Kraków droższy od Bukaresztu

Analizy, opinie

W Krakowie średnie ceny mieszkań należą do jednych z najwyższych w Polsce. Warto sprawdzić, jak ceny krakowskich lokali mieszkalnych wyglądają na tle innych miast Europy Środkowo-Wschodniej.

fot. R
fot. R

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w gronie największych polskich miast, jedynie pod względem przeciętnej ceny transakcyjnej lokali deweloperskich, Kraków znalazł się w III kwartale 2015 r. na trzeciej lokacie (za Poznaniem). W pozostałych trzech statystykach jesteśmy na drugim miejscu za stolicą. Można więc powiedzieć, że na krajowym podwórku należymy do cenowej czołówki.

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w wybranych polskich miastach, III kwartał 2015 r.

Opracowanie własne na podstawie danych NBP.

Liczba mieszkańców to nie wszystko

W III kwartale ubiegłego roku średnia transakcyjna cena mieszkań z rynku wtórnego w naszym mieście wyniosła według NBP 6095 zł za jeden mkw. powierzchni, co po przeliczeniu daje 1 438 euro. Porównaliśmy tą kwotę z danymi udostępnionymi przez portal Global Property Guide dla kilku stolic krajów naszego regionu. Wyniki prezentujemy w poniższym zestawieniu.

Średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego w wybranych miastach Europy Środkowo-Wschodniej, 2015 r.

*ceny transakcyjne z rynku wtórnego za III kwartał 2015 r., obliczono z użyciem średniego kursu euro wg. NBP na 30.09.2015 r. Opracowanie własne na podstawie danych NBP oraz Global Property Guide

Jak widać, w połowie spośród sześciu analizowanych stolic państw z naszego regionu  - w Bratysławie, Budapeszcie oraz w Tallinie - mieszkania okazały się być droższe niż w Krakowie. W tym pierwszym mieście ceny kształtują się średnio na poziomie 1 695 euro/mkw. W przypadku Budapesztu przedstawione widełki odnoszą się do Budy, stawki po lewej stronie Dunaju były nieco wyższe. Niższe od Krakowa ceny obowiązywały w 2015 roku w stolicach Rumunii, Bułgarii oraz Litwy.

Jedną z głównych zależności na rynku nieruchomości jest powiązanie ceny mieszkań z liczbą mieszkańców danej miejscowości. Większe miasta przeważnie charakteryzują się wyższymi cenami. Nie jest to jednak jedyny czynnik kształtujący stawki nieruchomości, co dobrze przedstawia zaprezentowana tabela. W Krakowie jest bowiem nieco taniej niż w mniejszej Bratysławie, ale za to wyraźnie drożej niż w większej Sofii i Bukareszcie. Duże znaczenie dla rozwoju rynku nieruchomości oraz cen lokali mieszkalnych może mieć również populacja całego kraju, poziom rozwoju gospodarczego itp. Poza tym ważne są cechy i funkcje samego miasta - czy stanowi ono centrum życia gospodarczego, posiada bogatą historię przyciągającą turystów, czy jest ośrodkiem akademickim lub w przypadku stolicy administracyjnym danego kraju.

KAN

Czytaj także:

W styczniu program MdM nieco wyhamował

Zamknij [x]

Czytaj także:

W styczniu program MdM nieco wyhamował

Zamknij [x]