W Małopolsce powstanie 275 „mieszkań plus”

Zamknij [x]

Czytaj także:

W Małopolsce powstanie 275 „mieszkań plus”

Zamknij [x]