Zieleń na wyciągnięcie ręki

Poradnik

Zdecydowana większość mieszkańców dużych miast tęskni za zielenią i miejscem, gdzie w spokoju i ciszy można oderwać się od codziennych spraw i zwolnić tempo życia. Dlatego sąsiedztwo terenów zielonych, parków, skwerów, wody jest jednym z ważnych elementów branych pod uwagę przy zakupie mieszkania – zwłaszcza jeżeli kupujemy je na własne potrzeby.

fot. R.
fot. R.

W obliczu coraz większej konkurencji na rynku najmu, także dla właścicieli wynajmujących mieszkania pobliski park będzie zawsze kartą przetargową, którą warto się pochwalić w ofercie wynajmu. Odgrywający coraz większą rolę zdrowy styl życia, związany nierozłącznie z aktywnością fizyczną powoduje, że wiele (zwłaszcza młodych) osób potrzebuje w sąsiedztwie swojego domu miejsca na uprawianie joggingu, jazdę na rowerze, rolkach lub codzienny spacer.

Alternatywą mogą być weekendowe wypady na łono natury, lecz będzie to zawsze wymagało większej mobilizacji i wysiłku. Trzeba przecież posiadać środek transportu, poświęcić czas na spakowanie niezbędnych sprzętów i posiłków, zapiąć rowery na bagażniku i… przekonać dzieci do sprawnego wyjścia z domu. Można, a nawet powinno się uprawiać aktywność fizyczną na siłowni lub basenie (obecność klubu fitness czy basenu w pobliżu osiedla lub na jego terenie to także fakt, który może przekonać nabywców i najemców do zamieszkania właśnie w tym miejscu), ale co wolne powietrze, to wolne powietrze. Dlatego też w parkach coraz częściej pojawiają się urządzenia do uprawiania ćwiczeń fizycznych.

Dostęp do terenów zielonych w zasięgu codziennego spaceru może być też szczególnie istotny dla szczęśliwych właścicieli psów, zwłaszcza tych ras, które lubią i potrzebują uwolnić codzienny nadmiar energii. Aktywność fizyczna to ważny czynnik decydujący o zdrowiu także naszych czworonożnych pupili.

Nie dziwi więc fakt, że mieszkania położone w sąsiedztwie atrakcyjnych parków zyskują na wartości, a ich cena często odbiega w górę od średniej w danej dzielnicy. W Krakowie na przykład dużą popularnością cieszą się inwestycje położone w pasie bulwarów ciągnących się wzdłuż Wisły, osiedla wokół Parku Lotników Polskich, Zakrzówka, Błoń, Lasku Wolskiego i innych terenów zielonych. Codzienny stres w pracy, hałas i nadmiar bodźców, jakie generuje życie w mieście sprawia, że wielu nabywców gotowych jest zapłacić wyższą cenę za możliwość codziennego odpoczynku w otoczeniu terenów zielonych. Fakt ten zauważają także firmy deweloperskie. W projektach, zwłaszcza większych kompleksów mieszkaniowych, ważnym elementem (oprócz placów zabaw dla najmłodszych mieszkańców) staje się zagospodarowanie terenu małą architekturą i odpowiednio dobraną zielenią.

Siłą rzeczy tylko część nowych inwestycji może liczyć na sąsiedztwo dużego parku lub terenu rekreacyjnego - dotyczy to zwłaszcza terenów gęsto zabudowanych. Dla tych miejsc alternatywą może być tworzenie enklaw w postaci parków kieszonkowych, które mogą stać się nie tylko miejscem odpoczynku dla strudzonych turystów i mieszkańców śródmiejskich dzielnic miasta, ale także schronieniem dla ptaków i owadów.  

Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu i wśród zieleni doceniamy szczególnie teraz, w czasach pandemii, które zmuszają nas do zamknięcia w domach i utrzymania dystansu społecznego…

R.

Czytaj także:

Czy koronawirus wpływa na liczbę rozpoczynanych budów w Małopolsce?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Czy koronawirus wpływa na liczbę rozpoczynanych budów w Małopolsce?

Zamknij [x]