114. Giełda SBDiM: duży ruch po przerwie świątecznej

Na rynku

W 2016 roku Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM) zaplanowało sześć edycji giełdy mieszkaniowej. Pierwsze z tegorocznych targów odbyły się w miniony weekend (13-14 lutego). Tradycyjnie już giełdę zorganizowano w hali Centrum Targowego Chemobudowa (ul. Klimeckiego 14) i była to pierwsza okazja do bezpośredniego zapoznania się z projektami, które wprowadzono na rynek na przełomie roku.

fot. A.P.
fot. A.P.

Osoby poszukujące nowego lokum już w sobotę tłumnie zapełniły halę targową.

Ponad 70 stanowisk targowych z ofertami…

Miniony rok należał do najlepszych w historii krakowskiego rynku pierwotnego. Sprzyjająca koniunktura zachęciła deweloperów do uczestnictwa w kolejnych targach. To właśnie deweloperzy przygotowali większość stoisk targowych. W kolejnej edycji targów brały udział firmy, które są regularnymi uczestnikami Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań, stanowiska targowe przygotowali również debiutanci.
Targową ofertę deweloperów uzupełniały stoiska firm, które oferują usługi związane z rynkiem nieruchomości. Oprócz lokalnych mediów, swoją ofertę prezentowały również:

  • banki kredytujące nieruchomości (Deutsche Bank, Pekao)
  • pośrednicy kredytowi (Phinance, Konsult)
  • firmy zajmujące się projektowaniem i wykończeniem wnętrz (Excellent, Projektanci z Polecenia, FreshR)

Krakowianie odwiedzający giełdę mogli skorzystać z darmowych porad ekspertów (prawników, doradców kredytowych, architektów wnętrz). Przy wejściu na targi osoba posiadająca bilet lub bezpłatną wejściówkę otrzymywała katalog z opisem wybranych inwestycji.  

Od listopada minionego roku inwestorzy rozpoczęli kilka ciekawych projektów

Pod koniec minionego roku krakowscy deweloperzy nieco ograniczyli dopływ nowych projektów na rynek.

Mimo to odwiedzający 114. Giełdę SBDiM mogli zobaczyć propozycje, które nie były oferowane na wcześniejszych targach. Przykładem jest nowa inwestycja firmy Dom-Bud. Ten znany krakowski deweloper niedawno wprowadził do sprzedaży dwa budynki w ramach nowej inwestycji, która będzie realizowana przy ul. Reduta (dz. Prądnik Czerwony). Co ciekawe, budowa oferowanych mieszkań zakończy się już w III kwartale 2016 roku. Firma Dom-Bud odda do użytkowania 53 mieszkania (budynek A) oraz 54 mieszkania (budynek B). Deweloper oferuje obecnie 48 mieszkań w budynku A (cena ofertowa brutto: 5400-6300 zł/mkw., metraż 29,06-58,29 mkw.) oraz 44 mieszkania w budynku B (cena ofertowa brutto: 5500-6200 zł/mkw., metraż: 36,33-69,19 mkw.). Ceny zaproponowane przez inwestora można uznać za atrakcyjne dla tego obszaru dzielnicy - trzeba pamiętać, że opisywany projekt powstaje na terenie cechującym się dobrą infrastrukturą (w pobliżu: Centrum Handlowe Krokus, punkty usługowe, aquapark, szkoły i przedszkola). Zgodnie z planami krakowskiego magistratu, nieopodal ma przebiegać linia tramwajowa, która ułatwi dojazd do centrum miasta. W najbliższej przyszłości planowane jest także urządzenie Parku Reduta (2017 r.).

Także na północy Krakowa firma Akopol, spółka należąca do Politechniki Krakowskiej, oferuje mieszkania na terenie Osiedla Akademickiego (pomiędzy ulicami Bora Komorowskiego i Skarżyńskiego). Cena ofertowa mieszkań brutto zaczyna się od 4921 zł/mkw. Osiedle Akademickie zlokalizowane jest w Czyżynach, w pobliżu byłego pasa startowego lotniska.

Osoby szukające tanich mieszkań mogły zainteresować się nową ofertą Spółdzielni Mieszkaniowej Śnieżka. Spółdzielnia wprowadziła niedawno do sprzedaży inwestycję przy ulicy Agatowej (dzielnica Bieżanów-Prokocim). Osoby kupujące mieszkanie w tym projekcie będą mogły skorzystać z programu MdM ze względu na niski poziom cen ofertowych (4207-4956 zł/mkw.). Obecnie w ofercie S.M. Śnieżka znajduje się 60 lokali o powierzchni wynoszącej od 27 do 70 mkw. Mieszkania powstające przy ulicy Agatowej mają być gotowe w IV kwartale 2017 r., dlatego można je kupować bez obaw o wyczerpanie tegorocznej puli środków z MdM-u.

Firma Wawel Service również przygotowała nową propozycję dla krakowian szukających „M” w przystępnych cenach. W ramach projektu realizowanego przy ulicy Białoprądnickiej (dz. Prądnik Biały) deweloper chce do końca 2017 roku wybudować 115 mieszkań o powierzchniach od 27 do 83 mkw. Każdy z oferowanych lokali ma posiadać ogródek lub balkon. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z programu MdM, przy zakupie większych mieszkań. Podobnie jak w przypadku inwestycji S.M. Śnieżka, nie trzeba się martwić ewentualnym wyczerpaniem funduszy z tegorocznej puli na dopłaty.

W centrum miasta, przy ul. Chopina, do końca tego roku zrealizowana zostanie inwestycja firmy Tętnowski Development. W ofercie dewelopera znajdziemy lokale mieszkalne o powierzchniach od 27 do 103 mkw.

Premierę na giełdzie miała inwestycja firmy Architecture Vento, powstająca w Podgórzu Duchackim. Osiedle „Tuchowskie Zacisze” składa się z czterech kameralnych budynków czterokondygnacyjnych, posadowionych na wspólnym parkingu podziemnym.

Ciekawą nowość zaprezentowała także firma Bryksy. „Lipska 4-6-8” to kompleks różnorodnych funkcjonalnie dwóch budynków mieszkalno-usługowych oraz budynku biurowego. Oferowane metraże mieszkań zawierają się w przedziale od 23 do 64 mkw. W inwestycji powstającej przy ulicy Lipskiej (Podgórze, dzieln. XIII) można także kupować lokale użytkowe.
 

Andrzej Prajsnar, RB

Czytaj także:

Kraków droższy od Bukaresztu

Zamknij [x]

Czytaj także:

Kraków droższy od Bukaresztu

Zamknij [x]